Land Serwis

Tadeusz Błażusiak odchodzi na sportową emeryturę

Tadek Błażusiak, jeden z najbardziej utytułowanych polskich motocyklistów terenowych, reprezentujący fabryczny team KTM, podjął decyzję o zakończeniu zawodowej kariery. Z kibicami „Taddy” pożegna się 10 grudnia na rundzie Mistrzostw Świata SuperEnduro, która zostanie rozegrana w Krakowie.

Taddy 02Tadeusz „Taddy” Błażusiak jest sześciokrotnym mistrzem świata FIM SuperEnduro, pięciokrotnym mistrzem Ameryki w Endurocrossie, zdobył 4 złote medale na olimpiadzie sportów ekstremalnych X-Games i wygrywał największe zawody Enduro Extreme na świecie, zaczynając od Erzbergrodeo w Austrii (5 zwycięstw) przez The Tough One w Wielkiej Brytanii, Hell’s Gate we Włoszech, Last Man Standing w USA aż po Red Bull 111 Megawatt. Był również mistrzem Europy w trialu, zdobył siedmiokrotnie Międzynarodowe Mistrzostwo Polski i dwukrotnie sięgnął po tytuł Międzynarodowego Halowego Mistrza Niemiec w tej właśnie dyscyplinie.

- Zastanawiałem się nad tą decyzją już od długiego czasu – mówi Taddy Błażusiak. - Zawsze sobie powtarzałem, że uczynię to, gdy poczuję, że nadszedł właściwy moment. Przez wiele lat ścigałem się po całym świecie. Trenowałem najlepiej i najmocniej jak to możliwe, a do każdych zawodów podchodziłem, jakby były moimi ostatnimi. Osiągnąłem więcej niż mogłem to sobie wymarzyć, a wspomnienia z zawodów zachowam na długie lata. Taddy 04Chciałbym bardzo podziękować mojej rodzinie, a szczególnie bratu Wojciechowi, który był przy mnie od samego początku. Słowa wdzięczności kieruję do mojego team managera i zarazem przyjaciela, Alexa Doringera, szefa KTM-a Stefana Pierera, oraz dyrektora KTM Motorsport Pita Beirera. Dziękuję wszystkim pracownikom KTM Factory Racing oraz moim sponsorom, w tym zwłaszcza Red Bullowi. Pozdrawiam moich kibiców na całym świecie i dziękuję Wam za wsparcie.

Stefan Pierer, szef KTM Group, z żalem komentuje odejście Błażusiaka na emeryturę: - Jak wyjątkowy i utalentowany jest Taddy, wiedzieliśmy już od momentu jego imponującego zwycięstwa w Erzbergu w 2007 roku. Czuliśmy się zaszczyceni, że latest celebrity news tak wielki mistrz jest w naszej drużynie i pełni rolę ambasadora naszej marki. Chcielibyśmy bardzo podziękować mu za te wszystkie ekscytujące zwycięstwa, które odniósł, i życzyć wszystkiego najlepszego w przyszłości.  
MM

Poczytaj:

 • Gelenda 2018 – życie po czterdziestce
  Gelenda 2018 – życie po czterdziestce

  Wielkimi krokami zbliżają się 40. urodziny Mercedesa Klasy G, które Daimler-Benz zamierza uczcić, prezentując Gelendę nowej generacji. Miłośnicy kanciastych kształtów legendarnej już terenówki mogą spać spokojnie, bo zewnętrzny wygląd auta zmieni się nieznacznie. Dużych zmian spodziewać się jednak możemy w konstrukcji pojazdu.

 • Ford Bronco 2018 – powrót legendy
  Ford Bronco 2018 – powrót legendy

  Produkcja kultowego (zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych) Forda Bronco zakończyła się równo 20 lat temu, zamykając 30-letnią historię terenówki, która doczekała się aż pięciu generacji. Gdy zniknęła z off-roadowej sceny niemal natychmiast zaczęły się pojawiać plotki o jej wskrzeszeniu, które niebawem wreszcie mogą okazać się prawdziwe.

 • Sadev od kuchni. Mechanicy NeoRaid poznają tajemnice francuskiej firmy
  Sadev od kuchni. Mechanicy NeoRaid poznają tajemnice francuskiej firmy
  Obsługa samochodu rajdowego to nie tylko praca w serwisie w trakcie zawodów. To również żmudne przygotowanie pojazdu do startu w czasie pomiędzy rajdami. Profesjonalne zespoły, planujące swoje starty długofalowo, starają się wykonywać jak najwięcej prac własnymi siłami. Z tego powodu na początku czerwca mechanicy zespołu NeoRaid odbyli szkolenie u producenta najlepszych skrzyń biegów do samochodów cross-country, w firmie Sadev.
 • Yamaha Wolverine-R - azjatycki rosomak
  Yamaha Wolverine-R - azjatycki rosomak

  Wkraczająca na rynek Yamaha Wolverine-R to dwuosobowy pojazd typu ROV (Recreational Off-Highway Vehicle – rekreacyjny pojazd do jazdy poza drogami publicznymi) adresowany do klienta nastawionego na rekreację, który za sprawą kompaktowego designu i łatwości prowadzenia Wolverine-R pozwala bez trudu poruszać się w ekstremalnie trudnym terenie oraz pokonywać ciasne i techniczne szlaki przeprawowe.

 • GORM 24H Central Europe Race 2015 - granice wytrzymałości
  GORM 24H Central Europe Race 2015 - granice wytrzymałości

  W weekend 7-8 sierpnia na torze offroadowym w Olszynie koło Lubania miała miejsce najważniejsza runda  offroadowych mistrzostw Niemiec i Europy, czyli długodystansowy wyścig GORM 24 H CENTRAL EUROPE RACE. Niesamowity upał i tumany kurzu towarzyszyły 39 załogom ścigającym się po 16-kilometrowej pętli (skróconej ze względu na ekstremalnie trudne warunki pogodowe). Zawodnicy startowali pojazdami typu buggy, quadami oraz samochodami 4x4.

 • Polscy Eurofighterzy na starcie King of Wales 2015
  Polscy Eurofighterzy na starcie King of Wales 2015

  Już w najbliższy piątek Polacy: Rafał Wyrzykowski i Wiesław "Kocur" Wójcik staną na starcie  prologu słynnego wyścigu King of Wales 2015 zaliczanego do serii Ultra4Europe. W sobotę zmierzą się ze 165-kilometrową trasą, która na wzór amerykańskiego King of the Hammers łączy elementy przeprawowe, rockcrawlingowe i cross-country.