Sport (760)

15 sekund. Tylko tyle i aż tyle wyniosła przewaga dwukrotnego zwycięzcy Dakaru, Naniego Romy, nad Kubą Przygońskim na mecie 15. edycji rajdu Hungarian Baja – kolejnej rundy Pucharu Świata FIA, którą rozegrano w ubiegły weekend. Znakomicie na Węgrzech wypadli również pozostali polscy zawodnicy: Mariusz Wiatr i Łukasz Łaskawiec, oraz Łukasz Bzdyl i Artur Janda zajęli dwa czołowe miejsca w grupie TH, Arek Lindner i Paweł Otwinowski wywalczyli 3. i 4. lokatę w klasyfikacji FIM Quad, a Mirosław Stocerz i Rafał Marton uplasowali się na 2. pozycji w mocno obsadzonej klasie UTV-ów.

Miroslav Zapletal i Bartosz Momot zwyciężyli 38. Rajd Polskie Safari, nie pozostawiając żadnych szans rywalom, którzy musieli uznać wyższość czesko-polskiej załogi na wszystkich odcinkach specjalnych. Drugie miejsce w klasyfikacji generalnej zajęli Michał i Julita Małuszyńscy, którzy wygrali dwie poprzednie rundy Rajdowych Mistrzostw Polski Samochodów Terenowych. Na najniższym stopniu podium generalki stanęli Mirosław Stocerz i Rafał Marton – najlepsza załoga startująca UTV-em.

Po sukcesach w Africa Eco Race i Rajdzie Maroka, występach w Silk Way Rally i mistrzowskich tytułach w Rajdowych Mistrzostwach Polski Samochodów Terenowych zespół NAC Rally Team postawił przed sobą nowe wyzwanie – występ w premierowej edycji maratonu Turkmen Desert Race, który odbędzie się w dniach 11-15 września. Dla Pawła Molgo i towarzyszącego mu pilota Rafała Martona będzie to wyprawa w nieznane – w Turkmenistanie nigdy jeszcze nie organizowano terenowego rajdu o tak wysokim, międzynarodowym statusie.

Kuba Przygoński i Tom Colsoul zajęli drugie miejsce w rajdzie Baja Aragon i utrzymują bezpieczną przewagę nad rywalami w Pucharze Świata FIA w Rajdach Terenowych. Aron Domżała i Maciej Marton uplasowali się na 4. pozycji, a zawody wygrał Vladimir Vasilyev.

Kuba Przygoński i Tom Colsoul okazali się bezkonkurencyjni na kolejnej rundzie Pucharu Świata FIA – rajdzie Italian Baja 2018, wygrywając komplet sobotnich i niedzielnych oesów. Załoga Orlen Team tym samym umocniła się na prowadzeniu w klasyfikacji generalnej pucharu. Z bardzo dobrej strony zaprezentowali się również Polacy rywalizujący w klasyfikacji narodowej, którzy obsadzili całe podium w grupie TH.  Jakby tego było mało w grupie T2 Pucharu Świata również triumfowała załoga biało-czerwonych.

Jakub Przygoński i Tom Colsoul zajęli drugie miejsce na prologu 25. edycji rajdu Italian Baja, szóstej rundy Pucharu Świata FIA w rajdach terenowych. Załoga ORLEN Team broni pozycji lidera klasyfikacji generalnej i chce wygrać we Włoszech drugi raz  z rzędu.

Trzecia już w tym roku runda SJCAM Super Rally / Puchar Can-Am zgromadziła wiele załóg na starcie w gościnnym Bukownie. I tym razem mogliśmy przekonać się, że piach uczy cierpliwości i pokory, i wymaga stuprocentowej koncentracji. Murowanych faworytów nękały przygody, więc sytuacja w poszczególnych klasach zmieniała się z każdą kolejną sekcją odcinka testowego. Trudne i techniczne odcinki oraz agresywne fale piachu mocno dawały się we znaki nie tylko załogom, ale także i sprzętowi.

Michał i Julita Małuszyńscy wygrali drugą z rzędu rundę Rajdowych Mistrzostw Polski Samochodów Terenowych – Columna Medica Rajd Safari 2018. Ich MINI All4 Racing na mecie było o ponad 18 minut szybsze od Mitsubishi L200 Mariusza Wiatra i Łukasza Łaskawca, oraz Can-Ama Mirosława Stocerza i Rafała Martona.

Już w najbliższy weekend 87 ekip, w tym najlepsi rempstowcy w kraju, ponownie zameldują się w Drawsku Pomorskim, by porównać siły na trasach rajdu Columna Medica Rajd Safari. Zawody zaliczane do Rajdowych Mistrzostw Polski Samochodów Terenowych, a także Pucharu Polski, stanowią zarazem kolejną rundę Mistrzostw Republiki Czeskiej w rajdach terenowych.

Amaury Sport Organisation nie mogąc już dużej zwlekać, poinformował, że przyszłoroczna edycja rajdu Dakar odbędzie się wyłącznie na terenie Peru. 41. edycja rajdu zorganizowana zostanie w dniach 6 – 17 stycznia 2019, a jej start i meta będą miały miejsce w Limie. Żaden z pozostałych krajów Ameryki Południowej nie zdecydował się dołączyć do współorganizacji słynnego maratonu. To oznacza, że niestety skróceniu ulegnie również trasa zawodów – zaplanowano tylko 10 etapów.

Organizatorzy rajdu Dakar mają nie lada kłopot, o czym świadczy odwołanie planowanej na ostatni poniedziałek prezentacji trasy maratonu. W przyszłym roku zawodnicy na pewno nie zobaczą piasków Chile oraz gór Boliwii. Póki co zamiar ich ugoszczenia potwierdziło tylko Peru, natomiast Ekwador wciąż się zastanawia. Problemy pojawiły się nawet w Argentynie, gdzie nie porozumiano się jeszcze w kwestiach finansowych.

Szykujcie swoje sprzęty, zbrójcie auta, zlejcie wodę z mostów i zalejcie olejem! 26 maja będziecie mieli okazje przeczyścić tłumiki, przyodziać auta w nowe błotne szaty i rozgrzać swoje wyciągarki na Spring Off-road Challenge w Chonicach.

90 załóg z całej Polski stanęło do rywalizacji w wyścigu w stylu Formuły F1, który rozegrano w dniach 20-22 kwietnia na technicznym torze motocrossowym Brzezińskiego Klubu Motorowego BKM w Dębskiej Woli i krętym odcinku na terenach gminy Morawica. To były dni pełne emocji, walki nie tylko z czasem, ale i z konkurencją, której oddech zawodnicy czuli na własnych plecach!

Ponadtygodniowy maraton Morocco Desert Challenge rozegrany w dniach 14-22 kwietnia zgromadził na starcie bardzo mocną stawkę zawodników, z których wielu planuje na poważnie występ w Dakarze. Wyzwaniem dla nich była nie tylko walka z rywalami, ale już samo pokonanie zróżnicowanej, przeważnie pustynnej trasy liczącej aż 2403 km, która w całości składała się z odcinków specjalnych. Tym bardziej cieszy więc wynik osiągnięty przez duńsko-polską załogę Toyoty Hilux – Jesa Munka i Rafała Martona, która zwyciężyła w klasie samochodów. Na mecie zameldowała się również rodzinna załoga Hanna i Adam Sobota, którzy zmagali się z wieloma przeciwnościami losu.

Niespodziewana awaria silnika w Toyocie Hilux Nassera Al-Attiyaha na V etapie rajdu Qatar Cross Country Rally spowodowała, że rzutem na taśmę na pierwsze miejsce w końcowej klasyfikacji IV rundy Pucharu Świata FIA awansował Kuba Przygoński, który tym samym powrócił na fotel lidera pucharu. Tuż za podium rajdu uplasowali się Aron Domżała i Maciej Marton.

W tym roku II runda SJCAM SUPER RALLY i Pucharu Can-am rozegrana zostanie na terenie Toru BKM w Dębskiej Woli oraz gminy Morawica w nowej formule. Zawodnicy będą ścigali się przez 77 minut non stop. Na linii startu pojawią się nie tylko zawodnicy na motocyklach czy quadach, ale również w SSV, buggy i samochodach. Zapowiada się wspaniałe i emocjonujące widowisko.

Maroko to kraj, który od najbliższego weekendu przyciągać będzie wzrok wszystkich fanów off-roadu, mających poważny dylemat, czy kibicować zawodnikom rywalizującym w Afriquia Merzouga Rally (15-20 kwietnia), czy też obserwować walkę załóg w odbywającym się równocześnie Morocco Desert Challenge (15-22 kwietnia). Jakby tego było mało, we wtorek w Katarze rozpocznie się Qatar Cross Country Rally (17-22 kwietnia). I tu, i tu, i tam Polskę reprezentuje mocna grupa rajdowców, więc nie pozostaje nam nic innego, jak potrenować podzielność uwagi, trzymając kciuki za biało-czerwonych.

Podobnie jak przed rokiem Michał i Julita Małuszyńscy wygrali inauguracyjną rundę Rajdowych Mistrzostw Polski Samochodów Terenowych 2018. Załoga Columna Medica dysponująca topową rajdówką MINI All4 Racing osiągnęła najlepszy czas na mecie rajdu Columna Medica Baja Drawsko Pomorskie, wyprzedzając obrońców tytułu: Marcina Łukaszewskiego i Magdę Duhanik oraz byłego mistrza Polski Mirka Zapletala i Bartosza Momota, którzy szansę na zwycięstwo zaprzepaścili, inkasując 15-minutową karę czasową na pierwszym z sobotnich oesów.

Zwycięzcami rozegranego w piątek prologu rajdu Baja Drawsko Pomorskie, który inauguruje Rajdowe Mistrzostwa Samochodów Terenowych 2018, zostali Miroslav Zapletal i Bartosz Momot. Tomasz Gołka i Filip Gołka objęli prowadzenie w Rajdowym Pucharze Polski Samochodów Terenowych, a Remigiusz Kusy został liderem Pucharu Polski w Rajdach Baja.

Obrońcy tytułu, Marcin Łukaszewski i Magda Duhanik w Fordzie Rangerze czy byli mistrzowie naszego kraju: Mirek Zapletal i Bartosz Momot w siódmej ewolucji swego Hummera? Mistrz Polski z 2006 roku Włodzimierz Grajek z Piotrem Brakowieckim w odbudowanym BMW X5, a może nasza eksportowa para Aron Domżała i Szymon Gospodarczyk w Mitjecie, bądź zespół sponsorski Michał i Julita Małuszyńscy w MINI All4 Racing? Faworytów rajdu Columna Medica Baja Drawsko Pomorskie 2018 można by wymienić bez końca, bo chętnych do zwycięstwa w inauguracyjnej rundzie Rajdowych Mistrzostw Polski Samochodów Terenowych nie brakuje. Nowy sezon RMPST (a także RPPST oraz PPRB) startuje już w najbliższy piątek!

Czech Martin Prokop (Ford F-150 Evo) został zwycięzcą rajdu Abu Dhabi Desert Challenge 2018, odnosząc tym samym swój pierwszy triumf w rajdach terenowych rangi Pucharu Świata FIA. Były kierowca WRC wyprzedził o ponad trzynaście minut Kubę Przygońskiego. Trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej wywalczył Vladimir Vasilyev.

Na trzecim etapie Abu Dhabi Desert Challenge zawodnicy mieli do pokonania 281 km po wydmach pustyni Liwa. Wśród załóg samochodowych, rywalizujących w ramach Pucharu Świata FIA Cross Country, najszybszy był Luc Alphand (Mini John Cooper Works Buggy).

Załogi samochodowe walczące w Pucharze Świata FIA Cross Country rozpoczęły rywalizację w pustynnym rajdzie Abu Dhabi Desert Challenge. W zawodach biorą udział Polacy: Kuba Przygoński w klasie samochodów, Szymon Gospodarczyk w klasie SSV i Maciej Giemza w klasie motocykli. Po prologu i dwóch etapach liderem rajdu jest Czech Martin Prokop.

Aktualni mistrzowie Polski w rajdach terenowych podjęli decyzję o występie w Dakarze 2019. Załoga offroadSPORT Łukaszewski Rally Team wystartuje na trasach Argentyny, Boliwii i Peru w 2019 roku pojazdem SSV Can-Am Maverick X3 przygotowanym przez South Racing. Tym samym pojazdem, już w połowie kwietnia, Łukaszewski i Duhanik będą rywalizować w Maroko podczas Merzouga Rally, zaliczanym do Dakar Series 5-dniowym rajdzie biegnącym po odcinkach dawnego rajdu Dakar.

Tuż po świętach wielkanocnych, w pierwszy weekend kwietnia (6-7.04), rajd Columna Medica Baja Drawsko rozpocznie nowy sezon Rajdowych Mistrzostw Polski Samochodów Terenowych ( i nie tylko). W inauguracyjnej rundzie zawodnicy pokonają 300 kilometrów na dobrze znanym terenie Poligonu Drawskiego.

Kuba Przygoński razem z pilotem Tomem Colsoulem wygrali drugą rundę Pucharu Świata Cross Country Dubai International Baja. Ostatniego dnia rajdu załoga ORLEN Team utrzymała prowadzenie, wyprzedając w klasyfikacji końcowej Rosjanina Władimira Wasiliewa oraz Saudyjczyka Yasira Seaidana. To drugie, po zeszłorocznej wygranej w Italian Baja, zwycięstwo Przygońskiego w Pucharze Świata.

Kuba Przygoński i Tom Colsoul uzyskali najlepszy czas na pierwszym odcinku specjalnym Dubai International Baja 2018 i zostali liderami rajdu. Załoga Orlen Teamu wyprzedza Rosjanina Vladimira Vasilyeva oraz Saudyjczyka Yasira Seaidana.

Po mroźnej i śnieżnej Baja Russia zmagania w Pucharze Świata FIA przenoszą się na Bliski Wschód i tereny bardziej typowe dla rajdów terenowych. W piątek startuje rajd Dubai International Baja, na którego trasach w akcji zobaczymy m.in. Kubę Przygońskiego i Szymona Gospodarczyka.

Już w najbliższy weekend rozpocznie się kolejny sezon rajdowego cyklu Super Rally, którego sponsorem tytularnym w tym roku została firma SJCAM. Zawodnicy zainaugurują zmagania na odcinkach wytyczonych w okolicach Oławy. Duże emocje zagwarantowane przez szerokie i szybkie trasy oraz obecność wielu kibiców na pewno nie pozwoli im zmarznąć mimo panujących mrozów.

Aron Domżała i Maciej Marton, którym niedawno kibicowaliśmy podczas raju Baja Russia, podjęli decyzję o zmianie planów startowych. Zamiast rywalizować w pełnym cyklu Pucharu Świata FIA załoga Toyoty Hilux zamierza skoncentrować się na pojedynczych startach w rajdach długodystansowych. Których konkretnie? Tego dowiemy się za kilka miesięcy.

Page 1 of celeb gossip 26