Land Serwis

Żegnamy Drew Bowlera – twórcę Bowler Motorsport

W poniedziałek, 14 listopada 2016, odszedł nagle Drew Bowler – szef firmy Bowler Motorsport, jeden z pionierów profesjonalnego ścigania się w terenie. Jego auta osiągały sukcesy w najważniejszych imprezach cross-country na świecie. Ich użytkownikami wciąż są polscy zawodnicy.

Drew BowlerCZYTAJ TAKŻE: Bowler Wildcat (2004) - Tygrys pustyni | Tomcat (2003) - Polak potrafi

Swój pierwszy samochód - na bazie ramy Land Rovera z 88-calowym rozstawem osi - Drew Bowler zbudował w roku 1984. Dwa lata później podobny pojazd po raz pierwszy wystawił do sprzedaży. W roku 1989 powstał prototyp rajdowego samochodu Bowler Tomcat 88. W połowie lat 90. Tomcat nieco się wydłużył, otrzymując 100-calowy rozstaw osi. W roku 1997 skonstruowany został pierwszy Wildcat 100, który od Tomcata budowanego na ramie Land Rovera różnił się własną, rurową konstrukcją ramy. W roku 2000 powstał Wildcat 200 – z nową, lekką ramą pełniącą zarazem funkcję klatki bezpieczeństwa, oraz nowym rozstawem osi – 106 cali.

W roku 2001 Drew Bowler rozstał się ze swoim wspólnikiem, Stevem Wellsem, pozostawiając mu firmę Tomcat Motorsport, w której kontynuowano składanie Tomcatów, sam zaś ufundował Bowler Motorsport, gdzie przeniesiono produkcję Wildcatów. W roku 2007 prawa do Wildcata sprzedał firmie QT Services, koncentrując się odtąd na nowej konstrukcji Bowler Nemesis.

Do dziś właścicielem Bowlera Wildcat jest Marcin „Dekor” Kruszewicz. Za kierownicą Bowlera Nemesis w rajdach startują Adam i Michał Bomba (a wcześniej czynili to m.in. Martin Kaczmarski i Piotr Beaupre). Oba auta mogliśmy podziwiać na niedawnym Off-Road Show Poland 2016. W roku 2003 współpracę z Drew Bowlerem zawiązał Piotr Kowal, celeb gossip szef Land Serwisu.
AK

Poczytaj:

 • Land Rovera Defender Double Cab wg Kahn Design. Piękny i... elegancki?
  Land Rovera Defender Double Cab wg Kahn Design. Piękny i... elegancki?

  190 tysięcy złotych za dwuletniego Land Rovera Defendera Double Cab Pick Up z przebiegiem 51 tys. kilometrów? Niektórym wyda się to drogo, a niektórzy ocenią, że całkiem tanio. Mowa jednak nie o zwyczajnym Defenderze, ale aucie, który przeszedł tuning (głównie wizualny) w angielskim serwisie Kahn Design.

 • Peugeot 3008DKR Maxi – sukcesor tronu
  Peugeot 3008DKR Maxi – sukcesor tronu

  Dwukrotny zwycięzca Dakaru (2016 i 2017) – Peugeot DKR3008 doczekał się (kolejnego) następcy. Jest nim rajdowy 3008DKR Maxi, który już w przyszłym miesiącu zadebiutuje z Sebastienem Loebem za kierownicą w Silk Way Rally 2017.

 • Attention Dangel, czyli Peugeot 505 Dangel na rajdzie Budapeszt-Bamako 2016
  Attention Dangel, czyli Peugeot 505 Dangel na rajdzie Budapeszt-Bamako 2016

  Rajd Budapeszt-Bamako już od 10 lat wpisuje się w rajdowy kalendarz. Tegoroczna rywalizacja rozpoczyna się 15 stycznia. Na starcie zameldują się cztery polskie załogi, w tym trójka uczestników z Gdańska. Szczególnie interesujące w teamie Gdańszczan jest ich auto.

 • NAC Rally Team na starcie Baja Poland 2013. Debiut nowej Toyoty Land Cruiser VDJ200 (T2)
  NAC Rally Team na starcie Baja Poland 2013. Debiut nowej Toyoty Land Cruiser VDJ200 (T2)
  Rozpoczynający się w najbliższy piątek rajd Baja Poland, stanowiący szóstą rundę Pucharu Świata FIA w rajdach cross-country, będzie miejscem debiutu Toyoty Land Cruiser VDJ200 zespołu NAC Rally Team, w kabinie której zasiądą Paweł Molgo i Janusz Jandrowicz. Warszawska załoga liczy na dobry wynik w grupie aut produkcyjnych T2, w której Paweł Molgo wywalczył przed dwoma laty tytuł mistrza Polski.
 • Peugeot 2008 DKR na obozie treningowym przed rajdem Dakar 2015
  Peugeot 2008 DKR na obozie treningowym przed rajdem Dakar 2015
  Zaczęło się końcowe odliczanie do najbliższego rajdu Dakar. Zespół Peugeot-Total pracuje w szaleńczym tempie nad rozwojem swojej bestii – Peugeot 2008 DKR przy współudziale trzech wybitnych kierowców, w tym Cyrila Despresa, który odkrywa nowy świat doznań czterech kółek.
 • Dakar 2014 - pierwsi Polacy już na liście startowej
  Dakar 2014 - pierwsi Polacy już na liście startowej
  Od tygodnia można rejestrować swój udział w przyszłorocznym  rajdzie Dakar. Choć do startu zostało wiele miesięcy, pierwsi zawodnicy już deklarowali swój udział. Dakarowym pewniakiem jest m.in. kapitan Poland National Team – Rafał Sonik.