Land Serwis

Portugalskie Eldrorado – końcowe odliczanie przed Baja Carmim

ricardo_porem_bmw_series_1Równolegle z Italian Baja, w okolicach Algarve na południu Portugalii odbędą się zawody Baja Carmim, będące pierwszą rundą Mistrzostw Portugalii. Zważywszy, że liście startowej znajdują się niemal wyłącznie zawodnicy portugalscy (choć nie tylko), obsada imprezy prezentuje się imponująco. Mnogość znakomitych nazwisk oraz samochodów z najwyższej półki na liście startowej czynią z Baja Carmim bodaj najmocniejszą imprezę narodową w całej Europie.

W zawodach, które odbędą się w dniach 19-20 marca, rywalizować będzie ponad 100 pojazdów. I to nie byle jakich! Do startu zgłoszono między innymi 4 eksfabryczne Mitsubishi. Carlos Sousa, Miguel Barbosa i Nicolas Misslin, których nikomu nie trzeba przedstawiać, zasiądą za kierownicami Racing Lancerów; Rumun Casuneanu Costel poprowadzi Mitsubishi Pajero MPR13.

sousa_in_algarve_in_2009Do grona faworytów ponadto zaliczają się naturalnie kierowcy dwóch X-Raidowych BMW X3 CC - Filipe Campos i Bernardo Moniz da Maia. Swoje trzy grosze dorzucić mogą również kierowcy Nissanów Navara (np. Pedro Granach, José Gameiro czy Paulo Graça), których w Algarve będzie cała armada.

Na liście startowej nie brakuje jeszcze wielu innych rodzynków. Nuno Matos, dzierżący tytuł zwycięzcy Pucharu FIA Baja w klasie T2, wystartuje prototypową Astra Proto, przenosząc się tym samym do klasy T1. Ciekawym autem jest również napędzane silnikiem benzynowym BWX X1 klasy T1, które poprowadzi Ricardo Porem, zwycięzca wielu portugalskich zawodów w klasie T2. Kolejnym interesującym autem jest Toyota RAV4 Proto, którą wystartuje Miguel Farrajota.

Pedro-Grancha-Nissan-NavaraBaja Carmim rozpocznie się sobotnim, 8-kilometrowym superoesem. Głównym dniem rajdu będzie niedziela, w czasie której zawodnicy zmierza się z dwoma oesami o długości 230 i 130 km. Ciekawostką są strefy serwisowe wyznaczone… na trasie odcinków – na 107. i 337. kilometrze, do których zawodnicy mogą zjechać, ale nie muszą. Wielu będzie chciało je ominąć, bowiem regulamin nie przewiduje zatrzymywania czasu. Niektórzy na pewno jednak będą zmuszeni, by do nich zajrzeć…

Relacje z rajdu możecie na bieżąco śledzić na stronach naszego partnera z Rally Raid Media Group - Todoterreno.pt. Zapraszamy!
AreK, celebrity news fot. Todoterreno.pt

Strona zawodów: http://www.clubeautomovelalgarve.pt

Lista startowa Baja Carmim 2011:


imagem168campos_algarve_2009


Inne zmoty:

 • Santana Anibal PS 10 (2004)
  Santana Anibal PS 10 (2004)

  Konstrukcja ramowa, zawieszenie zależne, sztywne mosty napędowe i napęd 4x4 to – zdaniem doświadczonych off–roaderów – klasyczne cechy auta terenowego. Tego rodzaju rozwiązania konstrukcyjne odznaczają się trwałością i wysoką odpornością na uszkodzenia, ale i zarazem niskim komfortem podróżowania. Jednym z nielicznych modeli aut, który wciąż zaliczony być może do „klasycznego nurt” off–roadu, jest hiszpański Anibal produkowany przez firmę Santana.

 • Jimny EVO6 Marcina Małolepszego i Łukasza Kożuchowskiego
  Jimny EVO6 Marcina Małolepszego i Łukasza Kożuchowskiego
  Waży tylko 850 kilogramów, dysponując mocą 160 KM. Ma w pełni niezależne zawieszenie, obie osie skrętne i silnik umieszczony za kabiną załogi. Z dwoma wyciągarkami i prześwitem identycznym jak w Gratach zamierza rzucić rękawicę najlepszym autom przeprawowym w kraju. Jimny EVO6 vel GADzior nr 4 Marcina „Małysza” Małolepszego – projekt realizowany przez STRANGE-SERVICE Łukasza Kożuchowskiego – ma szansę doprowadzić do małej rewolucji w naszym świecie rajdów terenowych.
 • Toyota Tacohil - amerykański sen zespołu RaceCars
  Toyota Tacohil - amerykański sen zespołu RaceCars

  Janusz Ellert i Tomek Kwaśniewski po dwóch latach nieobecności na rajdowej scenie wracają na trasy w nowym aucie. Toyota Tacohil zbudowana w warsztacie ProXcars to prototypowa rajdówka wykorzystująca elementy m.in. Tacomy, Hiluxa, Land Cruisera 120 oraz licznych podzespołów stosowanych na co dzień przez amerykańskich off-roaderów. Premierowy start już za tydzień na Baja Drawsko, a dla rozbudzenia apetytu posłuchajcie opowieści Janusza o niepowtarzalnej Toyocie Tacohil.

 • ARO 243D (2005) - Wacław Mróz
  ARO 243D (2005) - Wacław Mróz

  Terenową pasją najpierw zaraził się od swego kuzyna, a później obdzielił nią własne dzieci. W rodzinie Wacława Mroza off-road łączy pokolenia.

 • Sztuka off-roadu, czyli jak z Defendera wykluł się Tomcat zespołu Scarab Team
  Sztuka off-roadu, czyli jak z Defendera wykluł się Tomcat zespołu Scarab Team

  Scarab Team, czyli Piotra Florczaka i Karola Sobonia znają doskonale wszyscy obserwatorzy rajdów przeprawowych. Załoga jest stałym uczestnikiem rajdów od ponad 10 lat, odnosząc liczne sukcesy w klasie Adventure (m.in. zwycięstwa w Poland Trophy, dwa tytuły wicemistrzowskie w Pucharze Polski). Od początku wierni marce Land Rover, a konkretnie sukcesywnie przybudowywanemu i doposażanemu Defenderowi, zdecydowali o jego przeistoczeniu w wyczynowego Tomcata. Proces transformacji dokonał się w warsztacie ARS4x4 Andrzeja Sołgały, pracami eliminującymi problemy wieku dziecięcego zajął się Land Serwis.

 • Freightliner Argosy – czyli w domu u... Robbiego Gordona!
  Freightliner Argosy – czyli w domu u... Robbiego Gordona!

  Udział w rajdzie tak długim jak Dakar wymaga od zawodników stworzenia sobie zaplecza, który przez długi czas będzie im służył za warsztat, łazienkę, kantynę i sypialnię. Rolę tę pełnią zazwyczaj ciężarówki T5 – mniejsze bądź większe, przysposobione do działania w terenie lub poruszające się tylko po drogach utwardzonych. Nasi koledzy z Race-Dezert.com w trakcie tegorocznej edycji Dakaru otrzymali ekskluzywne pozwolenie od samego Robbiego Gordona na obejrzenie z bliska jego off-roadowego pałacu.