Land Serwis

Suzuki Maja (2008) Jacka Ambrozika i Mariusza Borowskiego - mistrz wagi lekkiej

08 Pazdziernika 2010
Sympatia Jacka Ambrozika do małych terenówek jest powszechnie znana. Przez lata startował Samuraiem, w ubiegłym roku przesiadł się do Suzuki Jimny, którą wraz z Mariuszem  skonstruowali we własnym warsztacie MaJa4x4. Kilka dni temu obaj zawodnicy osiągnęli swój największy sukces w karierze – zwyciężyli Magam Trophy 2008 i w nagrodę pojadą w grudniu do Malezji na słynny Rainforest Challenge.

- Zaczęło się od długich dyskusji, prób i rysunków – opowiada Jacek o początkach prac nad terenowym Jimny. – Przyjęliśmy, że nowe auto musi być jeszcze lżejsze od naszego celebrity news dotychczasowego Samuraia, który ważył 1250 kg, ale miał zamontowane mnóstwo niepotrzebnego żelastwa. Założenie zostało spełnione – Suzuki Maja, bo tak je nazwaliśmy, ma tylko 940 kg.

Jacek wylicza zalety Jimny’ego: w porównaniu do Samuraia ma nowocześniejszy silnik z pełnym wtryskiem i przyzwoitej mocy, dużo lepsze zawieszenie i niżej położony środek ciężkości (co umożliwia pokonywanie nawet stromych podjazdów „na kołach”).

Bazą nowej rajdówki została więc rama Suzuki Jimny, którą skrócono – jej obecna długość „od zderzaka do zderzaka” to 297 cm. Gołą ramę pozbawiono wszystkich zbędnych mocowań i poprzeczek, a następnie zamontowano na niej rurową klatkę wykonaną z rur o średnicy 48 mm i ściankach o grubości 2.6 mm. Całość podstawy waży tylko 140 kilogramów.

Pod maską auta znajduje się seryjny silnik Suzuki Jimny – z pełnym wtryskiem, o mocy 82 KM. Dla lepszego rozkładu mas jednostka została cofnięta o 14 cm. Chłodnicę, wykonaną na zamówienie, umieszczono za kabiną załogi. W układzie chłodzenia mieści się 14 litrów płynu. Z tyłu znajduje się również 41-litrowy, plastikowy bak paliwa, który wystarcza na 6 do 8 godzin jazdy w terenie.

Podobnie jak motor seryjna jest również skrzynia biegów, z którą połączono reduktor z Samuraia o przełożeniu 4.9:1. Autorskim rozwiązaniem Jacka Ambrozika & Co. jest wyprowadzona z reduktora przystawka odbioru mocy, która stała się już rynkowym bestsellerem. Podobno pojawiły się nawet jej kopie, ale wykonane z kiepskich materiałów, które nie gwarantują równie wysokiej wytrzymałości.

Przedni most wyposażony został w blokadę pneumatyczną ARB, a półosie (także z tyłu) wymieniono na mocne podzespoły Calmini. Przy okazji zamontowano również wzmocnione przeguby. Tylny most posiada mechanizm różnicowy z blokadą typu minispool.

Zawieszenie Suzuki wykonano na zamówienie, przy czym przednie wahacze rurowe są pomysłu Mariusza. Sprężyny zostały specjalnie przygotowane dla auta mającego resztę życia spędzić na rajdowych trasach. Markowe amortyzatory (z przodu Bilstein B6, z tyłu Bilstein 5115) dobrano, kierując się niewielką masą pojazdu.

Przednie hamulce to seryjne rozwiązanie z Samuraia; z tyłu póki co zamontowane są bębny, ale docelowo mają się tam pojawić tarcze. Suzuki Maja porusza się – jak większość aut z czołówki – na oponach Simex o rozmiarze 32x9.5x15, które nałożone są na stalowe felgi charakteryzujące się odsadzeniem ET -12. Podczas jazdy z niskim ciśnieniem opony przed spełznięciem zabezpieczają beadlocki, których konstrukcję opracowano w warsztacie MaJa 4x4. Możliwości jazdy autem „na kapciu” są naprawdę imponujące. – Gdy wjeżdżam w teren bagienny, stosuję ciśnienie 0.4 atmosfery – mówi Jacek. – Wówczas opona ugina się pod naciśnięciem kciuka. Auto nie zapada się jednak i sporo jesteśmy w stanie pokonać „na kołach”. Przy trawersach najlepsze jest ciśnienie 0.7-0.9 atmosfery, które „trzyma” oponę na zboczu, a pojazd nie ma ochoty na wywrotki. Na szybkich i twardych dojazdówkach najlepsze jest ciśnienie 1.1-1.2 atmosfery.

W czasie zakończonego przed kilkoma dniami Magam Trophy Jacek z Mariuszem złapali kapcia, ale nie tracili czasu na zmianę opony – beadlock pozwolił im bez przeszkód przejechać prawie 12 kilometrów i osiągnąć metę. Opona utrzymała się na feldze i nie uległa zniszczeniu.

Chociaż w małych autach zwykle stosowane są zwykłe wyciągarki elektryczne, w Suzuki Maja zamontowano „mechanika” z prawdziwego zdarzenia, czyli – powszechnie stosowaną przez czołówkę – wyciągarkę starowską o przełożeniu 1:22, którą tylko trochę odchudzono. Na wszelki wypadek z tyłu znalazł miejsce elektryczny Warn 12000 (- „Wieżyczka” jest zanadto awaryjna – kwituje Jacek), który służy do wyciągania tylnego oraz bocznej asekuracji (lina jest wówczas przekładana prze dach). W Miastku „elektryk” został użyty tylko dwukrotnie.

Wyposażenie kabiny jest ubogie, ale wszystko co potrzeba jest na miejscu. Załoga podróżuje w fotelach Bimarco, przypięta pasami bezpieczeństwa OMP. Centrum nawigacyjno-licznikowe stanowi Explona „Dakar”. Podróżowanie nocą załodze ułatwiają mocne ksenony. Pod maską znalazły miejsce dwie „żółte” Optimy. – Gdyby konieczne było częstsze używanie elektrycznej wyciągarki, wówczas jedna bateria mogłaby nie wystarczyć – wyjaśnia Jacek.

Gotowe auto ma długość 297 cm i szerokość 168 cm. Jego montaż trwał... 15 dni! – Dokładnie tyle – mówi „Ambrozja”. – Od momentu, gdy mieliśmy już ramę zespawaną z klatką, dalsza budowa zajęła nam tylko dwa tygodnie.

Jak widać serwis MaJa4x4 z powodzeniem mógłby uruchomić produkcję seryjną, co powoli staje się faktem – już teraz na rajdach jeździ kilka Jimny, skonstruowanych pod kierownictwem Jacka i Mariusza (niebawem ma zadebiutować nowy pojazd, który – podobno – „ma mieć wszystko”). Realna cena Suzuki Maja wynosi około 80 tys. złotych.

Wygląda na to, że są to dobrze zainwestowane pieniądze. Podczas Magamu zwycięskie Jimny nie uległo ani jednej awarii (- Musiałem tylko dolewać benzynę – mówi Jacek – a przed finałowym etapem na wszelki wypadek wymieniłem przeguby), wygrywając na wszystkich etapach. – Miałem wyraźną przewagę nad rywalami – ocenia bez cienia zarozumiałości Jacek Ambrozik. – Większość wzniesień, które zatrzymywały auta z 300-konnymi silnikami, ja pokonywałem „na kołach”. Traciłem wyłącznie na długich, prostych dojazdówkach, ale tych na rajdach terenowych jest na szczęście niewiele. Maja na reduktorze jest w stanie rozpędzić się do 55 km/h. Na II biegu szosowym osiąga 76 km/h.

W najbliższym czasie auto czeka poważna zmiana – zostanie pomalowane:) W tym roku Jacek planuje jeszcze starty w kolejnych rundach Poland Trophy; w eliminacjach Pucharu Polski jego autem pojedzie Mariusz Kulak. W grudniu miniaturowy mistrz rzuci rękawicę championom wagi ciężkiej – na rajdzie Rainforest Challenge w Malezji.

Text i foto: Arek Kwiecień / Sigma Pro

Budowa:
{artsexylightbox autoGenerateThumbs="true" path="images/stories/Zmoty/Maja_tech" previewHeight="67"}{/artsexylightbox}

Akcja:
{artsexylightbox autoGenerateThumbs="true" path="images/stories/Zmoty/Maja_akcja" previewHeight="67"}{/artsexylightbox}

 

Inne zmoty:

 • SAM 2315 (2003), czyli Mercedes à la Citroën Grzegorza Szwagrzyka
  SAM 2315 (2003), czyli Mercedes à la Citroën Grzegorza Szwagrzyka

  Startują wspólnie od 2000 roku, a w tegorocznym sezonie odnieśli swój największy sukces - zdobyli tytuł mistrzowski klasy O1 w Rajdowych Mistrzostwach Polski Samochodów Terenowych. Grzegorza Szwagrzyka i Piotra Brakowieckiego łączy nie tylko jazda Mercedesem à la Citroën i zamiłowanie do ogromnych prędkości w terenie – obaj również nie powiedzą złego słowa o swym partnerze.

 • 403-konny Patrol by Extrem4x4 – przeszczep Biturbo
  403-konny Patrol by Extrem4x4 – przeszczep Biturbo
  Połączenie samochodu terenowego ze sportowym, użytkowym i trochę biznesowym. Ot takie auto „na co dzień” - dla wymagających i głodnych adrenaliny. Bielski serwis Extrem4x4 pochwalił się swoją najnowszą produkcją – jest nim 403-konny (!) Nissan Patrol, który najpierw został odrestaurowany (w najdrobniejszych detalach), a później poddany profesjonalnemu tuningowi.
 • Szerpa ATV - łazik z bagien
  Szerpa ATV - łazik z bagien
  Wyciągarki, blokady, reduktory, snorkele, beadlocki... Wszystko to stanowi doskonały oręż do walki w terenie, ale dla mechanika z Petersburga, Alexeia Garagashyana to wciąż było za mało. Rosjanin zamiast udoskonalać auta terenowe, postanowił zbudować własny wehikuł - Szerpę ATV, o którym śmiało dziś można powiedzieć, że jest jednym z najbardziej uniwersalnych wszędołazów na świecie.
 • Jeep Wrangler (2008) - Maciek Stebel, czyli rock & roll z USA
  Jeep Wrangler (2008) - Maciek Stebel, czyli rock & roll z USA
  Wranglera kupiłem jesienią 2004 roku, a już wiosną następnego roku zacząłem pierwsze modyfikacje. Od samego początku moim celem było przygotowanie auta do rockcrawlingu, ale zarazem utrzymanie go w stanie pozwalającym na wygodne poruszanie się po asfaltach. Do dnia dzisiejszego Wranglera używam w codziennym ruchu ulicznym.
 • Stoi na stacji lokomotywa. Lekka, malutka i Ciuchcia 4x4 się nazywa...
  Stoi na stacji lokomotywa. Lekka, malutka i Ciuchcia 4x4 się nazywa...
  Bielski serwis Extrem 4x4 słynie ze swych nietypowych realizacji, które nie tylko egzotycznie wyglądają, ale jednocześnie potrafią jeździć w terenie. A to urodzą Smoczycę, a to skombinują Fiata 500 4x4, a to wcisną trochę nitro pod maskę Patrola... Ich najnowsze dzieło swą ekstrawagancją bije wszystkie wcześniejsze na głowę (a raczej na komin), choć jest z nich... najwolniejsze.
 • Porsche Cayenne T2 – porzucone dziecko z dużym potencjałem
  Porsche Cayenne T2 – porzucone dziecko z dużym potencjałem

  Produkowane od 2002 roku Porsche Cayenne od lat stanowi dla wielu zespołów konstruktorskich pokusę, by zamienić je w wysokiej klasy rajdówkę. Sportowa kariera SUV-a Porsche jest silnie związana z polską sceną off-roadową.