Land Serwis

Kia Sorento o Wrót Piekieł

Amerykańskie Moab to królestwo Jeepów, w którym pojawienie się „nieproszonego gościa” budzi niemałą sensację. Tym większą że nie chodzi tu o terenowego Land Rovera, ani jedną z Toyot czy któregoś z Nissanów, lecz... zupełnie niedocenianą przez off-roaderów Kię Sorento. Czy koreański SUV podołał jednej z najtrudniejszych tras w Moab o złowieszczo brzmiącej nazwie „Brama do Piekieł”?

Sorento2019 1Śmiałkowie, którzy odważyli się na ten krok, nie zamierzali stać się pośmiewiskiem „loży szyderców” i dokonali kilku drobnych, ale istotnych zmian w wyposażeniu swego auta. Przede wszystkim założyli dobre, terenowe ogumienie, czyli sprawdzone opony BF Goodrich KO2, które zapewniły im lepszą przyczepność na skałach. Spodziewając się bezpośredniego kontaktu z głazami, na wszelki wypadek zabezpieczyli miskę olejową osłonami, a dla poprawienia wykrzyżu kół dodatkowo rozłączyli stabilizatory.

Nie wszystko poszło po ich myśli – z gum nieraz puścił się dym, a na jednym z wykrotów mocno ucierpiał tylny zderzak ograniczający kąt zejścia koreańskiego SUV-a. Ale dopięli swego – Sorento o własnych siłach pokonało Wrota Piekieł, udowadniając, że potrafi jeździć nie tylko po asfalcie.
MM

Poczytaj:

 • Bentley Bentayga – crossover dla bogaczy
  Bentley Bentayga – crossover dla bogaczy

  Oto najmocniejszy i najbardziej luksusowy SUV na świecie – pod takim hasłem w przyszłości sprzedawany będzie Bentley Bentayga, którego premiera odbędzie się już w przyszłym roku. Po wpadce, jaką był zapowiadający go koncept EXP 9 F powszechnie krytykowany za swą brzydotę, producent niespiesznie i z pietyzmem przygotowuje produkcyjną wersję swego crossovera, którego kupnem zainteresowanych jest 4000 potencjalnych klientów.

 • Gelenda 2015. Moc legendy
  Gelenda 2015. Moc legendy

  Klasyczna terenówka Mercedesa rozpoczyna nowy rozdział w swojej imponującej, 35-letniej historii. Pod maskę Gelendy trafia nowa jednostka 4.0 V8 biturbo z bezpośrednim wtryskiem benzyny, zaprezentowana niedawno w prototypie G 500 4x4². Inżynierowie ze Stuttgartu na nowo zestroili zawieszenie i zmodyfikowali ustawiania układu ESP. Zmieniły się także wygląd zewnętrzny i wewnętrzny, a ofertę uzupełniła ekskluzywna, specjalna edycja AMG.

 • Peugeot DKR 2008 - przygotowania do koronacji
  Peugeot DKR 2008 - przygotowania do koronacji
  Regułą jest, że czołowe zespoły cross-country niechętnie zdradzają sekrety swoich rajdówek. Zdarza się, że nawet w przeddzień Dakaru dane techniczne wciąż pozostają nieujawnione. Team Peugeota, który po ćwierćwieczu powraca do rywalizacji w Dakarze, przejawiając duży apetyt na zwycięstwo (gdy ma się w składzie Peterhansela, Sainza i Despresa, można nawet celować w wywalczenie wszystkich miejsc na podium...), prezentuje zupełnie inne podejście – zamiast chować  swój samochód przed konkurentami, z dumą chwali się nim wszem i wobec!
 • W cieniu Kilimandżaro. NAC Rally Team walczy na trasie East African Safari Classic Rally 2015
  W cieniu Kilimandżaro. NAC Rally Team walczy na trasie East African Safari Classic Rally 2015

  Paweł Molgo i Piotr Domownik pokonali już dwa inauguracyjne etapy rajdu East African Safari Classic Rally, spotykając na swej drodze między innymi ośnieżone Kilimandżaro. Ich zachwyt rajdem rośnie wprost proporcjonalnie do długości trwania rywalizacji. Zdaniem załogi NAC Rally Team to najtrudniejsze zawody, w jakich kiedykolwiek brała udział!

 • Jeszcze tu wrócę! Arnold Schwarzenegger w elektrycznym Hummerze H1
  Jeszcze tu wrócę! Arnold Schwarzenegger w elektrycznym Hummerze H1

  Arnold Schwarzenegger lubi duże terenówki, a jednocześnie bardzo lubi planetę, na której żyjemy. Dlatego od lat angażuje się w ruchy proekologiczne, występuje w kampaniach społecznych i zachęca do przejścia na wegetarianizm (by ograniczyć zabójczą dla klimatu masową produkcję mięsa). Aby dać przykład innym, rok temu przesiadł się do elektrycznego Mercedesa Klasy G, a niedawno odebrał kluczyki do swojego ulubionego auta – Hummera H1, który również nie zatruwa środowiska. Oba pojazdy zbudowała austriacka firma Kreisel Electric.

 • Kazberuk i Szustkowski – z Unimoga do Tatry
  Kazberuk i Szustkowski – z Unimoga do Tatry
  3 dni jazdy w deszczu na słowackim poligonie w Senice to spore wyzwanie. Jarek Kazberuk i Robin Szustkowski, Mistrz i Uczeń, reprezentujący program sportowy Lotto zakończyli pierwszy trening nową ciężarówką przed lipcowym Silk Way Rally.