Land Serwis

Ford Bronco 2018 – powrót legendy

Produkcja kultowego (zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych) Forda Bronco zakończyła się równo 20 lat temu, zamykając 30-letnią historię terenówki, która doczekała się aż pięciu generacji. Gdy zniknęła z off-roadowej sceny niemal natychmiast zaczęły się pojawiać plotki o jej wskrzeszeniu, które niebawem wreszcie mogą okazać się prawdziwe.

ZOBACZ TAKŻE: Ford Bronco 6. generacji? Built tough

Skąd o tym wiemy? Dzięki aferze, która wybuchła po decyzji o przeniesieniu montażu Forda Focusa z fabryki w Michigan do Meksyku. Na początku października Donald Trump, wówczas kandydat na urząd prezydenta, skrytykował decyzję koncernu, wieszcząc, że Ameryka straci w efekcie wiele tysięcy miejsc pracy. Bill Ford, szef firmy, odpowiedział mu, że Ford to największy producent samochodów w Ameryce, płacący ogromne podatki i zatrudniający wiele tysięcy osób. Z kolei Bill Johnson, jeden z przewodniczących amerykańskiego Związku Zawodowego Pracowników Motoryzacji, skomentował, że o ile nie podoba mu się pomysł „meksykańskiego Focusa”, to jednak interesy pracowników fabryki z Michigan są w pełni zabezpieczone dzięki  Rangerowi i właśnie Bronco.

Jak na razie Ford oficjalnie nie przedstawił jeszcze 6. generacji Bronco, ale w sieci nie brakuje licznych spekulacji. Wychodząc z założenia, że od 1978 roku terenówka powstawała na bazie obciętego podwozia pickupów F-Series, pojawił się na przykład pomysł, że nowy Bronco będzie bliskim krewniakiem nowego Forda F-150 Raptor (3.5 l biturbo EcoBoost V6 o mocy 450 KM, 10-biegowa skrzynia automatyczna, nadwozie wykonane z aluminium).  

Na zdjęciu przedstawiamy jedną z wizji nowego Forda Bronco, którego premiery spodziewać się powinniśmy w okolicach 2018 roku.
MM, fot. motor1.com

Koncepcyjny Ford Bronco (2004):

Poczytaj:

 • Nissan Qashqai w teście... zmywarkowym
  Nissan Qashqai w teście... zmywarkowym

  Choć kierowcy bynajmniej nie myją samochodów w zmywarkach do naczyń, to jednak każdy nowy model Nissana przechodzi tego rodzaju test. Modelu Qashqai ani innego crossovera nie da się oczywiście włożyć do zmywarki, więc w Europejskim Centrum Technicznym Nissana zbudowano komorę w odpowiedniej skali, w której zmieści się samochód rzeczywistych rozmiarów.

 • Attention Dangel, czyli Peugeot 505 Dangel na rajdzie Budapeszt-Bamako 2016
  Attention Dangel, czyli Peugeot 505 Dangel na rajdzie Budapeszt-Bamako 2016

  Rajd Budapeszt-Bamako już od 10 lat wpisuje się w rajdowy kalendarz. Tegoroczna rywalizacja rozpoczyna się 15 stycznia. Na starcie zameldują się cztery polskie załogi, w tym trójka uczestników z Gdańska. Szczególnie interesujące w teamie Gdańszczan jest ich auto.

 • Elektryczny Land Rover Defender – jak w raju
  Elektryczny Land Rover Defender – jak w raju
  Elektryczny Defender, o którym szczegółowo pisaliśmy w marcu, wszedł w kolejną fazę testów. I co najciekawsze – otwartych dla publiczności. Właśnie rozpoczął służbę na drogach Projektu Raj (Eden Project) w Cornwall.
 • Gelenda 2015. Moc legendy
  Gelenda 2015. Moc legendy

  Klasyczna terenówka Mercedesa rozpoczyna nowy rozdział w swojej imponującej, 35-letniej historii. Pod maskę Gelendy trafia nowa jednostka 4.0 V8 biturbo z bezpośrednim wtryskiem benzyny, zaprezentowana niedawno w prototypie G 500 4x4². Inżynierowie ze Stuttgartu na nowo zestroili zawieszenie i zmodyfikowali ustawiania układu ESP. Zmieniły się także wygląd zewnętrzny i wewnętrzny, a ofertę uzupełniła ekskluzywna, specjalna edycja AMG.

 • Magister MITJET, czyli MGR Rally Team w nowym aucie
  Magister MITJET, czyli MGR Rally Team w nowym aucie
  Aktualny mistrz Polski RMPST w klasie TH Piotr Gadomski, znany wszystkim jako "Gibon", wraz z pilotem Tomaszem Widerą w przyszłym sezonie stanie do walki egzotycznym pojazdem Mitjet Offroad, którego twórcą jest znany w światku wyścigowym Jane Philipe Drayout.
 • 5. generacja Mitsubishi L200 – atleta na starcie
  5. generacja Mitsubishi L200 – atleta na starcie

  Po 9 latach (i po 1.300.000 wyprodukowanych samochodach) 4. generacja pickupa Mitsubishi L200 opuszcza taśmy produkcyjne, na których pojawił się następca - całkowicie nowy model 5. generacji - czekający na swoją europejską premierę na 85. Międzynarodowym Salonie Samochodowym w Genewie.