Land Serwis

Przeprawowe Mistrzostwa i Puchar Polski ATV PZM – to brzmi dumnie!

Po dwóch latach od rozpoczęcia pierwszego w historii quadowego offroadu Przeprawowego Pucharu Polski, nastąpił kolejny przełom w tej prężnie rozwijającej się dyscyplinie sportów motorowych. Zgodnie z decyzją Prezydium PZM z dnia 29.10.2014 roku, Polskie Stowarzyszenie Czterokołowców - ATV Polska otrzymało prawo organizacji Przeprawowych Mistrzostw Polski ATV. PMP ATV, będą rozgrywane równolegle z Przeprawowym Pucharem Polski ATV PZM Dragon Winch, a nadzór nad organizacją zawodów nadal sprawować będzie Główna Komisja Sportu Popularnego i Turystyki.

Na ten rok przewidziano trzy eliminacje zawodów. Inauguracja pierwszego sezonu z klasą Mistrzostw Polski odbędzie się w bardzo dobrze znanym uczestnikom poprzednich zawodów Przeprawowego Pucharu ATV PZM Dragon Winch ośrodku Natura Park w Stężnicy. Otwarcie sezonu przeprawowego rundą w Bieszczadach stało się już niemal tradycją, a w tym roku nastąpi to w dniach 24-26 kwietnia. Pomimo, iż tereny ośrodka Natura Park i gminy Baligród goszczą quadówców regularnie od kilku lat, to jednak jeszcze wiele trawersów i wąwozów nie zostało zdobytych.

Niespełna dwa miesiące później, a dokładnie w terminie 12-14 czerwca po raz kolejny quadowcy staną do walki o punkty w pierwszym sezonie Przeprawowych Mistrzostw Polski, a także trzeciej edycji Przeprawowego Pucharu Polski. Przyjęli oni zaproszenie władz miasta Golub-Dobrzyń, gdzie już dotychczas mieli okazję jeździć na zakończenie sezonu 2013. Runda ta wciąż jest często wspominana jako najlepsza ze wszystkich dotychczasowych.

Pierwszego Mistrza Polski oraz kolejnego zdobywcę Pucharu Polski poznamy 23 października, kiedy to zakończy się trzecia i zarazem ostatnia runda. Ta ponownie odbędzie się na poligonie w Drawsku Pomorskim, co jest gwarancją niepowtarzalnego charakteru rajdu. Imprezy odbywające się w tak specyficznym miejscu, jakim jest poligon wojskowy są wręcz nieprzewidywalne do tego stopnia, że dosłownie w każdej chwili może nastąpić zmiana planu imprezy, bądź nawet jej wstrzymanie np. z powodu ćwiczeń artylerii. Taka sytuacja miała miejsce na zakończenie ubiegłego sezonu, kiedy to przedłużające się ćwiczenia wojsk amerykańskich przesunęły start zawodów o ponad dwie godziny.

- Jednym z moich marzeń było stworzenie Przeprawowego Pucharu Polski - mówi Jacek Bujański, Sędzia Główny oraz współtwórca zawodów. - Gdy w końcu, po wielu latach pracy, udało mi się je spełnić postawiłem sobie kolejny cel – utworzenie Przeprawowych Mistrzostw Polski. Teraz jestem dumny i zarazem szczęśliwy, że ten piękny sport doprowadziliśmy tak wysoko. Obrany przez nas kierunek organizacji zawodów przeprawowych dla quadów został bardzo pochlebnie przyjęty przez obserwatorów z Polskiego Związku Motorowego. Kładziemy duży nacisk na wszelkie kwestie związane z bezpieczeństwem, dbałością o ochronę środowiska, zaszczepiania w uczestnikach właściwych zasad poruszania się w terenie udostępnionym przez władze miast oraz prywatnych właścicieli gruntów, a przy tym staramy się dać im maksimum zabawy i możliwości sprawdzenia się wśród najlepszych, w niezwykłych i zróżnicowanych terenach całej Polski. Chcąc wprowadzić do przepraw quadowych zawody rangi Mistrzostw Polski, musieliśmy opracować nowe regulaminy, aby po każdej rundzie zwycięzcy mogli poczuć się rzeczywiście mistrzami. Klasa Mistrzostw Polski zastąpi poprzednią klasę ATV Sport Extreme, natomiast o celebrity news punkty w Pucharze Polski walczyć będą uczestnicy z dotychczasowej klasy ATV Adventure. Zmieni się przy tym również nieco sposób naliczania punktów. Z racji, iż do startu dopuszczamy jedynie zespoły, chcemy nagrodzić teamy pracujące wspólnie na wynik wszystkich ich członków, a nie tylko jednego z nich. Jest to temat bardzo trudny i budzi wiele różnorodnych opinii, ale wierzymy, że jest to dobry kierunek. Oprócz tego wciąż chcemy popularyzować ten sport i wychodzić z nim do kibiców. Na każdej z rund planujemy przygotować strefy kibica, gdzie publiczność będzie mogła obserwować zmagania quadowców. Wciąż staramy się urozmaicać zawody i podnosić poziom zarówno umiejętności zawodników, jak i naszego doświadczenia organizacyjnego.

Rajd napędzają:
Dragon Winch – Sponsor Tytularny
GARMIN, Oponyquad, Maxiss, ASP Group, MAXIMA Racing Oils, Seven Guard, ATV Bieszczady, Moto Mikulski, AdventureMedia – Sponsorzy Wspierający
Offroad Rescue Team – Zabezpieczenie Medyczne
Perfectmoto – Serwis Techniczny
QUADMANIA, Ścigacz.pl, Terenowo.pl – Patroni Medialni

Więcej informacji znajdziecie na stronie Polskiego Stowarzyszenia Czterokołowców - ATV Polska (www.atvpolska.pl)

text: Krzysztof Sutkowski