Mirek Zapletal wygrywa Baja Szczecinek 2018 i zostaje nowym (starym) mistrzem Polski

październik 01, 2018

Rozegrany w ostatni weekend rajd Baja Szczecinek rozstrzygnął losy tytułu mistrzowskiego, o który przez cały sezon rywalizowali kierowcy w ramach Rajdowych Mistrzostw Polski Samochodów Terenowych. Nowym (starym) mistrzem Polski został zwycięzca finałowej rundy - Czech Mirek Zapletal pilotowany przez Bartosza Momota, który tym samym powtórzył swój sukces z 2016 roku.

Rajd w Szczecinku rozpoczął się od zwycięstwa odniesionego na 4-kilometrowym prologu przez Michała i Julitę Małuszyńskich w MINI John Cooper Works Rally, którzy o kilka sekund pokonali Tomasza Białkowskiego i Dariusza Baśkiewicza jadących Can-Amem Maverickiem oraz Zapletala i Momota startujących Fordem F150 EVO. Trzy kolejne przejazdy 65-kilometrowego oesu Czarne udowodniły wyższość czesko-polskiej załogi nad rywalami, która za każdym razem była szybsza od Małuszyńskich – odpowiednio – o 42, 28 i 18 sekund. Spośród pozostałych załóg najlepiej spisali się Mirosław Stocerz i Rafał Marton, którzy zajęli 3. miejsce w klasyfikacji końcowej rajdu, wygrywając tym samym klasę UTV. W pozostałych grupach triumfowali: Jacek Soboń i Kacper Jeneralski (TH) oraz Tomasz Piec i Michał Marczewski (T2).

Najszybszą załogą rywalizującą w ramach Rajdowego Pucharu Polski Samochodów Terenowych byli Dariusz Szor i Andrzej Wieczorek – zwycięzcy grupy UTV S3. Drugie miejsce na podium zajęli Cezary Woch i Przemysław Lipiński, którzy również startowali Can-Amem Maverick. Trzecią lokatę wywalczyła najszybsza załoga samochodowa – Michał Goleniewski i Marcin Michalski w SAM-ie MTR09. W grupie seryjnej wygrali Michał Smoleński i Michał Wilczyński.

Najlepszym motocyklistą imprezy został Tomasz Dąbrowski, który wykręcił najlepszy czas wśród zawodników rywalizujących w ramach Pucharu Polski w Rajdach Baja. Pierwsze miejsce wśród quadowców wywalczył Arek Lindner, nowy Mistrz Europy w Rajdach Baja oraz zdobywca trzeciego miejsca w Pucharze Świata FIM.