Zakończył się rajd Croatia Trophy 2008

Croatia Trophy to rajd znany chyba każdemu off-roaderowi w Polsce. Legendarne ekstrem w odludnych górach Chorwacji, gdzie bez trudu jeszcze spotkać możne zagubione pola minowe i spalone domy, od lat przyciągała na start najlepsze terenówki z całej Europy.

Wśród nich byli również Polacy, którzy z roku na rok stanowili coraz większą siłę. Aż wreszcie w roku 2006 Darek Luberda i Szymek Polak zwyciężyli w rajdzie, pokonując europejską czołówkę. W klasie quadów przez trzy lata rajd zwyciężał Jacek Bujański (w teamach z Pawłem Ratyńskim – 2005, Krzyśkiem Wronowskim – 2006 i Krzyśkiem Kretkiewiczem – 2007). W roku ubiegłym dużą szansę na powtórzenie tego sukcesu mieli Zbigniew Popielarczyk i Maciej Tarnowski, którzy prowadzili aż do ostatniego etapu. Niestety sędziowie podjęli kontrowersyjną decyzję o ukaraniu Polaków za przewinienie sprzed kilku dni, co zepchnęło naszą załogę w dół klasyfikacji. Na znak protestu wszystkie polskie załogi wycofały się z rajdu.

Croatia_Trophy_2006_127Obok świetnej atmosfery panującej w obozie, niespotykanie ciężkich tras, mocnych rywali i wspaniałych krajobrazów Croatia Trophy ma niestety również swoje ciemne oblicze. Niedokładności w roadbooku, faworyzowanie niektórych załóg, pozaregulaminowa pomoc sędziów bywały częstymi zarzutami pokrzywdzonych zawodników. Zdarzenie z ubiegłego roku, kiedy ewidentnie pokrzywdzono „Zibiego”, przelało czarę goryczy i w tym roku na zawody nie pojechała żadna z polskich ekip.

Wygląda na to, że „Croatia” przeżywa kryzys – na zawodach w tym roku pojawiło się niewiele załóg, wśród których kilka było nam jednak dobrze znajomych. Rajd zwyciężyła niemiecka para Thomas Shuker - Jasmin Mool (wielu z Was pamięta zapewne zadziorną pilotkę o mikrym wzroście, za to z potężnym głosem:), która od dawna już walczyła o zwycięstwo w tym rajdzie. Drugie Croatia_Trophy_2006_015miejsce zajął znany z polskich tras Austriak Herald Seeyfried. W klasie ATV (pod nieobecność „Mr. Quada”...)  triumfował duet Holger Knippel - Patrick Kommos. Na III miejscu uplasował się Emeric Labat – zwycięzca Berlin-Wrocław 2006.

Text i foto: Arek Kwiecień / Sigma Pro (na zdjęciach duet zwycięzców: Thomas Shuker/Jasmin Mool - Mercedes G)