Volvo XC40 – elektryzująca przyszłość

Z czym kojarzy się Volvo? Z bezpieczeństwem, statecznością i... nudą, o której wkrótce nikt już nie będzie pamiętał, ponieważ szwedzkiego producenta, należącego obecnie do chińskiego koncernu Geely, czeka elektryzująca (dosłownie!) przyszłość. Zaprezentowane dziś koncepty: Volvo 40.1 oraz 40.2 stanowią zapowiedź nowego crossovera XC40 oraz sedana S40.

Nas interesuje oczywiście Volvo 40.1, czyli przyszłe (prawdopodobnie) XC40, które zwraca uwagę zwiększonym prześwitem, plastikowymi osłonami progów, błotników i zderzaków, oraz czarnym dachem i słupkami. Nie jest uterenowionym hatchbackiem, jakim było Volvo V40CC, ale zbudowanym od podstaw crossoverem, który ma poradzić sobie w (nietrudnym) terenie.

Zaprezentowane światu 40-ki korzystać będą z nowej platformy modułowej CMA – mniejszej od SPA (wykorzystywanej przez XC90/S90/V90) i przystosowanej do użycia napędu hybrydowego. Producent przewiduje montaż zestawu złożonego z 3-cylindrowej jednostki benzynowej, silników elektrycznych oraz 7-biegowej skrzyni dwusprzęgłowej. W przyszłości mamy również doczekać się XC40 w wersji w pełni elektrycznej (wcześniej, w okolicach 2019 roku, zadebiutuje jednak elektryczny pojazd zbudowany na platformie SPA). Niestety auto prawdopodobnie będzie dostępne tylko z napędem na przednią oś.

Debiut nowego Volvo XC40 spodziewany jest już w 2017 roku. 
MM

1 komentarz

Skomentuj

Upewnij się, że wymagane pola oznaczone gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.