Klaudia Podkalicka na treningach u Jutty Kleinschmidt w Katarze

październik 01, 2015

Klaudia Podkalicka jest jedną z 18 zawodniczek z całego świata, które zaproszone zostały na off-roadowy trening w Katarze organizowany przez Komisję FIA ds. Kobiet w Motosporcie oraz Federację Sportów Motorowych Kataru (QMMF). Polka będzie ćwiczyła swoje umiejętności pod okiem Jutty Kleinschmidt, zwyciężczyni Dakaru. Spośród uczestniczek wyłoniona zostanie załoga, która wystartuje w przyszłorocznym Sealine Cross Country Rally.

Podkalicka 05Spośród 85 kandydatek z 39 krajów świata wyłonionych zostało 9 kierowców i 9 pilotów, w tym reprezentantka Polski zgłoszona przez Polski Związek Motorowy. Trening, w którym weźmie udział Klaudia Podkalicka, potrwa od 2 do 5 listopada i zakończy się wyborem kobiecego teamu. 

- Szkolenie na pustyni będzie trudne, ale taka jest natura tego sportu - mówi Jutta Kleinschmidt. - Przez większość czasu załoga jest zdana wyłącznie na siebie. Muszą to być ludzie zaradni, dzielni, zdeterminowani i skoncentrowani na jeździe, którzy poradzą sobie z ekstremalnymi warunkami i temperaturami. Rajdy cross country to coś więcej niż zwykła jazda. Będziemy poszukiwać kierowcy i pilota z potencjałem, którzy podejmą wyzwanie uczestnictwa w Pucharze Świata FIA.

- Jesteśmy pod wrażeniem poziomu, jaki reprezentują zgłoszone kandydatki - dodaje Michèle Mouton, Prezes Komisji ds. Kobiet w Motorsporcie FIA. - Federacje naprawdę zaangażowały się w ten projekt, dzięki czemu widzimy, jak wiele kobiet na świecie poważnie zajmuje się motorsportem.

Klaudia Podkalicka nie kryje radości: - Jestem szczęśliwa, że dostałam taką szansę. Zostałam wybrana spośród tylu rekomendowanych przez swoje federacje kobiet z całego świata, więc udział w takim projekcie jest dla mnie dużym wyróżnieniem. Będzie to dla mnie kolejne  wyzwanie w drodze do Dakaru. W jeździe po pustyni nie mam zbyt dużego doświadczenia, ale mam nadzieję, że szybko opanuję tę sztukę. Szkolenie poprowadzi Jutta Kleinschmidt oraz znana pilotka Fabrizia Pons. W towarzystwie tak wybitnych kobiet motorsportu nie pozostaje mi nic innego, jak szybko chłonąć wiedzę i starać się być jak najlepszą.
MM

Zakwalifikowane zawodniczki:
Kierowca: Pilot:
Charlotte Berton, Francja
Jonna Lisa Eson Bradhe, Szwecja
Emma Gilmour, Nowa Zelandia
Cristina Gutiérrez Herrero, Hiszpania
Klaudia Podkalicka, Polska
Melanie Schulz, Niemcy
Yara Shalaby, Egipt
Molly Taylor, Australia
Sara Williams, Wielka Brytania
Lisette Bakker, Holandia
Tania Cardoso Sequeira, Portugalia
Yasmeen Elmajed, Jordania
Veronica Engan, Norwegia
Rhianon Gelsomino, Australia
Sandra Labuscagne, RPA
Jasmeen Singh Bhandhair, Zambia
Natalie Solbach-Schmidt, Niemcy
Lara Vanneste, Belgia