Land Serwis

Bestseller wśród crossoverów – Nissan Qashqai świętuje 10. urodziny

Po świecie jeździ obecnie 3 miliony 300 tysięcy Nissanów Qashqai (2,3 mln w samej Europie) – modelu, który przed 10 laty stał u początków nowego w motoryzacyjnym świecie segmentu crossoverów. W międzyczasie przybyło mu 21 konkurentów (również w ramach jego własnej marki, vide: X-Trail i Juke), a mimo to wciąż cieszy się niesłabnącą popularnością wśród klientów. Gdzie kryje się jego fenomen?

Nissan tłumaczy to wysoką jakością swojego auta. Od czasu wprowadzenia pierwszej generacji modelu Qashqai na rynek w 2007 roku (druga zadebiutowała w 2013 roku) japońscy inżynierowie przeprowadzili aż 75 000 testów. Jeden z nich polegał na uruchomieniu na cały regulator systemu nagłośnienia, który miał sprawdzić jego niezawodność i jakość dźwięku. Egzamin zakończono po... 600 dniach (!) nieprzerwanego działania, czyli po szacunkowym pełnym okresie eksploatacji samochodu. Ciekawe, ile zużyto w tym czasie zatyczek do uszu...

Na co dzień produkcją Qashqaia zajmuje się aż 45 tysięcy osób – to sumaryczna liczba pracowników Nissana i jego licznych kooperantów, wśród nich rosyjskiej fabryki w Petersburgu, którą otworzono w 2015 roku, by zaspokoić popyt na ten model. Jak policzono, auto składa się z 2708 części, których wytwarzaniem zajmuje się aż 226 firm współpracujących z Nissanem. Dzięki nim co 62 sekundy z linii produkcyjnej w Sunderland zjeżdża nowy Qashqai. Do dziś na rynku pojawiło się pięć różnych odmian modelu: Qashqai pierwszej generacji celebrity news (wprowadzony w 2007 r.), Qashqai+2 (2008), zmodernizowany Qashqai pierwszej generacji (2010), zmodernizowany Qashqai+2 (2010) i zupełnie nowy Qashqai drugiej generacji (2014).

Crossover sprzedawany jest obecnie w 99 krajach na całym świecie – w 19 z nich został wybrany „Samochodem Roku”, obierając w ostatniej dekadzie aż 81 nagród. Miarą jego sukcesu jest fakt, że już po 21 miesiącach od rozpoczęcia sprzedaży drugiej generacji Qashqaia trafił on w ręce aż 500 tysięcy klientów, co w Wielkiej Brytanii nie udało się jeszcze żadnemu samochodowi. Najchętniej kupowany jest model z 1,5-litrowym silnikiem Diesla, wyposażony w przedni napęd, sześciobiegową przekładnię manualną, występujący w czarnym perłowym kolorze i w wersji wykończenia N-Connect.

W zeszłym roku do klientów w Polsce trafiło 7 706 sztuk Qashqaia, co oznacza wzrost o ponad 20 procent w porównaniu z 2015 rokiem. Nissan nie zwalnia więc tempa...
MM

Poczytaj:

 • Off-road Show Poland 2015 – już po raz czwarty. Termin: 7-8 listopada
  Off-road Show Poland 2015 – już po raz czwarty. Termin: 7-8 listopada

  Jesienne targi off-roadowe organizowane w Centrum Targowo-Kongresowym MT Polska w Warszawie (ul. Marsa 56C) na stałe już wpisały się do naszego kalendarza imprez. To znakomita okazja, by już po sezonie rajdowym podsumować swoje tegoroczne dokonania (wystawiając terenówkę obstawioną pucharami) i... rozpocząć planowanie kolejnego (okupując się w akcesoria i poznając rynkowe nowości). 

 • 7 wspaniałych Jeepów na Easter Jeep Safari 2016
  7 wspaniałych Jeepów na Easter Jeep Safari 2016

  Już za kilka dni siedem nowych samochodów koncepcyjnych Jeep wyposażonych w bogatą gamę akcesoriów firmy Mopar i Jeep Performance Parts uda się na podbój wymagających szlaków wokół miasta Moab w Utah (USA), w ramach corocznej imprezy Easter Jeep Safari, która potrwa od 19 do 27 marca. Swój przyjazd na jubileuszową 50. edycję zlotu, która zbiega się z obchodami 75-lecia istnienia marki Jeep, zapowiedziało tysiące fanów jazdy w terenie.

 • #BuyMyVitara – Vitara jakiej nie znacie
  #BuyMyVitara – Vitara jakiej nie znacie

  Eugene Romanovsky wykorzystując swoje umiejętności i pomysłowość, pokazuje, jak skutecznie można rozreklamować ofertę sprzedaży ponad 20-letniego samochodu.

 • BFGoodrich All-Terrain T/A KO2 – opony gotowe na wszystko
  BFGoodrich All-Terrain T/A KO2 – opony gotowe na wszystko

  BFGoodrich, marka z portfolio grupy Michelin, wprowadziła na rynek oponę terenową BFGoodrich All-Terrain T/A KO2 przeznaczoną na wszystkie typy nawierzchni. Technologie przetestowane podczas rajdów terenowych zapewniają odporność na uszkodzenia oraz trwałość opony, a także trakcję dającą lepszą kontrolę nad pojazdem.

 • Sołdat Ził – przyszłość rosyjskiej armii?
  Sołdat Ził – przyszłość rosyjskiej armii?
  Amerykański Humvee doczekał się rosyjskiego konkurenta! - krzyczą nagłówki zachodnich portali. Ich uwagę zwrócił koncepcyjny pojazd terenowy zaprojektowany przez inżynierów z Ziła, którzy – trzeba przyznać – popuścili wodze wyobraźni. Samochód z pewnością nie wygra żadnego konkursu piękności, ale jego konstrukcja okazuje się całkiem przemyślana.
 • Smart SUV. Czy wart uwagi?
  Smart SUV. Czy wart uwagi?

  Ze świecą dziś szukać producenta, który w swoim portfolio nie posiada SUV-a. Ci, którzy nie mogą pochwalić się „off-roadowym” modelem, w pocie czoła pracują, by nadrobić dystans do uciekającej im konkurencji. Terenowy dylemat zaprząta głowy również szefów firmy Smart, która należy do Daimlera współpracującego z Renault (czego efektem są bliźniacze modele Smart ForTwo i Renault Twingo). Mały Smart również chciałby pojeździć sobie w terenie!