Land Serwis

Chevrolet Pickup Baja 1000 Steve'a McQueena – rzecz bezcenna

Komu marzy się otwarcie muzeum off-roadu, ten musi szykować walizkę gotówki, bowiem 26-27 lipca czeka na niego nie lada okazja -  na aukcji w Santa Monica na licytację wystawiony zostanie pierwszy pick-up Chevroleta skonstruowany w 1969 roku specjalnie z myślą o słynnym Baja 1000. Co więcej, samochodem tym w latach 1970-72 jeździł sam Steve McQueen!

SteveMcQueen_08Konstruktorem auta jest motoryzacyjny wizjoner - Vic Hickey, który współtworzył tak wspaniałe pojazdy jak Chevrolet Blazer, Humvee, Lunar Rover czy Baja Boot. Rajdówkę zbudowano na podwoziu modelu C10, wyposażając go w kabinę C30. Pod maską pracował small block Chevy'ego o pojemności 5.7 litra z czterogardzielowym gaźnikiem, który współpracował ze słynącym z ogromnej wytrzymałości, 3-stopniowym automatem Turbo 400. Kabinę wyposażono w klatkę bezpieczeństwa i oryginalne fotele kubełkowe Corvette. Dyferencjały posiadały osłony zaprojektowane przez Hickeya, a na koła założono opony Goodyear R3 A/T. 

Tak skonstruowane auto wzięło udział w rozegranym w 1968 roku wyścigu Baja 1000, a następnie m.in. Las Vegas Mint 400 w 1969 r. i Baja 500 w 1970 r. W 1970 zwyciężyło zawody Riverside. Za jego kierownicą zasiadały rajdowe legendy, m.in. Cliff Coleman, Bud Ekins, a nawet sam Mickey Thompson. Czerwony pick-up zwrócił na siebie uwagę Steve'a McQueena, który kupił go w 1970 roku dla wzbogacenia swojej imponującej kolekcji samochodów w kalifornijskim Brentwood. Dwa lata później, rozwodząc się ze swą żoną Neile, auta rozsprzedał – Chevy trafił wówczas w ręce jednego z pracowników Hickeya, a przez następne 20 lat służył jako zwykłe auto... farmerskie. Dopiero w latach 90. jeden z fanów off-roadu odkrył niezwykłą historię pojazdu.

Pick-upa o numerze VIN KE149Z810013, oryginalnym przebiegu 14 000 mil i życiorysie celebrity gossip rodem z filmów Hollywood będzie można wylicytować pod koniec lipca na aukcji Mecum. Ceny wywoławczej jeszcze nie podano, ale dla nas to nie ma znaczenia – ten Chevrolet jest bezcenny!   
AreK, fot. Mecum Auctions

Poczytaj:

 • Ogólnopolska Terenowa Integracja 2014 dla Franciszka – zapraszamy do Sianowa
  Ogólnopolska Terenowa Integracja 2014 dla Franciszka – zapraszamy do Sianowa
  Franciszek to 3-letni mieszkaniec gminy Sianów, który urodził się z wodogłowiem, rozszczepieniem podniebienia, niedoczynnością tarczycy, przewlekłą niewydolnością oddechową. Chłopczyk wymaga ciągłej i kosztownej rehabilitacji. Całkowity dochód z tegorocznej, sianowskiej edycji Ogólnopolskiej Terenowej Integracji dla Choinki, która odbędzie się 14 grudnia, przekazany zostanie rodzicom chłopca na dalsze leczenie. Do udziału w rajdzie zapraszają Sianowski Team Rajdowy, Team Pomorze 4x4 oraz Sianowska Fundacja Jesteśmy Razem.
 • Mercedes GLC - światowa premiera następcy GLK
  Mercedes GLC - światowa premiera następcy GLK

  Daimler-Benz oficjalnie zaprezentował nowy model Mercedesa GLC, który zastąpi odchodzącego do historii GLK.  Samochód jest większy i - naszym zdaniem - ładniejszy od swego poprzednika. Nasze zainteresowanie budzi ze względu na stały napęd na cztery koła 4MATIC oraz ciekawe pakiety off-roadowe.

 • Frankfurt 2013: Citroen Cactus – kłuje w oczy
  Frankfurt 2013: Citroen Cactus – kłuje w oczy
  Citroen zrzucił zasłonę z koncepcyjnego modelu crossovera Cactus, którego oficjalna premiera będzie miała miejsce we Frankfurcie. Sukcesor innego konceptu – C-Cactus z 2007 roku – jest zapowiedzią przyszłych modeli z segmentu C.
 • II OFF-ROAD SHOW POLAND 2013 - relacja na żywo
  II OFF-ROAD SHOW POLAND 2013 - relacja na żywo
  Kilkudziesięciu wystawców, ponad 100 terenówek różnej krwi i maści, multum off-roadowych akcesoriów i atrakcji – wszystko to znajdziecie na II targach OFF-ROAD SHOW POLAND 2013, które dziś rano zostały otwarte w Centrum Targowo-Koongresowym MT Warszawa przy ul. Marsa 56 C. Podobnie jak przed rokiem nie mogło tu zabraknąć również redakcji TERENOWO.PL!
 • Oferta specjalna: do sprzedania Mitsubishi Pajero T1 Włodzimierza Grajka w nowej cenie!
  Oferta specjalna: do sprzedania Mitsubishi Pajero T1 Włodzimierza Grajka w nowej cenie!

  Włodzimierz Grajek, Mistrz Polski RMPST 2006, wystawia na sprzedaż rajdówkę - Mitsubishi Pajero T1, z której pomocą odniósł zwycięstwo na finałowej rundzie RMPST 2016 - rajdzie Baja Inter Cars. Samochód przeszedł niedawno kompletną odbudowę i jest gotowy do jazdy.  Nowa cena to 170 000 PLN.

 • Mitsubishi Outlander 2016 - pierwsze spotkanie
  Mitsubishi Outlander 2016 - pierwsze spotkanie

  1 października w miejscowości Sobienie Szlacheckie miała miejsce polska premiera Mitsubishi Outlander 2016. Całością działań związaną z premierą zajęła się firma MMC CAR POLAND z Warszawy. Na miejscu urządzono minimiasteczko Mitsubishi oraz podstawiono do testów kilka modeli Outlandera. Podczas rozlicznych konkursów można było poznać wiele detali charakteryzujących nowy model i odróżniających go od poprzednika. Zatem do dzieła, poniżej przedstawię swoje wrażenia.