Mercedes Pick-up – wspólny projekt Daimlera, Nissana i Renault

Koncerny Nissan i Daimler potwierdziły oficjalnie, że pracują nad projektem jednotonowego pickupa dla marki Mercedes-Benz. W aucie, które zadebiutuje w roku 2016, zostaną wykorzystane niektóre rozwiązania konstrukcyjne z nowego Nissana NP300. Będzie to jednak model opracowany i zaprojektowany przez firmę Daimler, z uwzględnieniem specyficznych potrzeb jej klientów, posiadający wszystkie charakterystyczne cechy i detale typowe dla marki Mercedes Benz.

Mercedes Pick-up, którego oficjalnej nazwy jeszcze nie znamy, będzie modelem wyposażonym w  podwójną kabiną, przeznaczonym zarówno do użytku prywatnego, jak i komercyjnego. Głównymi rynkami docelowymi dla nowego pickupa są Europa, Australia, RPA i Ameryka Łacińska.

Nissan i Renault prowadzą jednocześnie prace nad jednotonowym pickupem dla marki Renault, który również będzie dzielił część rozwiązań konstrukcyjnych z Nissanem NP300. Samochód ten, charakteryzujący się wyrazistą stylistyką Renault, będzie pierwszym jednotonowym pickupem tej marki, a jego premierę rynkową zaplanowano na 2016 r. Produkcję tego pickupa ulokowano w zakładach Nissana w Cuernavaca w Meksyku. Jednotonowy pickup Renault będzie już drugą propozycją francuskiej firmy w tym segmencie po półtonowym pickupie, który pojawi się na rynku jeszcze w bieżącym roku.

Pickup Mercedes-Benz będzie produkowany przez Nissana w zakładach Renault w Cordobie  oraz w fabryce Nissana w Barcelonie. Fabryka w Hiszpanii będzie produkować około 120 000 pojazdów rocznie dla trzech partnerów, a planowana wielkość produkcji w Argentynie to prawie 70 000 pojazdów rocznie.

Wspólny projekt dotyczący pickupów wyznacza początek kolejnego etapu strategicznego partnerstwa między Daimlerem a Sojuszem Renault-Nissan, którego piąta rocznica przypada w tym miesiącu. Strategiczna współpraca trzech firm rozpoczęła się 10 kwietnia 2010 r. Wówczas ograniczała się ona do trzech projektów skupionych głównie na rynku europejskim. Od tego czasu portfolio wspólnych produktów Renault-Nissan i Daimler zwiększyło się ponad czterokrotnie i liczy 13 projektów realizowanych w Europie, Azji i obu Amerykach.

Nissan zajmuje obecnie drugie miejsce wśród największych producentów jednotonowych pickupów na świecie. Firma konstruuje i sprzedaje pojazdy tego typu od ponad 80 lat. Od 1933 r. ponad 14 milionów pickupów Nissana służyło i służy jako środek transportu ludzi i towarów, niekiedy w ekstremalnie trudnych warunkach. NP300, wprowadzony na rynek w 2014 r., sprzedawany jest pod nazwami NP300 Navara oraz NP300 Frontier (w zależności od rynku). Obecnie model ten produkowany jest w Tajlandii i Meksyku.

MM, fot. Mercedes-Benz , Theophilus Chin Zdjęcia przedstawiają prawdopobny wygląd auta; nie są zatwierdzonym projektem.

Merc2