Land Serwis

Toyota Hilux EVO – kontratak Nassera Al-Attiyaha i Giniela De Villiersa

Kto spodziewał się bezwzględnej dominacji Teamu Peugeota w następnych edycjach Dakaru, ten musi zmienić swą opinię. Peugeotowi DKR2008 przybył bowiem nowy, bardzo groźny konkurent – jest nim Toyota Hilux EVO. Napędzana tylko na tylne koła, bardzo lekka (1300 kg!) i piekielnie mocna. Z takimi kierowcami jak Nasser Al-Attiyah, Giniel De Villiers i Leeroy Poulter południowoafrykański zespół Toyoty awansuje do grona głównych faworytów Dakaru 2017.

Hilux2WDOstatnie edycje Dakaru pokazały, że buggy to najlepszy typ pojazdu na obecnie bardzo szybkie trasy południowoamerykańskiego klasyka. Mimo usilnych starań z Peugeotami trudno było nawiązać rywalizację kierowcom startującym w czteronapędowych, o wiele cięższych MINI i Toyotach. Na mecie tegorocznej edycji rajdu Al-Attiyah (w MINI) tracił do zwycięskiego Peterhansela ponad 34 minuty, a De Villiers (w Toyocie) – aż godzinę czasu. Zespół Toyota Gazoo Racing SA postanowił błyskawicznie zareagować na ofensywę francuskiego rywala. Pierwszym krokiem było przekonanie Al-Attiyaha do odejścia z zespołu X-Raid – dlatego dziś Katarczyk startuje w Pucharze Świata FIA Hiluxem, którym nota bene wygrywa nie tylko z MINI, ale nawet z Peugeotem (na Baja Spain). W tym samym czasie w RPA trwały prace nad nowym pojazdem, który właśnie zaprezentowany został na South African Festival of Motoring.

Toyota Hilux Evo wyposażona jest w napęd tylko na tylne koła, co dało jej konstruktorom więcej wolności. Minimalna waga dakarowych buggy wynosi 1300 kilogramów, co oznacza, że Hilux „schudł” o – bagatela! - 615 kilogramów. W aucie można było również zastosować większe koła o średnicy 940 mm (w wersji 4x4 limit wynosił celeb news 805 mm), zawieszenie o dłuższym skoku oraz centralny system Hilux2WD 03pompowania opon. Silnik i skrzynia biegów zostały przesunięte pomiędzy osie, co zaowocowało lepszym rozkładem mas i niżej położonym środkiem ciężkości. Ponadto w zbliżającym się Dakarze benzynowy silnik V8 Toyoty będzie posiadał szerszą o 2 mm zwężkę o rozmiarze 38 mm.

- Wycisnęliśmy wszystko co najlepsze z naszych dotychczasowych rajdówek i bazując na pięcioletnim doświadczeniu zdobytym w cross-country, stworzyliśmy jeszcze szybszą i lżejszą Toyotę Hilux Evo – mówi szef zespołu Glynn Hall. - Wygranie Dakaru nie przychodzi łatwo. Wiele osób o tym marzy. Potrzeba do tego nie tylko wybitnych kierowców, doświadczonych nawigatorów i solidnego auta, ale również zwykłego szczęścia. Mam nadzieję, że w tym roku nam go nie zabraknie.

Wszystko wskazuje na to, że Dakar 2017 będzie stał pod znakiem pasjonujących pojedynków: Peugeota i Toyoty w klasie samochodów, oraz Iveco i Kamaza w kategorii ciężarówek. Ciekawe jak na ruch Toyoty zareaguje zespół X-Raid?

AreK, fot. Toyota SA

  

Poczytaj:

 • ŠKODA Agromobil - praprzodek Yeti
  ŠKODA Agromobil - praprzodek Yeti
  W 1958 roku czechosłowacka Komisja Transportu Ministerstwa Rolnictwa zleciła ŠKODZIE opracowanie małego pojazdu wielozadaniowego o podwyższonych parametrach terenowych.
 • Tesla Allterrain – niedaleka przyszłość
  Tesla Allterrain – niedaleka przyszłość

  Jeszcze nie tak dawno temu auta elektryczne wydawały się pieśnią przyszłości, ale chyba nie zdążymy się nawet obejrzeć, kiedy owa przyszłość stanie się teraźniejszością. Elon Musk oficjalnie otworzył właśnie wartą 5 miliardów dolarów Gigafactory, a przy okazji zdradził, że jego inżynierowie pracują nad nowym pick-upem.

 • Rafał Sonik dołącza do ORLEN Team
  Rafał Sonik dołącza do ORLEN Team

  Zwycięzca tegorocznego Dakaru i trzykrotny zdobywca Pucharu Świata w kategorii quadów dołącza do zespołu ORLEN Team. Rafał Sonik będzie reprezentował barwy największego polskiego zespołu cross-country w eliminacjach Mistrzostw Świata FIM 2015 oraz podczas przyszłorocznego Dakaru.

 • Nowy oddział British Garage w Warszawie – uroczysta premiera
  Nowy oddział British Garage w Warszawie – uroczysta premiera
  W najbliższą sobotę odbędzie się oficjalne otwarcie nowego oddziału firmy British Garage w Warszawie, przy ul. Chełmżyńskiej 180A. Zapraszamy na uroczystą premierę.
 • Off-road w wersji hi-tech, czyli Samsung na pokładzie terenówek RMF 4RACING team
  Off-road w wersji hi-tech, czyli Samsung na pokładzie terenówek RMF 4RACING team

  RMF 4RACING Team nawiązał współpracę z marką Samsung Business, w ramach której wszystkie samochody zespołu oraz zawodnicy otrzymali najnowsze urządzenia firmy Samsung. Nowoczesne rozwiązania i technologie zostały specjalnie przystosowane do potrzeb zawodów motorowych i pełnią obecnie rolę standardowego wyposażenia każdego auta RMF 4RACING Team.

 • Paka dla Zwierzaka - charytatywny projekt MudProject KrakOff-Road Team
  Paka dla Zwierzaka - charytatywny projekt MudProject KrakOff-Road Team

  Grupa Offroadowa z Krakowa, czyli MudProject KrakOff-Road Team po raz drugi już organizuje akcję charytatywną „Paka dla Zwierzaka”, której beneficjentem będzie Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Krakowie. Rok wcześniej raczkując jeszcze w temacie, udało się zebrać 862,63 zł, a wszystkie osoby, które dokonały wpłaty wprost na Krakowskie Towarzystwo Opieki Nad Zwierzętami i przesłały potwierdzenie przelewu do grupy MudProject, brały udział w losowaniu wyjazdu off-roadowego. Cała akcja zakończyła się sukcesem i zadowoleniem uczestników, a przede wszystkim – zakupem dużej ilości karmy i niezbędnych artykułów przez Schronisko dla swoich podopiecznych.