Land Serwis

Silk Way Rally 2013 – wschodnia alternatywa

SWR2013_intro1Rosjanie konsekwentnie starają się stworzyć przeciwwagę dla „francuskiego” Dakaru i w tym roku już po raz piąty zapraszają na swój własny Dakar, czyli Silk Way Rally.

ZOBACZ TAKŻE: Niespodziewany finał Silk Way Rally 2012! Sukces Martona, dramat Beaupre | Silk Way Rally 2011 – triumf Hołowczyca i Lopraisa!

Zawody odbędą się w dniach 6-13 lipca 2013, a ich start tradycyjnie będzie miał miejsce na Placu Czerwonym w Moskwie. Do 1 maja obowiązują zniżki na opłatę startową, rejestracja zawodników kończy się 31 maja. Badanie techniczne odbędą się w dniach 4-5 lipca. Kolejny tydzień to czas na pokonanie odcinków specjalnych rajdu, które w sumie będą liczyły 3000 kilometrów. Na 13 lipca (o ile pogoda pozwoli, bo ostatnio bywało z tym różnie...) zaplanowano ceremonię zakończenia zawodów.

Niezwykłej urody trasy, dobra organizacja (Rosjan wspiera m.in. doświadczona ekipa francuskich organizatorów, która zbierała szlify na... Dakarze), niewygórowane wpisowe (zwłaszcza w porównaniu z kosztami „oryginału”) - wszystko to sprawia, że SWR od kilku lat przyciąga z powodzeniem najlepszych kierowców świata. Na starcie Silk Way Rally stali już m.in. Carlos Sainz, Jean-Louis Schlesser, Nasser Al-Attiyah, Giniel de Villiers i Stephane Peterhansel.

Rosyjski rajd jest szczęśliwy dla Polaków: w 2011 roku najlepszym kierowcą zawodów był Krzysztof Hołowczyc, a w ubiegłym roku 3. miejsce wraz z Mirkiem Zapletalem zajął Rafał Marton. Wschodni kierunek jest zresztą wśród naszych off-roaderów coraz bardziej popularny: w ubiegłym roku nasz kraj reprezentowały trzy ekipy samochodowe (Hanna Sobota, Paweł Molgo, Piotr Beaupre) i jedna celebrity news ciężarowa (Piotr Domownik).Czekamy na deklaracje, kto w tym sezonie planuje „rosyjską kanikułę”.
AK