III Rajd Off-Road Bałtowskie Bezdroża – śladami Paluchów

Letnia edycja rajdu samochodów terenowych Bałtowskie Bezdroża 2011, która odbyła się w pierwszy weekend lipca, zgromadziła na starcie ponad siedemdziesiąt aut z całej Polski.

Szczególnie mocną obsadę miała klasa extreme, w której wystartowało 20 załóg, w tym czołowi polscy zawodnicy. Zmagania rozpoczął piątkowy nocny prolog, który nie był punktowany, ale decydował o kolejności startu w sobotę. Przygotowane przez Jacka i Macieja Paluchów trasy były wyjątkowo wymagające. Ostatnie załogi zdawały karty na mecie rajdu około godziny 22.00. Pasjonująca walka w głębokich, lessowych wąwozach, korycie Kamiennej i na bagnach wyłoniła zwycięzców.

Pierwsze miejsce zajęła załoga nr 69: Kamil Konefał - Paweł Assman z Tarnobrzega jadąca samochodem Suzuki Zielonek, która w Bałtowskich Bezdrożach triumfowała już po raz trzeci. Drugie miejsce zajęła załoga nr 62: Jacek Soboń - Przemysław Markowski na Suzuki Pomarańcza z Iwicznej, a trzecie załoga nr 66: Tomasz Zygarlicki - Zbigniew Helowicz na Jeep Wranglem z Rzemienia.

W klasie turystycznej, która liczyła 60 kilometrów pierwsze miejsce zajęła załoga nr 36: Włodzimierz Muchalski - Mariusz Jajeśniak na Suzuki Samurai z Ożarowa, przed załogą nr 48: Łukasz Werner - Marcin Werner z Ostrowca jadącą Suzuki Samurai oraz załogą nr 47: Maciej Miller - Kamila Miller na Mercedesie G z Falętów Nowych.

W klasie wyczynowej pierwsze miejsce zajęła załoga nr 32: Tomasz Sztorc - Jacek Syta jadąca GAZ-em 69A z Abramowa, która wyprzedziła załogę nr 31: Marian Syta - Jakub Syta na Nissanie Patrolu GR z Michowa oraz załogę nr 8: Sebastian Szlachetka - Adam Grzywa na Suzuki Samurai z Poniatowej.

Ze względu na pogodę organizatorzy odwołali niedzielny odcinek specjalny na piaskowni, gdzie odbyły się próby szybkości dla chętnych, a klasa extreme zrobiła dla publiczności niesamowity show zakończony efektownymi podjazdami pod niemal pionowe zbocze.

- Bałtowskie Bezdroża są coraz lepsze i zawsze będziemy tu przyjeżdżali – zapewniła Joanna Gołębiowska, która w pierwszej edycji Bezdroży otrzymała tytuł Bałtowskiej Szpilki, za start w klasie extreme. Warto dodać, że tradycyjnie odbył się Piknik Off Roadowca, a wszyscy uczestnicy zapowiedzieli, że przyjadą do Bałtowa na kolejną, jesienną edycję, którą zaplanowano pod koniec października.
RR