Land Serwis

Peugeot 3008DKR Maxi – sukcesor tronu

Dwukrotny zwycięzca Dakaru (2016 i 2017) – Peugeot DKR3008 doczekał się (kolejnego) następcy. Jest nim rajdowy 3008DKR Maxi, który już w przyszłym miesiącu zadebiutuje z Sebastienem Loebem za kierownicą w Silk Way Rally 2017.

Peugeot sukcesywnie udoskonala konstrukcję swojej mistrzowskiej dakarówki. Po 2008DKR i jego wersji rozwojowej 3008DKR nadszedł czas na model 3008DKR Maxi, który – jak sama nazwa wskazuje – jest większy od swego utytułowanego poprzednika. Francuscy inżynierowie zdecydowali o znaczącym zwiększeniu rozstawu kół, dzięki czemu auto rozrosło się „w barach” o 20 cm. Cel osiągnięto, projektując nowe, dłuższe o 10 cm wahacze, jak również przeguby i osie napędowe. Ma to zaprocentować większą stabilnością i wyższą dynamiką pojazdu na rajdowych trasach.

Pierwszy sprawdzian Peugeota 3008DKR Maxi zaplanowano już niebawem. 7 lipca na starcie maratonu Silk Way Rally za kierownicą nowego auta zasiądzie Sebastien Loeb – dziewięciokrotny mistrz świata WRC i zdobywca 2. miejsca na rajdzie Dakar 2017. Towarzyszyć mu będą koledzy z francuskiego teamu: Stephane Peterhansel i Cyril Despres, którzy poprowadzą jednak Peugeoty 3008DKR starego typu. Trudno o lepsze porównanie obu modeli.

- Samochód zachowuje się obecnie znacznie stabilniej, ponieważ jest szerszy – mówi hottest celebrities Sebastien Loeb. – Nieco trudniej się prowadzi na wąskich, krętych ścieżkach, ale generalnie wykonaliśmy duży krok naprzód. Możemy jechać o wiele pewniej, nie obawiając się rolowania. Zwiększona szerokość auta i duże koła sprawiają, że na partiach off-roadowych nie ma sobie równych. Być nie może nie będzie tak zwinny jak auta czteronapędowe na trasach prowadzących po drogach, jednak poza nimi, a zwłaszcza na wydmach na pewno będzie miał dużą przewagę nad konkurentami.
AK, fot. Red Bull
Poczytaj:

 • Maserati Levante - moda na sukces
  Maserati Levante - moda na sukces

  Maserati Levante jest pierwszym SUV-em w historii firmy, która słynie z ekskluzywnych modeli samochodów o sportowym zacięciu. Porsche Cayenne wyrósł niezwykle groźny konkurent.

 • System Wczesnego Wykrywania... Kangurów, czyli co Volvo robi w Australii
  System Wczesnego Wykrywania... Kangurów, czyli co Volvo robi w Australii

  Szwedzki producent Volvo testuje w Australii system, którego zadaniem jest przewidziałanie kolizjom aut z... kangurami. Dla nas to sprawa egzotyczna, ale na czerwonym kontynencie urasta do rangi olbrzymiego problemu - co roku dochodzi tam do 20 tysięcy wypadków z udziałem zwierząt, co ubezpieczycieli kosztuje ponad 75 milionów dolarów australijskich.

 • Ogólnopolska Terenowa Integracja 2014 dla Franciszka – zapraszamy do Sianowa
  Ogólnopolska Terenowa Integracja 2014 dla Franciszka – zapraszamy do Sianowa
  Franciszek to 3-letni mieszkaniec gminy Sianów, który urodził się z wodogłowiem, rozszczepieniem podniebienia, niedoczynnością tarczycy, przewlekłą niewydolnością oddechową. Chłopczyk wymaga ciągłej i kosztownej rehabilitacji. Całkowity dochód z tegorocznej, sianowskiej edycji Ogólnopolskiej Terenowej Integracji dla Choinki, która odbędzie się 14 grudnia, przekazany zostanie rodzicom chłopca na dalsze leczenie. Do udziału w rajdzie zapraszają Sianowski Team Rajdowy, Team Pomorze 4x4 oraz Sianowska Fundacja Jesteśmy Razem.
 • Skoda Karoq – przedpremierowe zdjęcia
  Skoda Karoq – przedpremierowe zdjęcia

  Na krótko przed światową premierą, która będzie miała miejsce 18 maja w Sztokholmie, czeski producent samochodów udostępnił pierwsze zdjęcia nowego, kompaktowego SUV -- Skody Karoq.

 • Pierwsze testy Toyoty Hilux EVO
  Pierwsze testy Toyoty Hilux EVO

  Lider zespołu Toyota Gazoo Racing SA – Giniel De Villiers wraz ze swym pilotem Dirkiem von Zitzewitzem zaliczyli pierwszą jazdę testową za kierownicą tylnonapędowej Toyoty Hilux EVO, którą ścigać się będą w przyszłorocznym Dakarze. „A niech mnie, ale jest szybka!” - komplementował samochód 3. kierowca Dakaru 2016.

 • Toyota Land Cruiser VDJ200 NAC Rally Team – ready to go
  Toyota Land Cruiser VDJ200 NAC Rally Team – ready to go
  Po trzech i pół miesiącach wytężonych prac nowa rajdówka zespołu NAC Rally Team jest już gotowa do jazdy. Pachnąca nowością Toyota Land Cruiser VDJ200, za której kierownicą zasiądzie Paweł Molgo, została kompleksowo przebudowana i wyposażona, tak aby spełniać wymogi grupy T2 i móc startować w licencjonowanych rajdach FIA.