10 dni do startu XIII edycji Bałtowskich Bezdroży Dragon Winch 2018

Do rozpoczęcia XIII edycji rajdu Bałtowskie Bezdroża Dragon Winch, najpopularniejszego rajdu przeprawowego w Polsce, zostało już tylko nieco ponad tydzień czasu. Listy startowe od dawna wypełnione są po brzegi, a w rezerwie czeka wiele załóg liczących na cud, który sprawiłby, że w ostatniej chwili zwolni się dla nich miejsce (kilka pustych numerów pozostaje do wzięcia jedynie w klasie turystycznej). Gotowe do przyjęcia zawodników są również trasy odcinków specjalnych, które jednak z powodu odpuszczającego dopiero mrozu mogą jeszcze sprawić niespodziankę.

– Na wszystko jesteśmy jednak przygotowani – mówi Damian Lichota, odpowiedzialny za wytyczenie przebiegu prób sportowych. – Spodziewamy się, że wraz z nadejściem wiosny specyfika tras ulegnie zmianie i tam gdzie dziś teren jest twardy, a ziemia zmarznięta, za kilka dni wraz z nadejściem wyższych temperatur możemy napotkać grzęzawisko. Nie wiadomo jednak, czy mróz odpuści w stu procentach. Dlatego ostatecznego taśmowania oesów dokonamy dopiero z końcem tego tygodnia. W każdym jednak przypadku trzymamy w zanadrzu kilka wariantów rozwiązań.

Jedną z niewiadomych jest między innymi przebieg wodnej próby w Skarbce. Prawdopodobnie zostanie on tak otaśmowany, by załogi mogły poruszać się brzegiem kanału, a dopiero pod sam koniec zmuszone będą zanurzyć się w jego chłodnym nurcie. Ostateczna decyzja będzie uzależniona od poziomu wody i panujących temperatur powietrza.

BB2018_1

Ze względu na wciąż zimne noce organizatorzy już teraz zapewniają, że etap rozgrywany po zmroku nie będzie należał do najdłuższych, a przeszkód wodnych na jego trasie będzie stosunkowo mało. Okazji do nasycenia się walką w terenie nie zabraknie natomiast za dnia.

Wiadomo doskonale, że Bałtowskie Bezdroża Dragon Winch nie mogą rozpocząć się bez widowiskowego prologu, na starcie którego ustawia się spektakularnych rozmiarów kolumna 140 terenówek.

– W tym roku już na samym początku czekają na zawodników nowe przeszkody i jeszcze więcej adrenaliny w trakcie rywalizacji zespołowej. Szykujemy też dla wszystkich małą niespodziankę. Na pewno nikt nie wyjedzie od nas zawiedziony! – zapewnia Damian Lichota.

XIII edycja rajdu Bałtowskie Bezdroża Dragon Winch zostanie rozegrana w dniach 16-18 marca. Bazę zawodów stanowi Bałtowski Kompleks Turystyczny.

MM

BB2018