Land Serwis

Mercedes Klasy X – bliźniak z aspiracjami

26 Pazdziernika 2016

We wtorek w Sztokholmie Mercedes zaprezentował koncepcyjny model pickupa – Klasę X, którą więzy rodzinne łączą z Nissanem Navara i Renault Alaskan. Ambicją producenta ze Stuttgartu jest jednak zbudowanie pierwszego na świecie pick-upa klasy premium, który komfortem jazdy i oferowanym bezpieczeństwem dorównywać będzie dobrze wyposażonym osobówkom i SUV-om.

Pick-upy już dawno przestały pełnić rolę wyłącznie aut użytkowych i coraz częściej ich właściciele używają ich w ruchu codziennym. Choć poziom ich wyposażenia rośnie, na rynku nadal brakuje średniej wielkości terenówek „z paką”, które zadowoliłyby wymagających klientów z rodzinami. Lukę tę Mercedes chciałby zapełnić przy pomocy swojej Klasy X.

W Sztokholmie zaprezentowano równocześnie dwie wersje auta – „elegancką” o nazwie Stylish Explorer oraz „terenową” ochrzczoną jako Powerful Adventurer. Nam oczywiście bardziej do gustu przypadła ta druga – wyposażona w agresywne opony o rozmiarze 35x11,5, podniesione zawieszenie oraz dwie wyciągarki.

Producent zdradził, że najmocniejsza wersja Klasy X będzie napędzana wysokoprężnym silnikiem V6 (najpewniej 3-litrowym o mocy 258 KM, którego znamy z GLE). Podstawowy model prawdopodobnie otrzyma jednostkę 2.3 dCi Navary. Samochód będzie wyposażony w reduktor, elektroniczny system kontroli trakcji i dwie blokady (centralną oraz tylną). Na pace przewiezie ładunek o masie celeb news 1,1 tony, a na haku uciągnie 3,5-tonową przyczepę.  

Jako auto klasy premium pickup Mercedesa może liczyć na dobre wyposażenie. Systemy pokładowe (nawigację, muzykę, info) obsługiwać będzie można dotykowo i gestami – podobnie jak w smartfonie. W obu wersjach samochodu do udekorowania kabin użyto skór nappa oraz elementów dekoracyjnych wykonanych z drewna, aluminium i włókna węglowego. Ponadto właściciel będzie mógł zdalnie połączyć się ze swoim pojazdem za pomocą systemu Mercedes Me Connect (np. by sprawdzić zapas paliwa), a w trakcie jazdy wspomagać go będą liczne systemy wykorzystujące kamery, radary i czujniki.

Wersja produkcyjna Mercedesa Klasy X zadebiutuje pod koniec 2017 roku. Auto trafi do sprzedaży w Europie, Argentynie, Brazylii, RPA oraz Australii, omijając Stany Zjednoczone, gdzie większą popularnością cieszą się pick-upy w rozmiarze XXL.
MM

 

Poczytaj:

 • Genewa 2016. Ofensywa Forda, czyli premiera nowego Kuga
  Genewa 2016. Ofensywa Forda, czyli premiera nowego Kuga

  Na wystawie motoryzacyjnej w Genewie Ford zaprezentuje nowe wcielenie modelu Kuga, jednego z najpopularniejszych SUV-ów w Europie. W nowym aucie debiutuje m.in. nowy silnik - 120-konny 1.5 TDCi.

 • Indyjska Mahindra – w off-roadowym tyglu
  Indyjska Mahindra – w off-roadowym tyglu
  Indyjska marka Mahindra w środowisku terenowym kojarzona jest często z produkowanym na licencji archaicznym Jeepem CJ. Nie wszyscy zaś wiedzą, że za tą nazwą kryje się jeden z najpotężniejszych hinduskich koncernów motoryzacyjnych, do którego należy m.in. koreański SsangYong, pakiet kontrolny Peugeot Motorcycles i 76 procent słynnego włoskiego studia projektowego Pininfarina. Jedną ze specjalności Mahindra & Mahindra są nadal auta terenowe.
 • Mercedes Pick-up – wspólny projekt Daimlera, Nissana i Renault
  Mercedes Pick-up – wspólny projekt Daimlera, Nissana i Renault

  Koncerny Nissan i Daimler potwierdziły oficjalnie, że pracują nad projektem jednotonowego pickupa dla marki Mercedes-Benz. W aucie, które zadebiutuje w roku 2016, zostaną wykorzystane niektóre rozwiązania konstrukcyjne z nowego Nissana NP300. Będzie to jednak model opracowany i zaprojektowany przez firmę Daimler, z uwzględnieniem specyficznych potrzeb jej klientów, posiadający wszystkie charakterystyczne cechy i detale typowe dla marki Mercedes Benz.

 • Off-road Show Poland 2014 – już po raz trzeci. Termin: 15-16 listopada
  Off-road Show Poland 2014 – już po raz trzeci. Termin: 15-16 listopada
  Targi off-roadowe organizowane w Centrum Targowo-Kongresowym MT Polska w Warszawie (ul. Marsca 56C) na stałe już wpisały się do naszego kalendarza imprez. To znakomita okazja, by już po sezonie rajdowym podsumować swoje tegoroczne dokonania (wystawiając terenówkę obstawioną pucharami) i... rozpocząć planowanie kolejnego (okupując się w akcesoria i poznając rynkowe nowości).
 • Mitsubishi Outlander 2016 - pierwsze spotkanie
  Mitsubishi Outlander 2016 - pierwsze spotkanie

  1 października w miejscowości Sobienie Szlacheckie miała miejsce polska premiera Mitsubishi Outlander 2016. Całością działań związaną z premierą zajęła się firma MMC CAR POLAND z Warszawy. Na miejscu urządzono minimiasteczko Mitsubishi oraz podstawiono do testów kilka modeli Outlandera. Podczas rozlicznych konkursów można było poznać wiele detali charakteryzujących nowy model i odróżniających go od poprzednika. Zatem do dzieła, poniżej przedstawię swoje wrażenia.

 • Chicherit pełen poświęcenia. Zebra Buggy powróci na Dakar 2016
  Chicherit pełen poświęcenia. Zebra Buggy powróci na Dakar 2016

  To była jedna z najbardziej heroicznych bitew tegorocznego Dakaru. Guerlain Chicherit, były mistrz świata w narciarskim freestyle'u, a później znakomity kierowca terenowy, mający na swym koncie cztery Dakary ukończone w pierwszej dziesiątce „generalki” i niesamowite wyczyny w rodzaju podniebnego salta za kierownicą MINI, w tym roku walczył tylko (i aż) o to, by po prostu dotrzeć do mety swoim Zebra Buggy. Auto odziedziczone po Al-Attiyahu jakby zawzięło się, aby wcześniej zakończyć maraton, ale Chicherit wciąż nie dawał za wygraną. I ostatecznie dopiął swego - pokonał całą trasę, finiszując na 45. miejscu. Wydawałoby się, że francuski zawodnik będzie chciał szybko zapomnieć o tej traumie, ale... niedawno okazało się, że w Dakarze 2016 ponownie stanie na starcie swoim buggy. Czy tym razem pójdzie im lepiej?