BYD Tang, czyli Chińczycy trzymają się mocno

505 koni mechanicznych, napęd hybrydowy i niecałe 5 sek. do "setki". Chiński BYD Tang plasuje się w TOP3 najszybszych SUV-ów na świecie i jest absolutnie bezkonkurencyjny wśród terenowych hybryd.

Chińczycy stworzyli SUV-a, który pod względem mocy rozkłada na łopatki najnowsze, 400-konne Volvo XC90 T8 Twin Engine - do tej pory uważane za najbardziej ekstremalną hybrydę „terenową” na świecie. Tang to dzieło chińskich inżynierów z firmy BYD, którzy w przeciwieństwie do swoich kolegów po fachu lubujących się w kopiowaniu europejskich i amerykańskich modeli postawili na własne rozwiązania konstrukcyjne i stylizacyjne. Dzięki takiemu „nowatorskiemu” podejściu powstał niebrzydki SUV wyposażony w 2-litrowy, turbodoładowany silnik benzynowy o mocy 205 KM (320 Nm momentu obrotowego) oraz dwa silniki elektryczne, z których każdy rozwija po 150 KM i 200 Nm momentu obrotowego. Łączna moc zestawu wynosi 505 KM, a maksymalny moment obrotowy osiąga wartość aż 720 Nm.

Osiągi auta są tak imponujące, że projektanci postanowili pochwalić się nimi, poprzez umieszczenie oznaczenia „5-4-2” na drzwiach w okolicach lusterek bocznych. Co oznaczają te cyfry? „5” wskazuje czas przyspieszenia od 0 do 100 km/h (dokładnie 4,9 sekundy), „4” informuje o zastosowaniu napędu na cztery koła, a „2” to obietnica zużycia paliwa na 100 kilometrów, które nie powinno przekroczyć 2 litrów.

Ponadto z okazji rynkowego debiutu producent zaoferuje nabywcom dwie specjalne wersje nowego modelu - Limited (98 sztuk) i Ultimate Edition (200 sztuk). Tang Limited otrzymał m.in. czerwone obręcze aluminiowe, skórzane elementy wykończenia wnętrza oraz drewniane wstawki dekoracyjne. Ceny tej odmiany rozpoczynają się w Chinach od 300 000 juanów (około 48 000 dolarów). Z kolei Tang Ultimate Edition został wyposażony w sportowy bodykit nadwozia i wstawki z włókna węglowego, a jego ceny rozpoczynają się od 600 000 juanów (około 96 500 dolarów). Dwukrotnie wyższą cenę tłumaczy również fakt, iż model ten przyspiesza od 0 do 100 km/h o 0,5 sekundy szybciej niż wersja standardowa. Teoretycznie BYD Tang Ultimate Edition jest więc trzecim najszybszym SUV-em na świecie, plasując się tuż za BMW X5/X6 M i Mercedesem-AMG GLE 63…

Info: Mototarget.pl