Startują Bałtowskie Bezdroża Dragon Winch 2019 "Na tropie Szakala".

październik 04, 2019

W ubiegłym roku walczyli o wyprawę do skąpanego w słońcu amerykańskiego Moab, w tym roku zaś o wyjazd do egzotycznego Kirgistanu. Nic dziwnego więc, że listy startowe XVII edycji rajdu Bałtowskie Bezdroża zapełniły się w mgnieniu oka. Ale to nie atrakcyjne nagrody, ale przede wszystkim prestiż i sława, którą przez cały rok cieszyć się mogą zwycięzcy rajdu, przyciągają na start najlepsze załogi off-roadowe w Polsce. Na bieżące relacje z trasy zawodów zapraszamy na profil FB Terenowo.pl.

– Do występu w rajdzie przygotowujemy się od 3 tygodni, starając się wyremontować nasz samochód po wyczerpującym sezonie – mówi Jacek Musz, który w ubiegłym roku zwyciężył w klasie Extreme z pomocą swoich pilotów: Jacka Musza i Krzysztofa Szalachy. Zawodnik nie chce zdradzić, czy przygotował tajną broń na tegoroczną edycję imprezy, ale przyznaje ostatecznie, że jego Musztang nie powinien już mieć kłopotów z „prześlizgiwaniem” się po wierzchu bagien, które w Bałtowie potrafią naprawdę głębokie.

– Organizatorzy przed startem nie mówią wiele o wyzwaniach, które w tym roku dla nas przygotowali – mówi Jacek. – Trasy są tu zawsze bardzo wymagające i nieraz dawały nam mocno w kość. Słyszeliśmy, że podobno tym razem szlak jednego z odcinków specjalnych będzie wiódł przez... sam środek jeziora! My na pewno nie poddamy się, ale najważniejsze, żeby maszyna wytrzymała, ale czujemy się dobrze przygotowani. Będziemy walczyć do upadłego, bo nie ukrywam, że bardzo lubimy podróże po świecie, a w Kirgistanie jeszcze nie byliśmy...

phoca thumb l IMG 0602

Jak podają organizatorzy, XVII edycja Bałtowskich Bezdroży Dragon Winch będzie prowadziła Tropami Szakala. Wielu z Was się pewnie zastanawia co to właściwie Szakal i co oznacza, że rajd będzie kierował jego Tropami? Historia Szakala w Bałtowie zaczyna się już bardzo, bardzo dawno - otóż auto znajdujące się od samego początku w logotypie Bałtowskich Bezdroży Dragon Winch to właśnie "Szakal"! Samochód należy do "Generała Rajdu" Blachy, który wyznaczał nim szlaki, na których odbywały się pierwsze edycje bałtowskiego rajdu.

Szakal inaczej Nissan Patrol k160 wyprodukowane w 1986 roku (tzw. Hiszpanka). Od roku, w którym "przyszedł" na świat przeszedł wiele modyfikacji pod okiem naszego dowódcy. Sama nazwa Szakal jak mówi Generał - "Powstała dość spontanicznie podczas jednego z najcięższych rajdów, w których miałem okazję startować. Było to około roku 2007 w okolicy Warszawy". Jak opowiada ten rajd kończyli tylko najsilniejsi zawodnicy i najlepsze auta - porównywane do drapieżników. Słynny Patrol brawurowo przejechał rajd i uplasował się na pierwszym miejscu - nie złamało go nawet około 20h 70% zatopienie. Jak twierdzi Generał było to auto nie do pokonania, drapieżne i niezawodne, do którego określenie Szakal pasowało jak żadne inne. Zapragnęliśmy wrócić do korzeni i oddać cześć jednemu z najważniejszych symboli naszego rajdu.

phoca thumb l IMG 0194

„Szakal” pojawił się na logotypie Bałtowskich Bezdroży Dragon Winch już podczas pierwszej edycji. Swoim drapieżnym wyglądem idealnie pasował do "krainy" dinozaurów, w której odbywa się rajd.

Tegoroczna edycja w dużej mierze będzie prowadziła szlakami, które niegdyś wytyczał nasz "Generał" swoim żółtym Szakalem. Jak możecie się domyślić- nie będzie łatwo. Jednak nagroda, której fundatorem jest nasz partner strategiczny DRAGON WINCH, a zarazem tytularny jest warta poświęcenia. 

phoca thumb l IMG 0946

Zawodnicy, którzy po ukończeniu XVII edycji "Na Tropie Szakala" okażą się najlepsi i uplasują się na pierwszych miejscach polecą do Azji Środkowej. KIRGISTAN to nagroda główna, której fundatorem jest nasz partner strategiczny DRAGON WINCH.

Po 5 latach wypraw na zachód (Moab, Utah) nadszedł czas by Bałtowskie Bezdroża Dragon Winch ruszyły na podbój wschodu! Będzie to niesamowita wyprawa do miejsc magicznych i zapierających dech w piersiach. Zwycięzców czeka dzika, pełna przygód i niezapomniana offroadowa podróż do samego serca Azji!

phoca thumb l IMG 0928

Kirgistan to niewielki, górzysty kraj położony w samym centrum Azji. Jego sąsiadami są Kazachstan, Uzbekistan, Tadżykistan i Chiny. Najlepszym sposobem na poznanie tego pięknego zakątka świata jest podróż autami terenowymi. Wycieczka do Kirgistanu to głównie obcowanie z niesamowitą naturą. Często nazywany jest Azjatycka Szwajcarią jest jednym z najpiękniejszych i najbardziej malowniczych krajów Azji Centralnej. Prawie 94% kraju zajmują wysokie góry. Górskie widoki w Kirgistanie uważane są za te najpiękniejsze na świecie. Państwo to, to również przecudne jeziora, urokliwe miasta i wsie pełne historii i orientalnej kultury oraz gościnnych ludzi.

Planu wycieczki organizatorzy nie chcą póki co zdradzać, by zostawić sobie coś na później, ale na pewno uczestnicy wyjazdu ruszą w trasę prowadzącą po dawnym szlaku jedwabnym i przejadą przez przełęcz Tue Ashuu, która ma ponad 3000 m. n.p.m. Droga ta jest uważana za jedną z najpiękniejszych w Kirgistanie. 
MM

OFICJALNY HARMONOGRAM BAŁTOWSKIE BEZDROŻA DRAGON WINCH XVII EDYCJA

CZWARTEK (3.10)
Otwarcie bazy rajdu
(Bałtowski Kompleks Turystyczny)

PIĄTEK (4.10)
8:00 – 11:30 obowiązkowy odbiór administracyjny (biuro rajdu)
i techniczny (park maszyn)

12:00 – otwarcie rajdu (park maszyn)
i obowiązkowa odprawa zawodników (zajazd Przystocze)

12:45 – wyjazd na PROLOG

13:00 – PROLOG (kopalnia Sudół)

Start do ETAPU NR I (po zakończeniu prologu)
-miejsce startu na terenie prologu-

00:00 – zakończenie ETAPU NR I

SOBOTA (5.10)
7:00 – ogłoszenie wyników ETAPU I

7:15 – obowiązkowa odprawa zawodników klas TS i W (zajazd Przystocze)

7:30 – obowiązkowa odprawa zawodników klas ADV i EXT (zajazd Przystocze)

8:00 – start do ETAPU NR II

20:00 – Wieczorek OFF-ROADOWCA „all inclusive”

NIEDZIELA (6.10)
9:00 – ogłoszenie wyników ETAPU III

9:00-9:30 – czas na składanie protestów

10:30 – ogłoszenie wyników generalnych, uroczyste rozdanie nagród
i oficjalne zakończenie rajdu

Ostatnio zmieniany piątek, 04 październik 2019 08:34