Land Serwis

Silk Way Rally 2014 przegrywa z Formułą 1

P-20140114-00188_HiRes_JPEG_24bit_RGB_NewsOrganizatorzy SWR2014 – pod względem prestiżu drugiego po Dakarze maratonu terenowego na świecie – poinformowali dziś o odwołaniu tegorocznej edycji rajdu. Powodem ich decyzji są zawody Formuły 1, które odbędą się w Soczi w dniach 10-12 października.

Organizowany od 2009 roku Silk Way Rally to dla wielu topowych zespołów na świecie jedne z najważniejszych zawodów w sezonie, które stanowią dla nich bezpośredni trening przed Dakarem. Trasa tegorocznej edycji rajdu miała liczyć 3000 kilometrów i prowadzić przez bezdroża Rosji i Kazachstanu. Lipcowa impreza została jednak odwołana, bowiem dla rosyjskiego rządu ważniejsze okazały się premierowe zawody Formuły 1. Tor, na którym będą ścigały się bolidy, budowany jest w Parku Olimpijskim w Soczi.

Rozczarowania decyzją organizatorów nie kryje Vladimir Chagin, szef fabrycznego zespołu Kamaza, którego ciężarówki wygrały 4 z 5 dotychczasowych edycji SWR. - Silk Way Rally był obowiązkowym punktem przygotowań dla wszystkich zespołów szykujących się na Dakar – celeb news powiedział magazynowi R-Sport. - Dla nas rajd jest nie tylko etapem procesu treningowego i testów sprzętu, ale pozwala również na spotkanie z naszymi fanami, którzy zwykle oglądają nas tylko w telewizji. W tej sytuacji jedyną okazją na przeddakarowe testy będzie październikowy Rallye du Maroc. 
 
Zdaniem Chagina głównym powodem odwołania rajdu były oczywiście pieniądze (o sytuacji na Ukrainie nie wspomina nawet słowem) – igrzyska olimpijskie w Soczi oraz budowa toru Formuły 1 były dla rosyjskiego rządu priorytetem.    
MM