7 wspaniałych Jeepów na Easter Jeep Safari 2016

Już za kilka dni siedem nowych samochodów koncepcyjnych Jeep wyposażonych w bogatą gamę akcesoriów firmy Mopar i Jeep Performance Parts uda się na podbój wymagających szlaków wokół miasta Moab w Utah (USA), w ramach corocznej imprezy Easter Jeep Safari, która potrwa od 19 do 27 marca. Swój przyjazd na jubileuszową 50. edycję zlotu, która zbiega się z obchodami 75-lecia istnienia marki Jeep, zapowiedziało tysiące fanów jazdy w terenie.

Siedem samochodów koncepcyjnych Jeepa, wyprodukowanych na tę edycję imprezy w Moab, zostało stworzonych przez inżynierów pasjonatów, konstruktorów i producentów, którzy poświęcają się indywidualizacji produkowanych samochodów już od 2002 roku i którzy do tej pory zrealizowali ponad 50 prototypów na Easter Jeep Safari.

160315 Easter Jeep Safari Concept Cars 12Jeep Crew Chief 715 został zaprojektowany jako hołd dla samochodów wojskowych Jeepa, w szczególności dla modelu Kaiser M715. Ten koncept z otwieranym dachem, oparty na wersji Unlimited modelu Wrangler, charakteryzuje się przysadzistą architekturą oraz elementami wyposażenia w stylu retro. W Crew Chief 715 zastosowano nowoczesne materiały i techniki konstrukcyjne, z siedzeniem tylnym i dodatkowymi drzwiami do wygodniejszego przewozu pasażerów, nie odrywając się przy tym od swoich korzeni, wywodzących się z wojskowego charakteru.

Oryginalne samochody wojskowe Jeep zasłynęły z umiejętności przewożenia żołnierzy po każdym rodzaju nawierzchni, w tym po tych najtrudniejszych. Jeep Crew Chief 715 pozostaje wierny tej chlubnej tradycji. 160315 Easter Jeep Safari Concept Cars 13Wykonany ze stali zderzak tylny i przedni, 20" obręcze kół z systemem Beadlock oraz opony wojskowe NDT 40" są wyrazem hołdu dla oryginalnych pojazdów wojskowych Jeepa; poza tym, Crew Chief 715 jest wyposażony w instalację pneumatyczną ze sztywną złączką do szybkiego odłączania, mogącą dostarczyć sprężone powietrze samochodowi lub zapewnić pomoc innym autom na trasie. Inne elementy wyposażenia to: zmodyfikowany układ zasysania zimnego powietrza i zmodyfikowany układ wydechowy.

Elementy nadwozia zwiększające możliwości  Crew Chief 715 to progi ochronne Jeep Performance Parts, wciągarka zamontowana na zderzaku tylnym i przednim, osie przednie i tylne Dana 60 oraz zawieszenie podniesione o 4 cale z amortyzatorami Jeep Performance Parts/Fox 2.0 z oddzielnym zbiornikiem. Kolor „Tactical Green" pokrywa cały samochód od przodu inspirowanego 160315 Easter Jeep Safari Concept Cars 14M715, aż po pokrywę bagażnika. Model Crew Chief 715 wyposażony jest w długą na 152 cm przestrzeń załadunkową z wojskowym wzorem.

Wewnątrz znajdują się otulające fotele ze skóry ze wstawkami z materiału, przełączniki inspirowane lotnictwem oraz dywaniki Mopar. Instalacja multimedialna obejmuje wbudowany centralnie kompas do nawigacji.

W Jeepie Crew Chief 715 zamontowany jest silnik Pentastar V6 o pojemności 3,6 litra, z 5-stopniową, automatyczną skrzynią biegów.

160315 Easter Jeep Safari Concept Cars 03Jeep Shortcut to koncepcyjny samochód oparty na modelu Wrangler, wyprodukowany z niesamowitą dbałością o detale, nawiązuje do niezapomnianego modelu Jeepa CJ-5 oraz ducha lat 50. w XX w., poprzez niewielkich rozmiarów nadwozie oraz charakteryzującą go funkcjonalną prostotę.

Pośród ekskluzywnych, stylowych detali nadwozia znajduje się: grill, maska silnika, pokrywa bagażnika, nadkola przednie i tylne oraz chromowany, zindywidualizowany zderzak tylny i przedni. Kultowego wyglądu Jeepowi Shortcut nadaje zmodyfikowany układ wydechowy, 17" obręcze kół z czerwonej stali oraz 35" opony BF-Goodrich Mud-Terrain T/A KM2.

Wysokiej jakości części zamienne Jeep Performance Parts występujące w 160315 Easter Jeep Safari Concept Cars 04Shortcutcie to: osie przednie i tylne Dana 44 oraz zawieszenie podniesione o 2 cale z amortyzatorami Fox. Całkowita długość nadwozia została skrócona o ponad 30 cm tak, aby samochód pozostał lekki i zawsze łatwy w prowadzeniu, nawet na najtrudniejszych trasach.

Wewnątrz uwagę zwraca proste i funkcjonalne wzornictwo z otulającymi fotelami ze skóry z niskim oparciem i wstawkami we wzór w kratkę, kulista gałka dźwigni zmiany biegów w kolorze czerwonym, klatka bezpieczeństwa z czterema punktami mocowania oraz dywaniki Mopar.

W Jeepie Shortcut zastosowano silnik Pentastar V6 o pojemności 3,6 litra oraz automatyczną, pięciostopniową skrzynię biegów.

160315 Easter Jeep Safari Concept Cars 08Samochód koncepcyjny Jeep Renegade Commander jest wyposażony w bogatą gamę części zamiennych Mopar i Jeep Performance Parts, idealnie nadających się do przygód off-roadowych. Podniesione o 2 cale zawieszenie, 17" aluminiowe obręcze kół Rubicon oraz opony BF-Goodrich All Terrain T/A KO2 29,5" zwiększają właściwości terenowe Jeepa Renegade Commander.

Jeśli chodzi o nadwozie, to na szczególną uwagę zasługuje ekskluzywna kolorystyka „Fluorescent Gray" oraz otwierany dach MySky ze zdejmowanymi panelami, naklejki custom na karoserię, progi ochronne Mopar do off-roadowej jazdy, płyty osłonowe podwozia oraz zmodyfikowany wydech. Jeep Renegade Commander wyposażony jest ponadto w uchwyt na hak holowniczy marki Mopar oraz dodatkowe światła przednie i tylne.

160315 Easter Jeep Safari Concept Cars 09Wyróżniające elementy wyposażenia wnętrza Renegade'a Commandera obejmują tapicerkę Katzin, wykończenie ramek w kolorze nadwozia, zestaw pedałów i zestaw off-roadowy Mopar oraz dywaniki Mopar.

Jeep Renegade Commander napędzany jest silnikiem Tigershark o pojemności 2,4 litra MultiAir2, zestawionym z 9-stopniową, automatyczną skrzynia biegów i systemem napędu 4x4 Jeep Active Drive Low.

160315 Easter Jeep Safari Concept Cars 18Bazujący na modelu Renegade Jeep Comanche to samochód, któremu niegroźna jest off-roadowa jazda, co nie wpływa jednak na jego funkcjonalność. Samochód koncepcyjny Comanche, nawiązujący do pickupów Jeepa z przeszłości, zapożycza stylowe detale od zabytkowych Jeepów zarówno cywilnych, jak i wojskowych.

Zastosowany eksperymentalnie lakier nadwozia „Beige Against the Machine" współgra z maską silnika Satin Black, koncepcyjnym przednim pasem nadwozia, wciągarką, stalowym zderzakiem tylnym, miękkim dachem oraz kołem zapasowym zamocowanym z tyłu kabiny. Rozstaw osi zwiększono o około 15 cm w stosunku do seryjnie produkowanego Renegade'a, zapewniając miejsce dla 1,5 m paki ładunkowej.

160315 Easter Jeep Safari Concept Cars 19We wnętrzu Comanche'a znajdziemy customowe pokrycie foteli, nakładki na pedały oraz całosezonowe maty Mopar. Umiejętności off-roadowe Comanche'a zapewnione są przez wysokiej jakości części zamienne Jeep Performance Parts, takie, jak progi ochronne off-road, podniesione o 2 cale zawieszenie oraz wciągarkę. Comanche wyposażony jest w 16"lakierowane obręcze kół oraz 32" opony BF-Goodrich All Terrain T/A.

Zamontowany jest w nim silnik diesla 2.0 litra I-4, zestawiony z 9-stopniową, automatyczną skrzynią biegów, z systemem napędu 4x4 Jeep Active Drive Lock, który obejmuje reduktor terenowy oraz blokadę tylnego mechanizmu różnicowego.

160315 Easter Jeep Safari Concept Cars 10Prawdziwy „wół pociągowy" Made in USA, Jeep FC 150 to samochód z bogatą historią, sięgającą 1960 roku. Został wyprodukowany do mierzenia się zarówno z trudnymi, kamienistymi trasami w Stanach Zjednoczonych, jak i ciężkimi warunkami na ranczach dzikiego zachodu. Produkowany w latach 1956-1965, FC 150 oparty jest na CJ-5 i jest to samochód idealnie nadający się do transportu materiałów, ponieważ dzięki mniejszej długości, znacznie poprawiła się jego zwinność. Oprócz tego, ma również przestrzeń załadunkową „full-lenght".

Ten zabytkowy samochód marki Jeep wykorzystuje jeszcze swoje oryginalne nadwozie ze stali, naznaczone czasem i tysiącem przygód; w każdym razie, 160315 Easter Jeep Safari Concept Cars 11elementy jego wnętrza zostały całkowicie odnowione. Znacznie zwiększono umiejętności off-roadowe FC 150 poprzez zastosowanie ramy Jeepa Wranglera z 2005 roku, zmodyfikowanej w taki sposób, aby mogła przyjąć oś przednią Dana 44, oś tylną Dana 60 oraz stalowe, białe 17" obręcze kół z 33" oponami BF-Goodrich Mud-Terrain T/A KM2. We wnętrzu FC 150 pojawiła się tapicerka wykonana ze sztucznej skóry, a poszycie dachu zindywidualizowano wzorami vintage, które nawiązują do polowania na kaczki. Oprócz tego wnętrze wyposażone jest w radio CB, analogową busolę i dywaniki Mopar.

Samochód zabytkowy Jeep FC 150 wyposażony jest w silnik PowerTech I6 o pojemności 4,0 litrów oraz automatyczną, 3-biegową skrzynię.

160315 Easter Jeep Safari Concept Cars 15Koncepcyjny samochód Jeep Trailcat to wyjątkowy samochód off-roadowy, który świetnie nadaje się zarówno na niedostępne trasy Moab, jak i na drogi szybkiego ruchu.  Wyposażony w doładowaną wersję silnika HEMI® Hellcat V8 o pojemności 6,2 litra z manualną, 6-stopniową skrzynią biegów ze zindywidualizowaną gałką dźwigni zmiany biegów i widocznym logo Hellcat, samochód Trailcat został zaprojektowany, aby pozostawić za sobą w obłoku kurzu inne samochody.

Projektanci nie tylko wydłużyli o 30 cm rozstaw osi Trailcata, aby mógł pomieścić silnik Hellcat o mocy 707 KM, ale również skrócili o 5 cm szybę przednią, nadając przez to samochodowi bardziej agresywnego wyglądu.

Wyposażenie nadwozia oferowane przez Mopar przewiduje maskę silnika z wlotami powietrza Power Dome, grill Satin Black, ledowe reflektory i światła przeciwmgielne oraz specjalne progi ochronne.

160315 Easter Jeep Safari Concept Cars 16Agresywny wygląd prawdziwej terenówki jest dodatkowo podkreślony poprzez stalowy zderzak tylny i przedni, 17-calowe koła z systemem Beadlock  i oponami BF-Goodrich Krawler T/A KX w rozmiarze 39,5", a także przez przedni i tylny most  Dana 60 oraz amortyzatory Fox.

Eleganckie elementy designu, takie jak naklejki Hellcat na panelach drzwi przednich i  logo Trailcat z boku na masce silnika, podkreślają moc jego koni mechanicznych i odróżniają tę wersję od seryjnego Wranglera. Wnętrze Trailcat jest proste i funkcjonalne: sportowe siedzenia z włókna węglowego (te same, co w Dodge'u Viper), pokryte tapicerką ze skóry Katzkin z ozdobnymi przeszyciami.

160315 Easter Jeep Safari Concept Cars 06Koncepcyjny samochód Trailstorm to wersja Jeepa Wranglera odpowiednia do najbardziej ekstremalnych przygód i idealna na wszystkie terenowe szlaki. Oparta na wersji Jeepa Wrangler Unlimited, jest w stanie osiągnąć każdy najtrudniejszy cel dzięki miejscu na dodatkowy ekwipunek  i kanistry z paliwem.

Terenowe zdolności samochodu zostały dodatkowo wzmocnione przez specjalne części z gamy Jeep Performance Parts, do których należą 17" obręcze kół „concept" zaprojektowane do zastosowań off-road i wyposażone w 37" opony, zestaw podnoszący zawieszenie o 2" z amortyzatorami Jeep Performance Parts/Fox, wciągarka Rubicon Jeep Performance Parts oraz przedni i tylny most Dana 44. Połówkowe drzwi zapewniają doskonałą widoczność, która pomaga w pokonywaniu różnych przeszkód, oraz ułatwiają dostęp do wnętrza, aby je wysprzątać po długim dniu na terenowym szlaku.

160315 Easter Jeep Safari Concept Cars 07Wyposażenie nadwozia oferowane przez Mopar obejmuje zderzak z mocowaniem wyciągarki, grill Satin Black, ledowe reflektory i światła przeciwmgielne, maskę silnika z wlotami powietrza Power Dome, specjalne off-roadowe progi ochronne Mopar, zestaw hamulców „Big Brake", składany dach soft top z funkcją szybkiego otwierania, osłony reflektorów tylnych i klapkę wlewu paliwa Mopar. Dodatkowym uzupełnieniem nadwozia Trailstorm są stalowe zderzaki przednie i tylne Rubicon, a także windę koła zapasowego Jeep Performance Parts. Całość dopełnia militarny kolor nadwozia typu  camouflage, który idealnie wtapia się w tło otaczającego krajobrazu pustyni Utah.

We wnętrzu wyróżniają się tapicerka Katzkin i dywaniki Mopar. Jeep Trailstorm wyposażony jest w 3,6-litrowy silnik Pentastar V6 z automatyczną, 5-stopniową przekładnią.
MM