Rajd Dakar 2016. Znamy listy startowe! Na nich gwiazdy i Polacy

 
Etienne Lavigne w towarzystwie nowego dyrektora sportowego Marka Comy zaprezentował dziś rano na konferencji prasowej w Paryżu szczegóły dotyczące 38. edycji rajdu Dakar, która odbędzie się w dniach 2-16 stycznia na terenach Argentyny i Boliwii. Poznaliśmy dokładny plan trasy, harmonogram etapów, a przede wszystkim listy startowej pełne gwiazd motosportu.

ZOBACZ TAKŻE:
Tuzin MINI All4 Racing na starcie rajdu Dakar 2016 | Nowa generacja rajdowego Hiluxa powalczy o zwycięstwo w rajdzie Dakar 2016 | Peugeot 2008DKR16 - walka o tron
 
Lavigne dak2016W rajdzie udział wezmą 354 pojazdy, na które czeka trasa o długości ponad 9000 kilometrów (połowa to odcinki specjalne) prowadząca z Buenos Aires do boliwijskiego Uyuni, skąd zawodnicy wyruszą w drogę powrotną do Rosario (jak od dawna już wiadomo, władze Chile spodziewający się w styczniu klęski żywiołowej zrezygnowały ze współorganizacji rajdu). Rywalizacja podzielona została na prolog i 13 etapów; w połowie rajdu zaplanowano dla wszystkich dzień przerwy w Salcie. 
 
O sportowe atrakcje zadbał Marc Coma, pięciokrotny triumfator Dakaru w klasie motocykli. Jeden z kluczowych etapów zaplanowano na 7 stycznia - będzie miał on charakter maratonu, po którym zawodnicy nie będą mogli skorzystać z pomocy mechaników (łączy się to również z brakiem możliwości wymiany opon). Po wizycie w Boliwii, gdzie należy spodziewać się niskich temperatur mających związek z dużą wysokością, na którą dotrą rajdowcy, drugi tydzień zawodów ma być jeszcze trudniejszy niż poprzedni. 13 stycznia odbędzie się jeden z najbardziej widowiskowych etapów - wszyscy zawodnicy pokonają tę samą trasę o długości 278 km, na którą wyruszą... w grupach: po 10 motocyklistów, 10 załóg samochodowych i 5 ciężarówek (według wyników uzyskanych dnia poprzedniego). Zapowiada się wspaniały spektakl!
 
DAK16 mapa finalLista startowa rajdu Dakar 2016 jest pełna gwiazd, ale w tym roku niestety odnotować musimy spadek liczby Polaków. W klasie samochodów nasz kraj reprezentować będzie 3 kierowców i 3 nawigatorów, ale tylko jedna załoga będzie w pełni polska - mowa oczywiście o Marku Dąbrowskim i Jacku Czachorze. Pozostali polscy kierowcy: Adam Małysz i Kuba Przygoński korzystać będą z pomocy zagranicznych zawodników (odpowiednio: Xaviera Panseriego i Andreia Rudnitskiego). Nasi reprezentanci zasiądą również na fotelach pilotów: Maciek Marton poprowadzi  Mirka Zapletala, a Sebastian Rozwadowski będzie troszczył się o kurs Toyoty należącej do Beneditkasa Vanagasa.
 
W klasie motocykli Polskę reprezentować będzie trzech zawodników: Kuba Piątek, Paweł Stasiaczek oraz "samotny wilk" Maciej Berdysz, który zapewne znów podejmie próbę pokonania Dakaru bez pomocy z zewnątrz. W klasie quadów nie mogło zabraknąć obrońcy tytułu Rafała Sonika, który ma za sobą kolejny udany sezon. Naszym jedynakiem w klasie ciężarówek będzie Darek Rodewald - mechanik pokładowy Gerarda De Rooya.
 
W Dakarze 2016 wystartuje mniej Polaków, ale na brak emocji z pewnością nie będziemy mogli narzekać. Zapowiada się bowiem arcyciekawa rywalizacja o zwycięstwo -  i to w każdej z klas.

 
Wśród motocyklistów po erze dominacji Comy i Despresa niełatwo wskazać głównego faworyta. Szansę na wygraną ma co najmniej 10 mocnych zawodników: Paolo Gonçalves, Toby Price, Helder Rodrigues, Ruben Faria, David Casteu, Olivier Pain, Jordi Viladoms, Pablo Quintanilla oraz - nasi faworyci -  Joan Barreda Bort i Matthias Walkner.
 
DAK16 harmonogram finalZ kolei Rafał Sonik będzie miał niezwykle trudne zadanie, mierząc się z powracającymi na Dakar braćmi Patronelli oraz jego odwiecznym rywalem Ignacio Casale.
 
O czekającym nas boju w klasie samochodów nie raz już pisaliśmy. Typowanie, czy po raz 5. wygra  MINI, szczyt zdobędzie dopracowana Toyota, a może niespodziankę wszystkim sprawi Peugeot, to jak wróżenie z fusów po herbacie. Każdy z zespołów zgromadził śmietankę kierowców. MINI: Al-Attiyah, Roma, Hirvonen i Terranova; Toyota: De Villiers i Al Rajhi; wreszcie Peugeot: Peterhansel, Sainz, Despres i największa z gwiazd - debiutant Sébastien Loeb. Nie możemy również zapominać o zawsze nieobliczalnym Robby Gordonie.
 
I wreszcie klasa ciężarowa, w której wszyscy szykują się na pojedynek gigantów - zespół Kamaza z Nikolaevem, Karginovem i Mardeevem versus team Iveco z De Rooyem i Lopraisem.
 
Do Dakaru pozostało 45 dni. Z niecierpliwością czekamy na start!
AreK

Rajd Dakar 2016 - listy startowe:


Rekonesans trasy rajdu Dakar 2016:

Skomentuj

Upewnij się, że wymagane pola oznaczone gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.