Land Serwis

2013 Tecate SCORE Baja 500 – Speed przed Monsterem

RG2013Baja500Win01Podobnie jak Dakar amerykańskie zawody baja z cyklu SCORE International zamieniły się w wojnę energy drinków – o zwycięstwo walkę toczą potężne zespoły Speed Energy, Red Bulla i Monster Energy, zatrudniające gwiazdy amerykańskiego off-roadu. W rozegranym w ubiegły weekend rajdzie 2013 Tecate SCORE Baja 500 najwięcej energii wypitej z puszki Speed Energy miał w żyłach Robby Gordon, startujący ponad 800-konnym Chevroletem Trophy Truck, który był najszybszym zawodnikiem na 501-milowej trasie wytyczonej po pustyni Dolnej Kalifornii.

ZOBACZ TAKŻE: Baja 500 2012 - o jeden zakręt za szybko. Niesamowite foty Jasona Zindroskiego

Robby Gordon wygrał już w 5-milowy wyścig kwalifikacyjny, czym zapewnił sobie pole position w wyścigu głównym. Amerykaninowi zależało, aby nikt nie kurzył mu przed nosem, a tym bardziej by nie blokował go na trasie. Plan się powiódł – za swoimi plecami miał najgroźniejszych konkurentów: „młodego wilka” Jasona Vossa i dwukrotnego zwycięzcę Baja 500 – Bryce'a Menziesa.

Start zawodów w meksykańskiej Ensenada jak zawsze przerodził się w narodowe święto Meksyku – dziesiątki tysięcy widzów wyległo na ulice miasta, by dopingować najszybszych kierowców off-roadowych Ameryki. Trzeba przyznać, że ich przejazd (w rajdowym tempie!) przez miasto robi kolosalne wrażenie.


Gordon ruszył na trasę jako pierwszy, ale jego misterny plan szybko obrócił się wniwecz. Jego truck wpadł z prędkością ponad 140 km/h w kałużę wody (którą nota bene przyszykowali mu żądni wrażeń widzowie) i pojechał w złym kierunku. Gordon szybko zrozumiał swój błąd, ale ciasna nawrotka w głębokim błocie zabrała mu sporo czasu i kosztowała go utratę pozycji lidera na trasie. Na prowadzenie wysforował się Voss, który odtąd rozkoszował się wolnością na puściutkiej trasie. Los niestety bywa kapryśny – po 165 milach awaria napędu wyeliminowała Vossa z wyścigu, a wtedy liderem został Menzies. BJ2nd2013Baja500aNiestety i jego truck nie był bezawaryjny. Uszkodzony układ wspomagania wymusił na nim wolniejszą jazdę i spowodował spadek o kilka pozycji.

Rajd zamienił się w epicką potyczkę dwóch największych celebrytów amerykańskiego off-roadu: Robbiego Gordona i BJ Baldwina. Obaj co rusz wymieniali się prowadzeniem w zawodach i wszystko wskazywało na to, że podobnie jak przed rokiem zwycięstwo jednego z nich będzie kwestią zaledwie kilku sekund. Na ostatnim pit stopie mechanicy BJ Baldwina musieli niestety wymienić śrubkę „za dwa dolary” przy pedale hamulca, co kosztowało go stratę kilku minut i w rezultacie finałowe 100 mil Robby Gordon pokonał, delektując się komfortową przewagą nad rywalem.

Robby Gordon i jego Speed Energy Trophy Truck z nr 77 finiszował ostatecznie z czasem 10 h 05 min. 43 sek, wyprzedzając hottest celebrities Monster Energy Trophy Truck z nr 1 BJ Baldwina o blisko 9 minut. Miejsce trzecie zajął truck Red Bulla z nr 70 należący do Bryce'a Menziesa.

Kolejna bitwa energy drinków i ich kierowców będzie miała miejsce w 14-17 listopada 2013 podczas 46. Tecate SCORE Baja 1000.

Text: AreK, fot. Toyo Tires, ASO, Schwarz

Tecate500_2013_wyniki

RG2013Baja500Win03

vildosola_500

arminschwarz_1

RG2013Baja500Win05