Nissan Warriors - zimowi wojownicy

W Europie śniegu w tym roku jak na lekarstwo, za to w Stanach zima nie odpuszcza. Ekstremalne warunki pogodowe nie robią jednak żadnego wrażenia na "Wojownikach" Nissana, którzy zostaną zaprezentowani na wystawie Chicago Auto Show 2016 (13-21 lutego). Popularne SUV-y wyposażone zostały w napęd na cztery... gąsienice, dzięki którym niestraszne są im zaspy i zamiecie.

ZOBACZ TAKŻE: Ford F-150 RaptorTRAX – Ken Block i jego 650-konne sanie | Nissan Juke Nismo RSnow – prezent dla Świętego Mikołaja
 
W czteronapędowych modelach Pathfinder, Murano i Rogue w miejsce kół zamontowano systemy gąsienicowe Dominator wyprodukowane przez American Track Truck, Inc. Każda gąsienica ma 122 cm długości, 38 cm szerokości i 76 cm wysokości. By można było je zastosować, konieczne były modyfikacje zawieszenia oraz powiększenie błotników, ale - jak podkreśla producent - zarówno silnik, jak i system napędowy Xtronic pozostawione zostały w stanie fabrycznym. 

Zaletą systemu gąsienicowego jest zmniejszony nacisk jednostkowy na podłoże, dzięki czemu Nissan Warriors nie zapadają się w miękkim błocie czy śniegu, nieprzejezdnym dla zwykłych terenówek. Dodatkowym atutem pojazdów jest zwiększony prześwit - w przypadku Rogue to ponad 35 cm, Murano i Pathfindera - 34 cm.
 
Wady to na pewno mniejsza prędkość maksymalna, większe obciążenia działające na elementy układu napędowego oraz wysoka cena, o której producent nawet nie chce wspominać. Warto jednak podkreślić, że zbudowane przez niego auta nie są jedynie wystawowymi konceptami, ale prawdziwymi  pojazdami, które w każdej chwili mogą wyruszyć w teren. Lub na stoki narciarskie, bo do ich standardowego wyposażenia należą bagażniki dachowe na narty oraz namioty kempingowe typu hatch tent (kompatybilne z autem).
 
Crossovery i SUV-y Nissana cieszyły się w ubiegłym roku dużą popularnością wśród Amerykanów. W styczniu 2016 Nissan również odnotował wzrost sprzedaży. Chętnych do zakupu trzech unikatowych modeli na gąsienicach również z pewnością nie zabraknie.
MM