Land Serwis

Peugeot 3008 DKR – Vive la France!

Peugeot mimo zdecydowanej dominacji, której byliśmy świadkami na Dakarze i Silk Way Rally 2016, nie zamierza spoczywać na laurach i na kolejną edycję Dakaru przygotował nową rajdówkę o nazwie PEUGEOT 3008 DKR. Samochodem, który stanowi rozwinięcie konstrukcji 2008 DKR, w przyszłym Dakarze wystartują Stephane Peterhansel, Sebastien Loeb, Carlos Sainz i Cyril Despres.

Intensywne prace nad samochodem trwały przez ostatnie 8 miesięcy w centrum rozwojowym Peugeot Sport w Velizy. Koncern informuje, że pojazd powstał na bazie nowego modelu 3008, ale naturalnie z seryjnym SUV-em łączy go tylko związek wizerunkowy (w dodatku wcale nie taki oczywisty). Francuzi postawili jednak kolejny krok w rozwoju swej dakarówki, więc uczcili ten fakt nadaniem jej nowego imienia. - Naszym celem było wyeliminowanie wszystkich słabych punktów poprzednika i uczynienie go jeszcze mocniejszym – mówi Bruno Famin, szef Peugeot Sport. - Przebudowę wymusiły na nas również nowe przepisy, do których musieliśmy się dostosować.

Pomimo dziewięciu wygranych oesów w Dakarze 2016 celebrity gossip francuscy inżynierowie nie byli w pełni zadowoleni z niezawodności swej konstrukcji i w dużym stopniu na tym aspekcie skupili się podczas pracy nad nowym projektem. Dużo uwagi poświęcili zarówno podzespołom mechanicznym, jak i systemom elektronicznym, które stawić muszą czoła piekielnie wymagającej trasie Dakaru o długości 10000 km, wspinającej się nierzadko na ogromne wysokości.   

Sercem auta pozostał 3-litrowy turbodiesel V6, w którym podniesiono maksymalny moment obrotowy osiągany teraz przy niższych obrotach, dzięki czemu nowy 3008 DKR powinien teraz o wiele lepiej przyspieszać i być łatwiejszy w prowadzeniu. Zmiany w silniku wymuszone zostały m.in. nowym zapisem w regulaminie Dakaru, w którym zwężkę 39 mm zastąpiła mniejsza o rozmiarze 38 mm, co dla Peugeota oznaczało ubytek 20 koni mechanicznych.

Dużą zaletą 2008 DKR była perfekcyjna praca zawieszenia, któremu obojętne było, czy auto porusza się po trasach w stylu WRC, czy po pustynnych wydmach. Choć czasem lepsze bywa wrogiem dobrego, Francuzi postanowili udoskonalić jego geometrię i dopracować działanie amortyzatorów. Zmiany okazały się strzałem w dziesiątkę, co udowodniły testy przebudowanego 2008 DKR podczas 15-dniowego Silk Way Rally z Moskwy do Pekinu, w którym zwycięstwo odniósł Cyril Despres. W Azji egzamin zaliczył również nowy system klimatyzacji, który sprawił, że nawet 12-godzinna jazda w upale, nie byłą dla zawodników wielką udręką.

Nowego Peugeota 3008 DKR, z Carlosem Sainzem za kierownicą, zobaczymy w akcji już w październiku podczas Rajdu Maroka. Towarzyszyć mu będzie Cyril Despres w Peugeocie 2008 DKR.
AK, fot. PeugeotPoczytaj:

 • Mitsubishi L200 2016 - premiera na piątkę
  Mitsubishi L200 2016 - premiera na piątkę

  W polskiej ofercie Mitsubishi Motors debiutuje właśnie zupełnie nowa, 5. generacja pickupa Mitsubishi L200 2016. Z myślą o wyróżnieniu pierwszych klientów przygotowano powitalną serię 30 pojazdów o nazwie Mitsubishi L200 Premiere Edition.

 • Piękna, Bestia i Burza – trzy oblicza Forda EcoSport
  Piękna, Bestia i Burza – trzy oblicza Forda EcoSport
  Ford EcoSport – nieduży crossover, który w Polsce nie jest jeszcze sprzedawany (ale trafił już do salonów m.in. w Niemczech) – z terenowego punktu widzenia nie jest zbyt ciekawym okazem. Zbudowany na płycie podłogowej Fiesty i oferujący tylko napęd na przednie koła w teorii przystosowany jest do pokonywania co najwyżej miejskich krawężników. Na wystawie motoryzacyjnej w Sao Paolo Ford EcoSport został pokazany w nieco korzystniejszym świetle.
 • Toyota Rally RAV4 - gwiazda Ameryki
  Toyota Rally RAV4 - gwiazda Ameryki

  Na targach SEMA 2015 w Las Vegas, Ryan Millen - zwycięzca Baja 1000 - prezentuje swój model Rally RAV4, którym wygrał 4 rajdy Rally America.

 • Światowy debiut Skody Karoq
  Światowy debiut Skody Karoq

  W Sztokholmie miała miejsce statyczna prezentacja Škody Karoq - nowego, kompaktowego SUV-a marki, który trafi na rynek w ostatnim kwartale 2017 roku. Samochód charakteryzuje się m.in. sporą ilością miejsca dla pasażerów, nowymi systemami wspomagającymi kierowcę, światłami LED-owymi oraz wirtualnym kokpitem. Klienci dostaną do wyboru pięć silników, z czego cztery są rynkowymi nowościami.

 • Genewa 2016. Ofensywa Forda, czyli premiera nowego Kuga
  Genewa 2016. Ofensywa Forda, czyli premiera nowego Kuga

  Na wystawie motoryzacyjnej w Genewie Ford zaprezentuje nowe wcielenie modelu Kuga, jednego z najpopularniejszych SUV-ów w Europie. W nowym aucie debiutuje m.in. nowy silnik - 120-konny 1.5 TDCi.

 • Jaguar SUV zadebiutuje na wrześniowym salonie we Frankfurcie
  Jaguar SUV zadebiutuje na wrześniowym salonie we Frankfurcie
  O „terenowym” (czy raczej uterenowionym) Jaguarze plotkuje się od dawna, a skoro w każdej plotce jest ździebko prawdy, oto najnowsza wiadomość: we wrześniu crossover zostanie zaprezentowany na salonie we Frankfurcie.