Dakar 2014 – z wizytą w Polsce

Etap maratoński dla załóg samochodowych, mniej dojazdówek, ale za to dłuższe odcinki specjalne, i Boliwia, czyli nowy kraj na trasie. We wtorek, podczas wizyty Xaviera Gavory'ego (dyrektorem ds. zawodników, reprezentującym ASO) w Warszawie, poznaliśmy więcej szczegółów dotyczących przyszłorocznej edycji Dakaru. Na konferencji w Centrum Olimpijskim PKOL stawili się zawodnicy doskonale nam znani z Dakarowych tras.

Nie zabrakło m.in. Krzysztofa Hołowczyca, Rafała Sonika, Adama Małysza, Piotra Beaupre, Robina Szustkowskiego i trójki motocyklistów Orlen Teamu. Stawili się również Klaudia Podkalicka i Martin Kaczmarski, którzy dopiero planują swój debiut w Dakarze.

Dakar 2014 rozpocznie się jak zawsze w styczniu, gdy ponad 700 uczestników wyruszy na trasę z Rosario w Argentynie. Miasto to niezwykłe - tutaj „Che” Guevara rozpoczął swą legendarną panamerykańską podróż motocyklem Norton 500, którą wiele lat później kontynuował w Afryce. Rosario to także miejsce urodzenia... Lionela Messi.

Po drodze zawodnicy (ale nie wszyscy – tylko motocykliści) odwiedzą Boliwię – to 28. państwo, które będzie gościć dakarowych rajdowców. Marzenie organizatorów o zabraniu tam wszystkich uczestników były w praktyce niestety trudne do zrealizowania. Problemem okazały się względy geograficzne i klimatyczne. Wysłanie do Boliwii motocyklistów podczas długodystansowego etapu pozwoli na przetestowanie nowej strategii organizacji rajdu i być może otworzy nowe możliwości.

Dakar 2014 będzie miał dłuższe odcinki specjalne, a jednocześnie krótsze sekcje dojazdowe. Charakterystyczne szlaki północnozachodniej Argentyny oraz wydmy będą wymagały od zawodników ciągłej koncentracji. Pustynia Atacama pokaże się im w całkowicie nowym świetle.  Aby móc do końca uczestniczyć w wyczerpującej rywalizacji na tak wielu etapach długodystansowych, niezbędne będzie utrzymanie dobrego stanu technicznego maszyn.

Meta rajdu została wyznaczona w chilijskim  Valparaiso. Rosario i Valparaiso to dwa miasta portowe, leżące po  przeciwnych stronach kontynentu. Chociaż dopiero od  dwudziestu lat są miastami siostrzanymi, to od stuleci wpływały na historię handlu. W 2014 zostaną symbolicznie zjednoczone trasą Rajdu Dakar.
MM

DAKAR 2013 w liczbach:

745 uczestników, 53 narodowości
4,6 milionów widzów na trasie
373 miliony dolarów korzyści ekonomicznych (wyłączając Chile)
1 200 godzin transmisji telewizyjnych, miliard widzów

745 uczestników z rekordowej liczby 53 krajów  
- pięć krajów reprezentowanych po raz pierwszy: Zambia, Egipt, Salwador, Paragwaj i Mongolia
- 27% uczestników z Ameryki Południowej – w 2009 stanowili zaledwie 9%.  Ten wzrost został spowodowany ogromną popularnością Dakaru na całym kontynencie
- 64% uczestników z Europy
- 67% uczestników na mecie – to rekordowa wartość, która jest wynikiem procedur selekcyjnych na etapie przyjmowania zgłoszeń oraz przygotowań do rajdu.

4,6 miliona widzów (w tym: Peru: 1,8 mln, Argentyna: 1,5 mln, Chile: 1,3 mln)
- 15% wzrost w stosunku do 2009 roku
- Nowość 2013: 2. oficjalne wioski rajdu Dakar: startowa w Limie (110.000 osób), dzień odpoczynku w Tucuman: rozrywka i koncerty

Dakar 2014 – najważniejsze daty:
Otwarcie zgłoszeń: 15 maja
Zamknięcie zgłoszeń w kategorii motocykli: 7 lipca
Dzień treningowy zawodników z Europy (Paryż): 11 października
Zamknięcie zgłoszeń: 1 listopada
Dzień treningowy zawodników z południowej Ameryki (Buenos Aires): 9 listopada
Wysyłka pojazdów z Europy: koniec listopada
Odbiór pojazdów w Argentynie: 31 grudnia 2013 do 2 stycznia 2014
Kontrola techniczna w  Rosario: 2 do 4 stycznia 2014
Ceremonia startu: 4 stycznia 2014
DAKAR: 5 do 18 stycznia
Dzień odpoczynku: 11 stycznia w Salta (Argentyna)