Land Serwis

Defender na koksie, czyli Land Rover z 565 KM pod maską

SWAP, czyli wymiana silnika w aucie, to rzecz często spotykana w off-roadzie, zwłaszcza gdy właściciel auta marzy o większej (niż zaplanował producent) liczbie koni mechanicznych. Land Rover Defender 90 z 565 KM pod maską to jednak prawdziwy unikat, którego domeną są (o zgrozo!)... wyścigi uliczne.

Defender celebrity gossip nie po został zbudowany, by palić gumy na asfalcie, ale w dzisiejszych czasach – jak widać – wszystko jest możliwe. Coś, co nie mieści nam się w głowie, jest dziełem holenderskiej firmy Tophat, która wzięła na swe barki kompleksową przebudowę zasłużonej terenówki.

Wybór silnika, który dokonała, nie jest jeszcze sensacją, bowiem liczni off-roaderzy – od Borisa Gadasina po Pawła Oleszczaka czy Piotra Domownika – korzystali już z jednostek GM. Ale moc: 565 KM wyciśnięta z LS3 V8 o pojemności 6.2 litrów (w standardzie 436 KM) budzi niemały szacunek.

Jednostka połączona jest z manualną, 6-biegową skrzynią T56, która dobrze sobie radzi z dużymi obciążeniami. Pneumatyczne zawieszenie, amortyzatory Koni i wyczynowe hamulce AP Racing mają sprawić, że „naspeedowany” Land Rover pozwoli się utrzymać w ryzach podczas szaleństw na ulicach i torach wyścigowych. Umieszczony w sieci film dowodzi, że Defender nieźle sobie radzi w pojedynkach ze stuningowanymi BMW i Porsche. W terenie prawdopodobnie wciąż mógłby jeszcze wiele zdziałać.
MM

Poczytaj:

  • King of Wales 2015 - Polacy zadebiutowali w off-roadowej Lidze Mistrzów
    King of Wales 2015 - Polacy zadebiutowali w off-roadowej Lidze Mistrzów

    Przed tygodniem Rafał Wyrzykowski i Wiesław "Kocur" Wójcik jako pierwsi Polacy w historii stanęli na starcie zawodów King of Wales - jednej z czterech europejskich eliminacji słynnego King of Hammers. Ich świeżo zbudowany Eurofighter przed wyścigiem zdążył zaliczyć tylko dwie godziny testów, a prace nad nim trwały jeszcze przez całą noc poprzedzającą restrycyjne Badania Techniczne. "Choroby wieku dziecięcego" niestety nie pozwoliły mu więc osiągnąć mety, ale doświadczenie zdobyte u boku załóg należących do światowej ekstraklasy będzie na pewno procentowało w przyszłości.

  • Lady In Red 5 - z wdziękiem i klasą
    Lady In Red 5 - z wdziękiem i klasą

    Jak świętować, to tylko w terenie! Z okazji Dnia Kobiet w ostatnią sobotę na poligonie Raków koło Wrocławia odbyła się V edycja nadzwyczaj sfeminizowanego rajdu terenowego, czyli Lady In Red. By w nim wystartować, należało przynajmniej wizualnie stać się na chwilę kobietą, co oznaczało w praktyce, że obowiązkowym wyposażeniem każdej załogi - obok hi-lifta i terenowych opon - były: szminka, puder i peruka pełna loków.

  • BFGoodrich All-Terrain T/A KO2 – opony gotowe na wszystko
    BFGoodrich All-Terrain T/A KO2 – opony gotowe na wszystko

    BFGoodrich, marka z portfolio grupy Michelin, wprowadziła na rynek oponę terenową BFGoodrich All-Terrain T/A KO2 przeznaczoną na wszystkie typy nawierzchni. Technologie przetestowane podczas rajdów terenowych zapewniają odporność na uszkodzenia oraz trwałość opony, a także trakcję dającą lepszą kontrolę nad pojazdem.

  • Genewa 2016. VW T-Cross w miejsce VW Taiguna
    Genewa 2016. VW T-Cross w miejsce VW Taiguna

    Volkswagen oficjalnie zrezygnował ostatnio z rozpoczęcia produkcji nowego modelu Taigun. Szkoda, bo samochód był już niemal gotowy, ale zdaniem osób decyzyjnych w koncernie okazał się nieco... za mały. Zastąpi go odrobinę większy crossover, który bazować będzie na VW Polo.

  • Oferta specjalna: do sprzedania Mitsubishi Pajero T1 Włodzimierza Grajka w nowej cenie!
    Oferta specjalna: do sprzedania Mitsubishi Pajero T1 Włodzimierza Grajka w nowej cenie!

    Włodzimierz Grajek, Mistrz Polski RMPST 2006, wystawia na sprzedaż rajdówkę - Mitsubishi Pajero T1, z której pomocą odniósł zwycięstwo na finałowej rundzie RMPST 2016 - rajdzie Baja Inter Cars. Samochód przeszedł niedawno kompletną odbudowę i jest gotowy do jazdy.  Nowa cena to 170 000 PLN.

  • ŠKODA VisionS - nowy czeski SUV zadebiutuje w Genewie
    ŠKODA VisionS - nowy czeski SUV zadebiutuje w Genewie
    Na marcowych Międzynarodowych Targach Samochodowych w Genewie Skoda pokaże swój nowy samochód koncepcyjny – mierzącą 4,7 metra Skodę VisionS, która jest zapowiedzią nowego SUV-a czeskiej marki.