Land Serwis

Marek i Agnieszka Janaszkiewiczowie na starcie Albania Rally 2013

130607_albania_04101 ekip z całej Europy przybyło na start Rajdu Albanii uznawanego za jednej z najtrudniejszych w amatorskim cross-country. 73 motocykle (w tym sporo polskich zawodników), 10 quadów i 18 samochodów (w tym Land Rover Janaszkiewiczów) zmierzą się z siedmioma etapami i trasą o łącznej długości 1500 km.

ZOBACZ TAKŻE: Duży sukces polskiego Solter Team na Rally Albania 2012


9. edycja rajdu zgromadziła na starcie reprezentantów 18 krajów, wśród których wielu w swej karierze zdobywało doświadczenie w takich zawodach jak Dakar, Africa Race, Drezno-Wrocław, Australian Safari czy Rainforest Challenge. Czeka na nich niełatwe zadanie, bowiem albańskie trasy znane są tego, że są równie trudne co szybkie. Kamienista trasa fragmentami celebrity gossip przypomina odcinki trialowe (dla samochodów) lub enduro (dla motocykli i quadów).

130607_albania_03Faworytami w klasie motocykli jest Belg Martin Fontyn – zwycięzca m.in. Africa Race i Balkan Cup, Szwajcar Guilleaume Martens (2. miejsce w Africa Race), Włoch Christian Pastori, Angielka Patsy „Dakar Lady” Quick oraz Grek Vasilis Boudros, zwycięzca Hellas Rally 2013. Polskę reprezentują Maciej Kulawik, Wojciech Zambrzycki, Joanna Modrzewska, Artur Zbigowski, Michael Zoll i Marcin Latoszek.

W klasie quadów startują m.in. uczestniczka Dakaru Zornica Todorova z Bułgarii i Erik van Eerd z Holandii. O zwycięstwo wśród załóg samochodowych walczyć będą m.in. austriackie małżeństwo Rainhard i Pauline Friedl 130607_albania_02w Mitsubishi Evolution, wielokrotny zwycięzca Dakaru w klasie quadów Josef Machacek, który poprowadzi UTV-a Arctic Cat Wildcat 1000 oraz znani z Rainforest Challenge Polacy – Marek i Agnieszka Janaszkiewiczowie. Faworytami są jednak lokalesi: ubiegłoroczni zwycięzcy Renti Sina i Dolly Wittberger w Toyocie Land Cruiser oraz Spartak Marku i Arven Flamuri w Jeepie Cherokee Proto.

Zmagania zainauguruje dzisiejszy, 5-kilometrowy prolog w Durres. Kolejne sześć etapów będzie miało długość od 120 do 420 km. Finał – 45-kilometrowy „epilog” – z metą w Durres będzie miał miejsce dokładnie za tydzień, 14 czerwca.

Text: Arek Kwiecień, info i foto: Hansy Schekahn / Marathonrally.com