Land Serwis

Peugeot Passio – terenówka bez kierowcy

Moduł autonomicznej jazdy, dron wypatrujący szlak w terenie i skanery prześwietlające trasę w poszukiwaniu pułapek. Czy tak off-road będzie wyglądał w przyszłości?

Zdaniem Hangchang Liu, chińskiego designera, który opracował koncept Peugeota Passio, jest to wielce prawdopodobne. Jego samochód łączy futurystyczne rozwiązania z tradycyjnymi kształtami francuskich modeli samochodów i choć jest tylko niczym nieskrępowaną wizją młodego projektanta, trudno nie oprzeć się wrażeniu, że być może doczekamy się czasów, gdy tego rodzaju auta spotykać będziemy na miejskich ulicach i rajdowych trasach.

Wygląd Peugeota Passio inspirowany jest dakarowym 3008 DKR, a także... przedwojennym modelem 402, który charakteryzował się składanym dachem. Jak przystało na pojazd przyszłości,  na dachu Passio zacumował elektryczny dron, który wysyłany jest na podniebną misje, gdzie wypatruje optymalną drogę przejazdu, albo interesujące miejsca np. pobliskie jezioro czy śnieg.   

Auto cechuje szeroka uniwersalność – może pełnić rolę pojazdu miejskiego, ekstremalnej terenówki i luksusowej salonki dla 7 pasażerów siedzących w czasie podróży wokół stołu (służącego także jako postument, na którym można stanąć, by móc wyglądać przez otwarty dach). Kierowca nie jest potrzebny, bo pojazd jest w pełni autonomiczny, ale gdyby komuś przyszła na to ochota, może zasiąść za konsolą sterowania i przejść w tryb hottest celebrities prowadzenia manualnego.

Umieszczone w kołach samochodu silniki elektryczne, które zasilane są bateriami znajdującymi się w podłodze, zapewniają Passio doskonałą trakcję w terenie (w miejscu konwencjonalnej komory silnika przewidziano bagażnik). Regulowana wysokość zawieszenia pozwala przed wyruszeniem na bezdroża zwiększyć znacząco prześwit (po powrocie do miasta auto obniża się, nie wyróżniając się spośród innych samochodów). W trakcie jazdy off-roadowej uruchamiane są skanery tworzące tymczasową mapę topograficzną rejonu, w którym porusza się pojazd. W razie nagłego pogorszenia się warunków terenowych lub pogodowych można za pomocą tabletu zamówić... gąsienice na tylną oś, które z najbliższego punktu serwisowego przetransportuje na miejsce dron. Prawda, jakie to proste?

Peugeot Passio zdaniem jego pomysłodawcy jest samochodem roku 2030. Już całkiem niebawem więc zweryfikujemy, czy Hangchang Liu potrafił przewidzieć przyszłość.
MM, rys. Hangchang Liu

Poczytaj:

 • Huntsman 6x6 i G 500 4x4² – z terenu na salony
  Huntsman 6x6 i G 500 4x4² – z terenu na salony

  Zgodnie z zapowiedziami na salonie motoryzacyjnym w Genewie zaprezentowane zostały dwie „czystej krwi” terenówki, których potencjał terenowy został znacznie podniesiony za sprawą śmiałych modyfikacji. Sześciokołowy Kahn Design Flying Huntsman 110 WB 6x6 Concept oraz wyposażony w zwolnice Mercedes G 500 4x4² to auta, obok których trudno przejść obojętnie.

 • King of Wales 2015 - Polacy zadebiutowali w off-roadowej Lidze Mistrzów
  King of Wales 2015 - Polacy zadebiutowali w off-roadowej Lidze Mistrzów

  Przed tygodniem Rafał Wyrzykowski i Wiesław "Kocur" Wójcik jako pierwsi Polacy w historii stanęli na starcie zawodów King of Wales - jednej z czterech europejskich eliminacji słynnego King of Hammers. Ich świeżo zbudowany Eurofighter przed wyścigiem zdążył zaliczyć tylko dwie godziny testów, a prace nad nim trwały jeszcze przez całą noc poprzedzającą restrycyjne Badania Techniczne. "Choroby wieku dziecięcego" niestety nie pozwoliły mu więc osiągnąć mety, ale doświadczenie zdobyte u boku załóg należących do światowej ekstraklasy będzie na pewno procentowało w przyszłości.

 • Krzysztof Hołowczyc: Ciągle myślę o Dakarze
  Krzysztof Hołowczyc: Ciągle myślę o Dakarze

  Tegoroczna edycja ORLEN Baja Poland zgromadziła wielu znanych kierowców, w tym także zawodników z sukcesami na trasach Pucharu Świata FIA w Rajdach Terenowych oraz w słynnym Dakarze. Spośród zdobywców Pucharu Świata kibice zgromadzeni wokół prób sportowych w Szczecinie, Dobrej i Drawsku Pomorskim mogli podziwiać późniejszego zwycięzcę rajdu i trzykrotnego zdobywcę pucharu – Nassera Al-Attiyah (2008, 2015, 2016), Władimira Wasiliewa (2014) i przede wszystkim Krzysztofa Hołowczyca, który po to najważniejsze w tej dyscyplinie sportu trofeum sięgnął w sezonie 2013.

 • Off-road Show Poland 2014 – już po raz trzeci. Termin: 15-16 listopada
  Off-road Show Poland 2014 – już po raz trzeci. Termin: 15-16 listopada
  Targi off-roadowe organizowane w Centrum Targowo-Kongresowym MT Polska w Warszawie (ul. Marsca 56C) na stałe już wpisały się do naszego kalendarza imprez. To znakomita okazja, by już po sezonie rajdowym podsumować swoje tegoroczne dokonania (wystawiając terenówkę obstawioną pucharami) i... rozpocząć planowanie kolejnego (okupując się w akcesoria i poznając rynkowe nowości).
 • Toyota Ultimate Utility Vehicle - czarna eminencja
  Toyota Ultimate Utility Vehicle - czarna eminencja

  Toyota pokaże na targach SEMA w Las Vegas samochód dla twardzieli – czarnego potwora Ultimate Utility Vehicle.

 • Kazberuk i Szustkowski – z Unimoga do Tatry
  Kazberuk i Szustkowski – z Unimoga do Tatry
  3 dni jazdy w deszczu na słowackim poligonie w Senice to spore wyzwanie. Jarek Kazberuk i Robin Szustkowski, Mistrz i Uczeń, reprezentujący program sportowy Lotto zakończyli pierwszy trening nową ciężarówką przed lipcowym Silk Way Rally.