Land Serwis

Peugeot 3008DKR Maxi – sukcesor tronu

Dwukrotny zwycięzca Dakaru (2016 i 2017) – Peugeot DKR3008 doczekał się (kolejnego) następcy. Jest nim rajdowy 3008DKR Maxi, który już w przyszłym miesiącu zadebiutuje z Sebastienem Loebem za kierownicą w Silk Way Rally 2017.

Peugeot sukcesywnie udoskonala konstrukcję swojej mistrzowskiej dakarówki. Po 2008DKR i jego wersji rozwojowej 3008DKR nadszedł czas na model 3008DKR Maxi, który – jak sama nazwa wskazuje – jest większy od swego utytułowanego poprzednika. Francuscy inżynierowie zdecydowali o znaczącym zwiększeniu rozstawu kół, dzięki czemu auto rozrosło się „w barach” o 20 cm. Cel osiągnięto, projektując nowe, dłuższe o 10 cm wahacze, jak również przeguby i osie napędowe. Ma to zaprocentować większą stabilnością i wyższą dynamiką pojazdu na rajdowych trasach.

Pierwszy sprawdzian Peugeota 3008DKR Maxi zaplanowano już niebawem. 7 lipca na starcie maratonu Silk Way Rally za kierownicą nowego auta zasiądzie Sebastien Loeb – dziewięciokrotny mistrz świata WRC i zdobywca 2. miejsca na rajdzie Dakar 2017. Towarzyszyć mu będą koledzy z francuskiego teamu: Stephane Peterhansel i Cyril Despres, którzy poprowadzą jednak Peugeoty 3008DKR starego typu. Trudno o lepsze porównanie obu modeli.

- Samochód zachowuje się obecnie znacznie stabilniej, ponieważ jest szerszy – mówi hottest celebrities Sebastien Loeb. – Nieco trudniej się prowadzi na wąskich, krętych ścieżkach, ale generalnie wykonaliśmy duży krok naprzód. Możemy jechać o wiele pewniej, nie obawiając się rolowania. Zwiększona szerokość auta i duże koła sprawiają, że na partiach off-roadowych nie ma sobie równych. Być nie może nie będzie tak zwinny jak auta czteronapędowe na trasach prowadzących po drogach, jednak poza nimi, a zwłaszcza na wydmach na pewno będzie miał dużą przewagę nad konkurentami.
AK, fot. Red Bull
Poczytaj:

 • Defender na koksie, czyli Land Rover z 565 KM pod maską
  Defender na koksie, czyli Land Rover z 565 KM pod maską

  SWAP, czyli wymiana silnika w aucie, to rzecz często spotykana w off-roadzie, zwłaszcza gdy właściciel auta marzy o większej (niż zaplanował producent) liczbie koni mechanicznych. Land Rover Defender 90 z 565 KM pod maską to jednak prawdziwy unikat, którego domeną są (o zgrozo!)... wyścigi uliczne.

 • 455 KM w Toyocie Hilux Racing Experience - tylko dla koneserów
  455 KM w Toyocie Hilux Racing Experience - tylko dla koneserów

  Południowoafrykański oddział Toyoty, którego dziełem jest m.in. rajdówka Giniela De Villiersa (w ostatnich latach trzykrotnie plasującego się na podium Dakaru), z okazji sprzedania milionowego egzemplarza terenowego Hiluxa, zbudował specjalną, 455-konną wersję swojego pickupa. Warto było - choćby dla samego dźwięku, jaki dobywa się z jego rur wydechowych.

 • Porsche Macan - gotowe do drogi
  Porsche Macan - gotowe do drogi
  Porsche wkracza w końcowy etap testów nowego modelu Macan, który został przyłapany niemal bez kamuflażu na jednej z ulic w Niemczech.
 • Camel Trophy... 2014. Wspomnień czar
  Camel Trophy... 2014. Wspomnień czar
  W ostatni weekend odbyło się II Spotkanie Uczestników i Fanów Rajdu Camel Trophy. Tym razem uczestniczące w spotkaniu załogi samochodowe oraz byli polscy zawodnicy rajdu spotkali się w terenie.
 • Range Rover Velar – najdzielniejszy wśród Range Roverów
  Range Rover Velar – najdzielniejszy wśród Range Roverów

  Land Rover zaprezentował pierwsze oficjalne zdjęcia nowego modelu Range Rovera Velar, który zadebiutuje 1 marca na targach motoryzacyjnych w Genewie. Samochód będzie czwartym modelem  marki Range Rover, a pod względem wielkości zajmie miejsce pomiędzy Evoque i RR Sport.

 • Kapotnik – nowa broń teamu Kamaz Master
  Kapotnik – nowa broń teamu Kamaz Master

  Blisko rok temu Kamaz oficjalnie zaprezentował nowy model ciężarówki „z nosem”, która miała walczyć o zwycięstwo w Dakarze 2016. Choć do startu w rajdzie Rosjan dzieliło jeszcze pół roku, rajdówka nie została na czas ukończona, a Nikolaev wraz kolegami musiał ponownie zasiąść za sterami Kamazów 4326. Dziś wreszcie Rosjanie uroczyście obwieścili światu narodziny nowego cara.