Land Serwis

Defender na koksie, czyli Land Rover z 565 KM pod maską

SWAP, czyli wymiana silnika w aucie, to rzecz często spotykana w off-roadzie, zwłaszcza gdy właściciel auta marzy o większej (niż zaplanował producent) liczbie koni mechanicznych. Land Rover Defender 90 z 565 KM pod maską to jednak prawdziwy unikat, którego domeną są (o zgrozo!)... wyścigi uliczne.

Defender celebrity gossip nie po został zbudowany, by palić gumy na asfalcie, ale w dzisiejszych czasach – jak widać – wszystko jest możliwe. Coś, co nie mieści nam się w głowie, jest dziełem holenderskiej firmy Tophat, która wzięła na swe barki kompleksową przebudowę zasłużonej terenówki.

Wybór silnika, który dokonała, nie jest jeszcze sensacją, bowiem liczni off-roaderzy – od Borisa Gadasina po Pawła Oleszczaka czy Piotra Domownika – korzystali już z jednostek GM. Ale moc: 565 KM wyciśnięta z LS3 V8 o pojemności 6.2 litrów (w standardzie 436 KM) budzi niemały szacunek.

Jednostka połączona jest z manualną, 6-biegową skrzynią T56, która dobrze sobie radzi z dużymi obciążeniami. Pneumatyczne zawieszenie, amortyzatory Koni i wyczynowe hamulce AP Racing mają sprawić, że „naspeedowany” Land Rover pozwoli się utrzymać w ryzach podczas szaleństw na ulicach i torach wyścigowych. Umieszczony w sieci film dowodzi, że Defender nieźle sobie radzi w pojedynkach ze stuningowanymi BMW i Porsche. W terenie prawdopodobnie wciąż mógłby jeszcze wiele zdziałać.
MM

Poczytaj:

 • Wiecznie młody - Karel Loprais znów zmierza do Dakaru
  Wiecznie młody - Karel Loprais znów zmierza do Dakaru
  Karel Loprais, jeden z najbardziej utytułowanych dakarowców w historii (sześć zwycięstw w klasie ciężarowej) znów zmierza w kierunku mety w Dakarze! 67-letni Czech wyprawą do Senegalu, którą nazwał "Snem o Dakarze", zamierza uczcić 30. rocznicę swojego pierwszego występu w rajdzie.
 • Ś.P. Bogusław Burka (1958-2013)
  Ś.P. Bogusław Burka (1958-2013)
  Nie żyje Bogusław Burka, zasłużona postać krakowskiego i polskiego off-roadu, współwłaściciel sklepu 4x4 TERENOWIEC.
 • Tragiczna śmierć Vadima Nesterchuka
  Tragiczna śmierć Vadima Nesterchuka
  Ukraiński rajdowiec Vadim Nesterchuk, szef zespołu SIXT, zmarł z wyczerpania i odwodnienia podczas poniedziałkowego treningu na pustyni w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Zawodnik przygotowywał się do startu w lipcowym Silk Way Rally.
 • Trend rosnący, czyli WRC na Dakarze
  Trend rosnący, czyli WRC na Dakarze

  Rajd Dakar coraz bardziej przyciąga uwagę kierowców, którzy doświadczenie i sławę zdobywali w mistrzostwach świata WRC. Najlepszym dowodem jest decyzja Sebastiena Loeba, który dołączył do zespołu Peugeota. Spodziewać się można, że magia jego nazwiska sprawi, że na listach startowych Dakaru wkrótce zaroi się od kolejnych sław motosportu.

 • Umarł król, niech żyje Car! Nowy Kamaz na rajd Dakar 2016
  Umarł król, niech żyje Car! Nowy Kamaz na rajd Dakar 2016

  Sylwetkę dakarowego Kamaza - z pionową kabiną umieszczoną dokładnie nad przednią osią, pod którą schowana jest 17,2-litrowa V-ósemka o mocy 730 KM - zna każdy fan off-roadu. Ale nadszedł czas na zmiany! W przyszłorocznym Dakarze zadebiutuje zupełnie nowy Kamaz z wysuniętą maską Zetrosa. Co ciekawe, rosyjski producent nigdy nie budował ciężarówek tak skonstruowanych.

 • Świętokrzyskie OTI Dla Choinki 2015 - szykujcie swoje renifery!
  Świętokrzyskie OTI Dla Choinki 2015 - szykujcie swoje renifery!
  Już w najbliższą sobotę (5 grudnia) możecie wystartować w zawodach, które - bezpośrednio - sprawią frajdę Wam, ale również - pośrednio - podopiecznym z domów dziecka. Szykujcie swoje  czterokopytne renifery, by wziąć udział w Trzeciej Świętokrzyskiej Terenowej Integracji w ramach OTI dla Choinki.