Land Serwis

Adam Małysz terenowym Mistrzem Polski jest - Internext Rally 2012

Adam_Malysz_Internext_03Zwycięstwem w klasyfikacji Rajdowych Mistrzostw Polski Samochodów Terenowych, podczas odbywającego się w Czechach rajdu Internext Rally, Adam Małysz wraz z Rafałem Martonem przypieczętowali zdobycie tytułu mistrzów Polski w klasyfikacji generalnej sezonu 2012 oraz w grupie T1. W czeskim rajdzie polska załoga zajęła II miejsce, przegrywając o niecałą minutę ze Zdenkiem Porizkiem i Markiem Sykorą.

ZOBACZ TAKŻE: Prolog Internext Rally 2012 - czas rozstrzygnięć

Realne szanse na końcowe zwycięstwo w tegorocznych Rajdowych Mistrzostwach Polski Samochodów Terenowych przed rajdem w Czechach miały dwie załogi: Małysz-Marton oraz Włodzimierz Grajek i Piotr Brakowiecki. Wygrany przez Grajka prolog, na którym Małysz zajął 4. miejsce zapowiadał duże emocje, które skończyły się już na pierwszym z sobotnich oesów. SAM Mistrza Polski 2006 wylądował w rowie, a na trasę wrócił dopiero po 7,5 minutach. W tak krótkim rajdzie, jakim był Vsetin, szanse na odrobienie strat były zerowe. Małyszowi wystarczało dojechać do mety na wysokiej pozycji.

Co też uczynił, przy okazji prezentując bardzo dobrą formę. Jako jedyny nawiązał rywalizację ze świetnie dysponowanym tego dnia Zdenkiem Porizkiem. Ostatecznie Czech na mecie był szybszy o niecałą minutę. Na ostatnim rajdzie sezonu dobrze zaprezentowali się również Darek i Małgorzata Żyłowie, którzy uplasowali się na miejscu trzecim. Tuż za podium znaleźli się Martin Kaczmarski i Bartłomiej Boba.

Najszybszym zawodnikiem grupy Th był Czech Viktor Chytka, a w klasie TH triumfował Słowak Lubos Paska przed Robertem Łyżwą. Włodzimierz Grajek w „generalce” zajął ostatecznie miejsce 10. Rajdu nie ukończyli m.in. Marek Janaszkiewicz i Klaudia Podkalicka, która dachowała na jednym z oesów (vide filmik).  W klasie quadów triumfował Tomas Kubiena przed Kamilem Wisniewskim i Pałem Otwinowskim.

- Nie przypuszczałem, że nasz postęp w nauce rajdowania aż tak bardzo pójdzie do przodu – mistrzostwo Polski to rewelacyjna nagroda za cały sezon – komentuje latest celebrity news Adam Małysz. - Myślałem, że będę potrzebował nawet 5 i więcej lat, żeby moje starty w rajdach terenowych zaczęły przynosić efekty w postaci dobrych wyników. To, że udało się wcześniej, bardzo mnie cieszy. Oczywiście to efekt wielu czynników. Widzę, ile kilometrów pokonaliśmy w terenie przez ostatnie półtora roku, zarówno na rajdach, jak i podczas treningów. W osiągnięciu sukcesów na pewno bardzo ważne jest wsparcie pilota. Gdyby Rafał nie nastawiał mnie odpowiednio po początkowych niepowodzeniach – dachowaniach, urwanych kołach, usterkach – być może przyszłoby załamanie. Ale wiedziałem, że muszę dać sobie czas, że tak musi być, bo inaczej nie nauczę się jeździć szybko, nie złapię odpowiedniego rytmu. Bardzo ważny jest też oczywiście samochód, nasz sprawuje się rewelacyjnie. Teraz skupimy się na przygotowaniach do Dakaru.

Czeska runda najprawdopodobniej kończy już tegoroczne, niespodziewanie krótkie zmagania o tytuł Mistrza Polski. Finałowa runda na Słowacji będzie odwołana, tak więc o końcowej klasyfikacji zadecydowały wyniki tylko 4 rajdów: Rabakoz Cup na Węgrzech, skróconej z powodu wypadku Baja Carpathii w Rzeszowie, Baja Poland w Szczecinie i zakończonego właśnie Internext Rally we Vsetinie. Mistrzem Polski grupy T1 został Adam Małysz, wicemistrzem Włodzimierz Grajek, a II wicemistrzem - Darek Żyła. W grupie T2 triumfuje Zbigniew Więcławek, drugie miejsce zajmuje Tomas Horansky, a trzecie Grzegorz Szwagrzyk. Na najwyższym miejscu podium grupy TH staje Robert Łyżwa.
W klasyfikacji generalnej RMPST 2012 mistrzem jest Małysz, wicemistrzem Żyła, a II wicemistrzem Kaczmarski.

AK, fot. CodexInternext Rally 2012 - wyniki końcowe:

Vsetin2012_final