77 lat historii Jeepa w skrócie – tuż przed premierą nowego Wranglera

1 grudnia poznamy oficjalnie nowego Jeepa Wranglera, który szykowany jest do debiutu na targach motoryzacyjnych w Los Angeles. Tymczasem zapraszamy Was do obejrzenia krótkiego, zaledwie 2-minutowego filmu, który pokazuje w skrócie 77-letnią historię ikony off-roadu.

2018 jeep wrangler 1Praprzodkiem współczesnego Wranglera był wojskowy wóz zwiadowczy Bantam Reconnaissance Car napędzany 45-konnym silnikiem, który powstał w 1940 roku. Jego następcą był legendarny Willys MB z 1941 roku, na bazie którego po zakończeniu wojny powstał cywilny Willys CJ2A wyróżniający się charakterystyczną, „siedmiozębną” atrapą chłodnicy. Samochód wielokrotnie był modernizowany, aż wreszcie w roku 1986 zadebiutował Jeep Wrangler pierwszej generacji, którego historia również trwa już ponad 30 lat. I trwać będzie dalej, bowiem w odróżnieniu od Land Rovera Jeep nie zamierza rezygnować z pojazdu, który stał już się symbolem.

Jeep Wrangler, który zadebiutuje za chwilę w Los Angeles, będzie korzystał z nowej, lżejszej ramy, która pierwotnie miała być częściowo zbudowana z aluminium, ale ostatecznie zrezygnowano z tego pomysłu. Terenówka otrzyma do swojej dyspozycji najnowocześniejszy – jak reklamuje producent – napęd 4x4 w historii marki Jeep oraz nowe silniki: 2-litrową, turbodoładowaną jednostkę 4-cylindrową oraz zmodernizowaną wersję V6 Pentastar połączoną w parę z 8-biegową skrzynią automatyczną. W przyszłym roku prawdopodobnie czeka nas premiera pick-upa – Jeepa Scramblera – napędzanego silnikiem wysokoprężnym.
MM