Land Serwis

Bestseller wśród crossoverów – Nissan Qashqai świętuje 10. urodziny

Po świecie jeździ obecnie 3 miliony 300 tysięcy Nissanów Qashqai (2,3 mln w samej Europie) – modelu, który przed 10 laty stał u początków nowego w motoryzacyjnym świecie segmentu crossoverów. W międzyczasie przybyło mu 21 konkurentów (również w ramach jego własnej marki, vide: X-Trail i Juke), a mimo to wciąż cieszy się niesłabnącą popularnością wśród klientów. Gdzie kryje się jego fenomen?

Nissan tłumaczy to wysoką jakością swojego auta. Od czasu wprowadzenia pierwszej generacji modelu Qashqai na rynek w 2007 roku (druga zadebiutowała w 2013 roku) japońscy inżynierowie przeprowadzili aż 75 000 testów. Jeden z nich polegał na uruchomieniu na cały regulator systemu nagłośnienia, który miał sprawdzić jego niezawodność i jakość dźwięku. Egzamin zakończono po... 600 dniach (!) nieprzerwanego działania, czyli po szacunkowym pełnym okresie eksploatacji samochodu. Ciekawe, ile zużyto w tym czasie zatyczek do uszu...

Na co dzień produkcją Qashqaia zajmuje się aż 45 tysięcy osób – to sumaryczna liczba pracowników Nissana i jego licznych kooperantów, wśród nich rosyjskiej fabryki w Petersburgu, którą otworzono w 2015 roku, by zaspokoić popyt na ten model. Jak policzono, auto składa się z 2708 części, których wytwarzaniem zajmuje się aż 226 firm współpracujących z Nissanem. Dzięki nim co 62 sekundy z linii produkcyjnej w Sunderland zjeżdża nowy Qashqai. Do dziś na rynku pojawiło się pięć różnych odmian modelu: Qashqai pierwszej generacji celebrity news (wprowadzony w 2007 r.), Qashqai+2 (2008), zmodernizowany Qashqai pierwszej generacji (2010), zmodernizowany Qashqai+2 (2010) i zupełnie nowy Qashqai drugiej generacji (2014).

Crossover sprzedawany jest obecnie w 99 krajach na całym świecie – w 19 z nich został wybrany „Samochodem Roku”, obierając w ostatniej dekadzie aż 81 nagród. Miarą jego sukcesu jest fakt, że już po 21 miesiącach od rozpoczęcia sprzedaży drugiej generacji Qashqaia trafił on w ręce aż 500 tysięcy klientów, co w Wielkiej Brytanii nie udało się jeszcze żadnemu samochodowi. Najchętniej kupowany jest model z 1,5-litrowym silnikiem Diesla, wyposażony w przedni napęd, sześciobiegową przekładnię manualną, występujący w czarnym perłowym kolorze i w wersji wykończenia N-Connect.

W zeszłym roku do klientów w Polsce trafiło 7 706 sztuk Qashqaia, co oznacza wzrost o ponad 20 procent w porównaniu z 2015 rokiem. Nissan nie zwalnia więc tempa...
MM

Poczytaj:

 • Sand Racer - pustynny wojownik
  Sand Racer - pustynny wojownik

  W Zjednoczonych Emiratach Arabskich nie brak miejsca do uprawiania off-roadu. Za sprawą ropy naftowej obywatele tego państwa z reguły nie narzekają również na kłopoty finansowe. Dlatego na pewno zainteresują się propozycją firmy Zarooq Motors, która z myślą o nich właśnie zbudowała auto stworzone do wyczynowej zabawy w piasku. Produkcja seryjna Sand Racera rozpocznie się już w styczniu. Jego cena to około 100 tysięcy dolarów.

 • Honda Ridgeline Baja Race Truck - wyczynowa przedpremiera
  Honda Ridgeline Baja Race Truck - wyczynowa przedpremiera

  W Las Vegas wystartowały targi SEMA Show, na których jak co roku nie brakuje off-roadowych atrakcji. Jedną z nich jest wyczynowa Honda Ridgeline Baja Race Truck, będąca żywą reklamą pickupa Ridgeline nowej generacji, który ma zadebiutować w przyszłym roku.

 • Nowy Land Rover Discovery Sport – nie dla niego Camel Trophy
  Nowy Land Rover Discovery Sport – nie dla niego Camel Trophy
  Wielu z nas Land Rover Discovery już zawsze kojarzyć się będzie z legendarnym Camel Trophy i sprawną, dzielną terenówką (i przy okazji nieco awaryjną). Nawet współczesne Disco 3 i 4 były autami, którymi śmiało można było zjechać z asfaltu. Nowy Land Rover Discovery Sport, którego zdjęcia dziś po raz pierwszy oficjalnie zostały pokazane światu, niestety nie prezentuje już użytkowego charakteru – stał się nowoczesnym, komfortowym... crossoverem.
 • Paryż 2016. Potrójna premiera terenowych Peugeotów
  Paryż 2016. Potrójna premiera terenowych Peugeotów

  PEUGEOT przygotował trzy światowe premiery na rozpoczynający się w tym tygodniu salon w Paryżu. Obok nowych SUV-ów 3008 i 5008, publiczność będzie mogła zobaczyć dakarowy model PEUGEOT 3008 DKR.

 • Toyota Hilux 6x6 - pickup z plusem
  Toyota Hilux 6x6 - pickup z plusem

  Choć to nie Mercedes wynalazł sześciokołową terenówkę (auta z napędem 6x6 budowane są od dawien dawna) sukces marketingowy, który osiągnął za sprawą G63 AMG 6x6, zaowocował powstaniem nowego trendu. Chwilę później Defendera 6x6 zaprezentował brytyjski tuner Kahn Design, a bułgarska firma Vromos we współpracy z beligijskim Overdrive niedawno pochwaliła się Hiluxem 6x6.

 • ŠKODA VisionS - z 3 silnikami i napędem 4x4
  ŠKODA VisionS - z 3 silnikami i napędem 4x4

  Kilkakrotnie zapowiadaliśmy już premierę nowej, terenowej Škody, która gabaratami i umiejętnościami ma przewyższać znane nam już od kilku lat Yeti. Na genewskim salonie mogliśmy z bliska obejrzeć model VisionS, który rzuca światło na wygląd przyszłego SUV-a o prawdopodobnej nazwie Kodiak.