Land Serwis

Chevrolet Niva, czyli Roja wkracza w XXI wiek

Któż z nas nie zna Łady Niwy? – celebrity news terenówki, która produkowana jest dłużej niż słynna Gelenda (od roku 1977). Rosyjski samochód, przez niektórych uznawany za auto kultowe, jest dziś już dość archaicznym wynalazkiem.

ZOBACZ TAKŻE: Łada Niva 1.7i – najwspanialsza, lepszej nie ma...

Choć w międzyczasie doczekał się „następcy” - był nim wprowadzony z pomocą General Motors w roku 2001 Chevrolet Niva, wyglądający nowocześniej, ale którego konstrukcja (m.in. układ jezdny i napędowy) opierała się na dotychczasowych, przestarzałych rozwiązaniach – na sukcesora godnego naszych czasów musieliśmy czekać aż do dziś. Na wystawie motoryzacyjnej w Moskwie zaprezentowano właśnie intrygujący model nowego Chevroleta Niva, którego produkcja ma zostać uruchomiona w roku 2016.

Nowa Niva – musicie przyznać – prezentuje się nadzwyczaj godziwie. Nowoczesny wygląd, wyciągarka, snorkel, opony BFG MT czy bagażnik dachowy z reflektorami – trudno, aby auto tak wyposażone nie budziło naszego uznania. Niestety nie znamy jeszcze szczegółów technicznych poza informacjami, że samochód na pewno będzie wyposażony w napęd 4x4, blokowany centralny dyferencjał, 5-biegową skrzynię i silnik 1.8. Przypomina to konstrukcję „starej” Niwy, w której w latach 2006-2008 również  montowana była jednostka 1.8 (o mocy 122 KM) zaprojektowana przez Opla. Tym razem jednak ma to być silnik PSA o mocy 135 KM. Oby zmiany dotyczyły również reszty konstrukcji auta. Bo (kolejnego) farbowanego lisa już nie chcemy.
MM

Poczytaj:

 • 115 godzin na Głównym Szlaku Beskidzkim – biegiem i za kierownicą Isuzu D-max
  115 godzin na Głównym Szlaku Beskidzkim – biegiem i za kierownicą Isuzu D-max
  Ponad 2000 kilometrów po dziurawych niczym szwajcarski ser szosach w Beskidzie Niskim i Bieszczadach, szutrach i kamienistych drogach górskich. Dziesiątki przekroczonych strumieni, grubo ponad sto godzin spędzonych w samochodzie. Isuzu D-max pod koniec czerwca wspierał jednego z najlepszych polskich biegaczy górskich Maćka Więcka w 500-kilometrowym biegu po Głównym Szlaku Beskidzkim.
 • Nissan Juke Nismo RSnow – prezent dla Świętego Mikołaja
  Nissan Juke Nismo RSnow – prezent dla Świętego Mikołaja

  Zamiana kół na gąsienice to genialny w swej prostocie sposób na przeobrażenie nawet zwykłego crossovera w zimową terenówkę czy może raczej pięcioosobowy skuter śnieżny. Nieco trudniejszym zadaniem jest realizacja tego pomysłu, a już najbardziej wymagającym – wyłożenie pieniędzy na zakup kosztownych gąsienic.

 • Toyota Ultimate Utility Vehicle - czarna eminencja
  Toyota Ultimate Utility Vehicle - czarna eminencja

  Toyota pokaże na targach SEMA w Las Vegas samochód dla twardzieli – czarnego potwora Ultimate Utility Vehicle.

 • Oferta specjalna: do sprzedania Mitsubishi Pajero T1 Włodzimierza Grajka w nowej cenie!
  Oferta specjalna: do sprzedania Mitsubishi Pajero T1 Włodzimierza Grajka w nowej cenie!

  Włodzimierz Grajek, Mistrz Polski RMPST 2006, wystawia na sprzedaż rajdówkę - Mitsubishi Pajero T1, z której pomocą odniósł zwycięstwo na finałowej rundzie RMPST 2016 - rajdzie Baja Inter Cars. Samochód przeszedł niedawno kompletną odbudowę i jest gotowy do jazdy.  Nowa cena to 170 000 PLN.

 • Dakar 2016: express z Buenos Aires do Rosario
  Dakar 2016: express z Buenos Aires do Rosario

  Po decyzji władz Peru o rezygnacji ze wsparcia Rajdu Dakar 2016, organizatorzy musieli zdać się na swą znajomość terenu w Argentynie i Boliwii, aby w błyskawicznym tempie opracować trasę alternatywną. Sporządzona dzięki niezawodnemu wsparciu rządu Argentyny oraz władz Boliwii nowa trasa będzie wymagać od uczestników sporej odwagi na technicznych, szybkich odcinkach… ale nie tylko.

 • Nikola Zero – elektryczny UTV o mocy 520 KM!
  Nikola Zero – elektryczny UTV o mocy 520 KM!

  Choć koncerny paliwowe są innego zdania, większość analityków rynku motoryzacyjnego jest zgodna: przyszłość należy do samochodów elektrycznych. Niemal każdy szanujący się producent pracuje dziś nad modelami hybrydowymi oraz pojazdami, w których w ogóle nie przewidziano miejsca na silniki spalinowe. Rewolucja dotrze również na bezdroża.