Nokian Hakkapeliitta 44 – zimowe laczki dla Arctic Trucks

Zimowa opona Nokian Hakkapeliitta 44 została stworzona przez fińskiego producenta specjalnie z myślą o islandzkich terenówkach ekspedycyjnych Arctic Trucks, których przeznaczeniem są wyprawy polarne. Do poruszania się w krainie śniegu i lodu konieczne jest ogumienie, którego nie kupimy w zwykłym sklepie.

Nokian Hakkapelitta 44 for Arctic Trucks 3Dlatego Hakkapeliitta 44 sprzedawana będzie wyłącznie za pośrednictwem Arctic Trucks, który z Nokianem kooperuje do 2014 roku. Trzy lata temu owocem współpracy Finów oraz Islandczyków była opona  Hakkapeliitta LT2 AT35 dedykowana dużym samochodom terenowym. Ich nowe dzieło prezentuje się o wiele bardziej okazale i może być zastosowane jedynie w przebudowanych pojazdach.

Opona jest dostępna w rozmiarze LT475/70 R17, ma ponad metr średnicy i waży około 70 kilogramów. Duża szerokość bieżnika i ponadprzeciętna wewnętrzna przestrzeń powietrzna są gwarancją, że będzie sprawnie toczyć się nawet po miękkim śniegu. Wzmocnione bloki barku  pozwalają zachować równowagę podczas nagłych manewrów, a podparte żebro centralne zapewnia dobre wyczucie nawierzchni. Specjalna mieszanka użyta do wykonania bieżnika Polar Expedition mającego głębokość 18 mm łączy wysoką przyczepność w zimowych Nokian Hakkapelitta 44 for Arctic Trucks 2warunkach z wytrzymałością, której niestraszne jest ekstremalne zimno. W środkowej części wzoru bieżnika umieszczono bardzo ostre kąty w kształcie litery „V”, które zostały zoptymalizowane z myślą o czyszczeniu rowków ze śniegu i błota pośniegowego. Nowe ogumienie może zostać nabite kolcami – opona posiada 172 otwory, chociaż jest przeznaczona przede wszystkim do użytkowania bez nich. Zalecane ciśnienie to 160-240 kPa.

– Nokian Hakkapeliitta 44 to opona, na którą długo czekaliśmy – mówi Herjolfur Gudbjartsson, dyrektor zarządzający w Arctic Trucks. - Arctic Trucks oferuje szeroki wybór rozwiązań i produktów dla samochodów z napędem na cztery koła 4×4, a dzięki temu możemy kontynuować naszą pracę nad coraz doskonalszymi pojazdami ekspedycyjnymi. Nasze samochody są wykorzystywane w najtrudniejszych warunkach na świecie: na lodowcach, w Arktyce czy w północnej części Eurazji. Współpraca z Nokian Tyres przyniosła doskonałe efekty. Mamy bardzo duże oczekiwania względem tej opony.
MM, fot. Nokian

Nokian Hakkapeliitta 44 for Arctic Trucks 6

Nokian Hakkapelitta 44 for Arctic Trucks 1

Nokian Hakkapelitta 44 for Arctic Trucks 5