Land Serwis

Peugeot Passio – terenówka bez kierowcy

Moduł autonomicznej jazdy, dron wypatrujący szlak w terenie i skanery prześwietlające trasę w poszukiwaniu pułapek. Czy tak off-road będzie wyglądał w przyszłości?

Zdaniem Hangchang Liu, chińskiego designera, który opracował koncept Peugeota Passio, jest to wielce prawdopodobne. Jego samochód łączy futurystyczne rozwiązania z tradycyjnymi kształtami francuskich modeli samochodów i choć jest tylko niczym nieskrępowaną wizją młodego projektanta, trudno nie oprzeć się wrażeniu, że być może doczekamy się czasów, gdy tego rodzaju auta spotykać będziemy na miejskich ulicach i rajdowych trasach.

Wygląd Peugeota Passio inspirowany jest dakarowym 3008 DKR, a także... przedwojennym modelem 402, który charakteryzował się składanym dachem. Jak przystało na pojazd przyszłości,  na dachu Passio zacumował elektryczny dron, który wysyłany jest na podniebną misje, gdzie wypatruje optymalną drogę przejazdu, albo interesujące miejsca np. pobliskie jezioro czy śnieg.   

Auto cechuje szeroka uniwersalność – może pełnić rolę pojazdu miejskiego, ekstremalnej terenówki i luksusowej salonki dla 7 pasażerów siedzących w czasie podróży wokół stołu (służącego także jako postument, na którym można stanąć, by móc wyglądać przez otwarty dach). Kierowca nie jest potrzebny, bo pojazd jest w pełni autonomiczny, ale gdyby komuś przyszła na to ochota, może zasiąść za konsolą sterowania i przejść w tryb hottest celebrities prowadzenia manualnego.

Umieszczone w kołach samochodu silniki elektryczne, które zasilane są bateriami znajdującymi się w podłodze, zapewniają Passio doskonałą trakcję w terenie (w miejscu konwencjonalnej komory silnika przewidziano bagażnik). Regulowana wysokość zawieszenia pozwala przed wyruszeniem na bezdroża zwiększyć znacząco prześwit (po powrocie do miasta auto obniża się, nie wyróżniając się spośród innych samochodów). W trakcie jazdy off-roadowej uruchamiane są skanery tworzące tymczasową mapę topograficzną rejonu, w którym porusza się pojazd. W razie nagłego pogorszenia się warunków terenowych lub pogodowych można za pomocą tabletu zamówić... gąsienice na tylną oś, które z najbliższego punktu serwisowego przetransportuje na miejsce dron. Prawda, jakie to proste?

Peugeot Passio zdaniem jego pomysłodawcy jest samochodem roku 2030. Już całkiem niebawem więc zweryfikujemy, czy Hangchang Liu potrafił przewidzieć przyszłość.
MM, rys. Hangchang Liu

Poczytaj:

 • Tadeusz Błażusiak odchodzi na sportową emeryturę
  Tadeusz Błażusiak odchodzi na sportową emeryturę

  Tadek Błażusiak, jeden z najbardziej utytułowanych polskich motocyklistów terenowych, reprezentujący fabryczny team KTM, podjął decyzję o zakończeniu zawodowej kariery. Z kibicami „Taddy” pożegna się 10 grudnia na rundzie Mistrzostw Świata SuperEnduro, która zostanie rozegrana w Krakowie.

 • Świętokrzyskie OTI Dla Choinki 2014 - jedziemy dla Domów Dziecka
  Świętokrzyskie OTI Dla Choinki 2014 - jedziemy dla Domów Dziecka
  6 grudnia 2014 r. zapraszamy wszystkich miłośników jazdy w terenie na Drugą Świętokrzyską Terenową Integrację w ramach OTI dla Choinki, organizowaną przez kluby Wertep Brody, Świętokrzyskie Jeep oraz Bazę OffRoad Camp4x4.
 • Podaj łapę zwierzakowi – charytatywna akcja Mud Project KrakOff-Road Team
  Podaj łapę zwierzakowi – charytatywna akcja Mud Project KrakOff-Road Team
  Mud Project KrakOff-Road Team to grupa przyjaciół, którzy bawią się nie tylko w błocie, ale i w innych motodyscyplinach, nie pomijając również czysto towarzyskich spotkań. Wszyscy znają się od lat i doskonale rozumieją. Nie są też obojętni na los bezdomnych zwierząt, które przebywają w schronisku Krakowskiego Towarzystwa Opieki Nad Zwierzętami.
 • VW California XXL – luksusowy globtroter
  VW California XXL – luksusowy globtroter

  California to nazwa doskonale znana terenowym obieżyświatom. VW Transporter z podnoszonym dachem stał się ikoną dla wszystkich miłośników kampingów i dalekich wakacyjnych podróży. Teraz tę samą koncepcję niemiecki producent zastosował w nowym Crafterze, tworząc pięciogwiazdkowy hotel na kołach.

 • 7 wspaniałych Jeepów na Easter Jeep Safari 2016
  7 wspaniałych Jeepów na Easter Jeep Safari 2016

  Już za kilka dni siedem nowych samochodów koncepcyjnych Jeep wyposażonych w bogatą gamę akcesoriów firmy Mopar i Jeep Performance Parts uda się na podbój wymagających szlaków wokół miasta Moab w Utah (USA), w ramach corocznej imprezy Easter Jeep Safari, która potrwa od 19 do 27 marca. Swój przyjazd na jubileuszową 50. edycję zlotu, która zbiega się z obchodami 75-lecia istnienia marki Jeep, zapowiedziało tysiące fanów jazdy w terenie.

 • Dakar do wynajęcia. NeoRaid Team zaprasza na start!
  Dakar do wynajęcia. NeoRaid Team zaprasza na start!
  MINI All4 Racing to dziś najlepsza rajdówka cross-country, czego dowodem są trzy odniesione przez nią z rzędu zwycięstwa w Dakarze. Droga do jej sukcesów prowadziła przez kolejne ewolucje BMW - X3CC oraz X5CC, które konstruowali inżynierowie zespołu X-Raid. Na treningu zorganizowanym przez krakowski zespół NeoRaid pojawiła się niepowtarzalna okazja, by wszystkie modele rajdówek X-Raid porównał kierowca należący do ścisłej światowej czołówki cross-country – Krzysztof Hołowczyc.