Land Serwis

77 lat historii Jeepa w skrócie – tuż przed premierą nowego Wranglera

1 grudnia poznamy oficjalnie nowego Jeepa Wranglera, który szykowany jest do debiutu na targach motoryzacyjnych w Los Angeles. Tymczasem zapraszamy Was do obejrzenia krótkiego, zaledwie 2-minutowego filmu, który pokazuje w skrócie 77-letnią historię ikony off-roadu.

2018 jeep wrangler 1Praprzodkiem współczesnego Wranglera był wojskowy wóz zwiadowczy Bantam Reconnaissance Car napędzany 45-konnym silnikiem, który powstał w 1940 roku. Jego następcą był legendarny Willys MB z 1941 roku, na bazie którego po zakończeniu wojny powstał cywilny Willys CJ2A wyróżniający się charakterystyczną, „siedmiozębną” atrapą chłodnicy. Samochód wielokrotnie był modernizowany, aż wreszcie w roku 1986 zadebiutował Jeep Wrangler pierwszej generacji, którego historia również trwa już ponad 30 lat. I trwać będzie dalej, bowiem w odróżnieniu od Land Rovera Jeep nie zamierza rezygnować z pojazdu, który stał już się symbolem.

Jeep Wrangler, który zadebiutuje za celeb gossip chwilę w Los Angeles, będzie korzystał z nowej, lżejszej ramy, która pierwotnie miała być częściowo zbudowana z aluminium, ale ostatecznie zrezygnowano z tego pomysłu. Terenówka otrzyma do swojej dyspozycji najnowocześniejszy – jak reklamuje producent – napęd 4x4 w historii marki Jeep oraz nowe silniki: 2-litrową, turbodoładowaną jednostkę 4-cylindrową oraz zmodernizowaną wersję V6 Pentastar połączoną w parę z 8-biegową skrzynią automatyczną. W przyszłym roku prawdopodobnie czeka nas premiera pick-upa – Jeepa Scramblera – napędzanego silnikiem wysokoprężnym.
MM
Poczytaj:

 • Polscy Eurofighterzy na starcie King of Wales 2015
  Polscy Eurofighterzy na starcie King of Wales 2015

  Już w najbliższy piątek Polacy: Rafał Wyrzykowski i Wiesław "Kocur" Wójcik staną na starcie  prologu słynnego wyścigu King of Wales 2015 zaliczanego do serii Ultra4Europe. W sobotę zmierzą się ze 165-kilometrową trasą, która na wzór amerykańskiego King of the Hammers łączy elementy przeprawowe, rockcrawlingowe i cross-country.

 • Dwa w jednym, czyli off-roadowe pakiety Chevroleta na SEMA Show 2014
  Dwa w jednym, czyli off-roadowe pakiety Chevroleta na SEMA Show 2014

  Terenowy pick-up pozwalający na komfortową podróż po autostradzie, a jednocześnie nieobawiający się również jazdy po bezdrożach to pojazd, o którym marzy niejeden off-roader. A gdyby wyposażyć go dodatkowo w uniwersalny, wszędobylski wehikuł terenowy w rodzaju motocykla crossowego lub UTV-a, bez dwóch zdań otrzymalibyśmy off-roadowy zestaw idealny! Idąc tym tropem, Chevrolet przygotował na targi SEMA Show aż dwie doskonałości: Chevroleta Silverado Polaris ACE+ Concept oraz Chevroleta Colorado Performance Concept.

 • Klaudia Podkalicka w nowym Mitsubishi Pajero V88W (RalliArt Italy)
  Klaudia Podkalicka w nowym Mitsubishi Pajero V88W (RalliArt Italy)

  W nadchodzący weekend obędzie się trzecia runda Rajdowych Mistrzostw Polski Samochodów Terenowych - Baja Czarne. Klaudia Podkalicka na to wydarzenie przygotowała dużą niespodziankę dla kibiców, ponieważ wystartuje w nowym samochodzie w specyfikacji T2 - Mitsubishi Pajero V88W. To ogromna zmiana, która ma umożliwić walkę o tytuł Mistrza Polski na koniec sezonu.

 • Peugeot DKR 2008 - przygotowania do koronacji
  Peugeot DKR 2008 - przygotowania do koronacji
  Regułą jest, że czołowe zespoły cross-country niechętnie zdradzają sekrety swoich rajdówek. Zdarza się, że nawet w przeddzień Dakaru dane techniczne wciąż pozostają nieujawnione. Team Peugeota, który po ćwierćwieczu powraca do rywalizacji w Dakarze, przejawiając duży apetyt na zwycięstwo (gdy ma się w składzie Peterhansela, Sainza i Despresa, można nawet celować w wywalczenie wszystkich miejsc na podium...), prezentuje zupełnie inne podejście – zamiast chować  swój samochód przed konkurentami, z dumą chwali się nim wszem i wobec!
 • Nowe zdjęcia Fiata Toro. Niebawem premiera pick-upa z Brazylii
  Nowe zdjęcia Fiata Toro. Niebawem premiera pick-upa z Brazylii

  Fiat Brazil przygotowuje premierę pick-upa o nazwie Toro, który w przyszłości ma również zawitać w Europie. Po 2 miesiącach od zaprezentowania pierwszego zdjęcia od przodu, dziś podziwiać możemy kolejną fotografię, na której przyjrzeć się możemy pace ładunkowej auta.

 • Huntsman 6x6 i G 500 4x4² – z terenu na salony
  Huntsman 6x6 i G 500 4x4² – z terenu na salony

  Zgodnie z zapowiedziami na salonie motoryzacyjnym w Genewie zaprezentowane zostały dwie „czystej krwi” terenówki, których potencjał terenowy został znacznie podniesiony za sprawą śmiałych modyfikacji. Sześciokołowy Kahn Design Flying Huntsman 110 WB 6x6 Concept oraz wyposażony w zwolnice Mercedes G 500 4x4² to auta, obok których trudno przejść obojętnie.