Alfa Romeo Stelvio - bellissima

Na targach motoryzacyjnych w Los Angeles zadebiutowała Alfa Romeo Stelvio – jeden z najładniejszych SUV-ów ostatnich lat. Jak przystało na seksowną Włoszkę, Alfa zaprezentowała się widzom w szykownej czerwieni...

Niezłym ruchem marketingowym było przedstawienie na premierze Stelvio w topowej wersji Quadrifoglio. Podobnie jak jej siostrę – szosową Giulię – „terenową” Alfę napędza silnik 2.9 V6 bi-turbo, który w całości został wykonany z aluminium. Przy jego projekcie maczali palce specjaliści z Ferrari, czego efektem jest potężna moc 510 KM i maksymalny moment obrotowy na poziomie 600 Nm. W praktyce przekłada się to na przyspieszenie w 3,9 sek. do „setki” i prędkość maksymalną 284 km/h. Aby w pełni zaspokoić oczekiwania kierowcy, 8-biegowa skrzynia zmienia przełożenia w czasie 100 milisekund. Auto oczywiście posiada napęd na cztery koła wykorzystujący aktywne mechanizmy różnicowe. Obrócenie pokrętła na środkowej konsoli pozwala wybrać jeden z preselekcjonowanych trybów jazdy:  Natural, Dynamic, Advanced Efficiency oraz – tylko w Stelvio QV – Race.

Pod względem wizualnym Alfa Romeo Stelvio czerpie sporo inspiracji ze swej starszej siostry Giulii. Sylwetka, kształty, wygląd reflektorów, wlotów powietrza czy grilla zdradzają ich wspólne więzy rodzinne. Wyposażenie kabiny obejmuje m.in. 6,5-calowy ekran dotykowy (w opcji 8,8 cala) i 14-głośnikowy system audio firmy Harman Kardon. O bezpieczeństwo podróżujących dbają liczne systemy, m.in. monitorowania martwego pola, ostrzegający przed opuszczeniem pasa ruchu i kolizją z pojazdem znajdującym się z przodu, a także czujniki parkowania i adaptacyjny tempomat.

„Zwykła” Stelvio, już nie tak apetyczna jak wersja Quadrifoglio, będzie napędzana słabszymi silnikami. Wśród nich na pewno znajdzie się turbodoładowany, 2-litrowy benzyniak o mocy 280 KM. Możemy spodziewać się również 2,2-litrowego turbodiesla o mocy 150 i 180 KM. Obok 8-biegowego automatu występować ma również 6-biegowa skrzynia ręczna.

Do sprzedaży Alfa Romeo Stelvio trafi w połowie przyszłego roku.
MM