Land Serwis

Portugalskie Eldrorado – końcowe odliczanie przed Baja Carmim

ricardo_porem_bmw_series_1Równolegle z Italian Baja, w okolicach Algarve na południu Portugalii odbędą się zawody Baja Carmim, będące pierwszą rundą Mistrzostw Portugalii. Zważywszy, że liście startowej znajdują się niemal wyłącznie zawodnicy portugalscy (choć nie tylko), obsada imprezy prezentuje się imponująco. Mnogość znakomitych nazwisk oraz samochodów z najwyższej półki na liście startowej czynią z Baja Carmim bodaj najmocniejszą imprezę narodową w całej Europie.

W zawodach, które odbędą się w dniach 19-20 marca, rywalizować będzie ponad 100 pojazdów. I to nie byle jakich! Do startu zgłoszono między innymi 4 eksfabryczne Mitsubishi. Carlos Sousa, Miguel Barbosa i Nicolas Misslin, których nikomu nie trzeba przedstawiać, zasiądą za kierownicami Racing Lancerów; Rumun Casuneanu Costel poprowadzi Mitsubishi Pajero MPR13.

sousa_in_algarve_in_2009Do grona faworytów ponadto zaliczają się naturalnie kierowcy dwóch X-Raidowych BMW X3 CC - Filipe Campos i Bernardo Moniz da Maia. Swoje trzy grosze dorzucić mogą również kierowcy Nissanów Navara (np. Pedro Granach, José Gameiro czy Paulo Graça), których w Algarve będzie cała armada.

Na liście startowej nie brakuje jeszcze wielu innych rodzynków. Nuno Matos, dzierżący tytuł zwycięzcy Pucharu FIA Baja w klasie T2, wystartuje prototypową Astra Proto, przenosząc się tym samym do klasy T1. Ciekawym autem jest również napędzane silnikiem benzynowym BWX X1 klasy T1, które poprowadzi Ricardo Porem, zwycięzca wielu portugalskich zawodów w klasie T2. Kolejnym interesującym autem jest Toyota RAV4 Proto, którą wystartuje Miguel Farrajota.

Pedro-Grancha-Nissan-NavaraBaja Carmim rozpocznie się sobotnim, 8-kilometrowym superoesem. Głównym dniem rajdu będzie niedziela, w czasie której zawodnicy zmierza się z dwoma oesami o długości 230 i 130 km. Ciekawostką są strefy serwisowe wyznaczone… na trasie odcinków – na 107. i 337. kilometrze, do których zawodnicy mogą zjechać, ale nie muszą. Wielu będzie chciało je ominąć, bowiem regulamin nie przewiduje zatrzymywania czasu. Niektórzy na pewno jednak będą zmuszeni, by do nich zajrzeć…

Relacje z rajdu możecie na bieżąco śledzić na stronach naszego partnera z Rally Raid Media Group - Todoterreno.pt. Zapraszamy!
AreK, celebrity news fot. Todoterreno.pt

Strona zawodów: http://www.clubeautomovelalgarve.pt

Lista startowa Baja Carmim 2011:


imagem168campos_algarve_2009


Inne zmoty:

 • Nie bądź łosiem, wsadź V8 – czyli jak narodził się Szalony Iwan
  Nie bądź łosiem, wsadź V8 – czyli jak narodził się Szalony Iwan
  Po kilku sezonach rajdowania największym dopuszczonym do ruchu quadem – czyli Suzuki Samurajem - doszliśmy do wniosku, że potrzeba nam czegoś więcej: pancernej przeprawówki zdolnej również do pościgania się na szybkich oesach…  Gdy znienacka pojawili się sympatyczni koledzy ze Słowacji, którzy postanowili zakupić poczciwego Samurajka to już nie było wyjścia – budujemy!
 • Land Rover Discovery
  Land Rover Discovery "Camel Trophy" by krakowski Land Serwis - poprawianie legendy

  Mówi się, że nie należy poprawiać dobrego. Ale skoro można stworzyć coś lepszego, to czemu wierzyć w przysłowia? W krakowskim Land Serwisie na warsztat - dosłownie i w przenośni - wzięto legendę Camel Trophy, czyli Land Rovera Discovery I, którego postanowiono udoskonalić w stopniu najwyższym. Osoba, która zdecyduje się go zakupić, będzie miała wręcz obowiązek, by zwiedzić co najmniej pół świata.

 • Eurofighter, czyli Polacy w służbie Jej Królewskiej Mości
  Eurofighter, czyli Polacy w służbie Jej Królewskiej Mości

  Eurofighter to spécialité de la maison angielskiej firmy Off Road Armoury, której szefem jest Rob Butler - zwycięzca m.in. King of Italy 2015 i uczestnik amerykańskich zawodów King of Hammers. Właścicielem najnowszego egzemplarza rajdówki został niedawno Rafał Wyrzykowski, który wraz z Wiesławem Wójcikiem wystartował nim w zawodach King of Wales 2015 (więcej na ten temat). Dziś zdradza nam sekrety konstrukcji angielskiego "grata".

 • 403-konny Patrol by Extrem4x4 – przeszczep Biturbo
  403-konny Patrol by Extrem4x4 – przeszczep Biturbo
  Połączenie samochodu terenowego ze sportowym, użytkowym i trochę biznesowym. Ot takie auto „na co dzień” - dla wymagających i głodnych adrenaliny. Bielski serwis Extrem4x4 pochwalił się swoją najnowszą produkcją – jest nim 403-konny (!) Nissan Patrol, który najpierw został odrestaurowany (w najdrobniejszych detalach), a później poddany profesjonalnemu tuningowi.
 • Toyota BJ40 Darka Luberdy (2009) - serwisówka totalna
  Toyota BJ40 Darka Luberdy (2009) - serwisówka totalna
  Darek Luberda przyzwyczaił już nas do swoich nietuzinkowych samochodów. Ostatnią nowością w jego garażu jest czerwona (a jakże!) Toyota Land Cruiser, która w zamierzeniu miała być jego wozem... serwisowym.  Przebudowa sprawiła, że powstało auto zdolne wygrać niejeden rajd ekstremalny. Czyli... bez zaskoczeń:)
 • SAM K-1
  SAM K-1 "Mocodawca" (2004) Piotra Gadomskiego - siła jest z nimi

  Tabun 340 koni mechanicznych okiełznanych pod maską samochodu, zawrotny moment obrotowy 450 Nm - nic dziwnego, że SAM-a K-1 Piotra Gadomskiego i Rafała Ciepłego - zdobywców 3. miejsca w tegorocznym sezonie Rajdowych Mistrzostw Polski Samochodów Terenowych - ochrzczono mianem "Mocodawcy".