III Runda PPW - Kalisz 2010 - wyniki nie są najistotniejsze

Za nami już trzy z czterech rund zmagań na trasach Przeprawowego Pucharu Wielkopolski. Runda w Rawiczu była mroźna i ciężka, w Jastrowiu doskwierał upał i ogrom piachu, natomiast zakończona parę dni temu runda w Kaliszu pokazała jak grząskie są wielkopolskie bagna i wciągające jest nasze błoto. Każda z rund miała swój własny klimat i charakterystyczne przeszkody. Na żadnej nie zabrakło technicznych trawersów, stromych wzniesień ani zdradzieckich bagien.
Za nami już trzy z czterech rund zmagań na trasach Przeprawowego Pucharu Wielkopolski. Runda w Rawiczu była mroźna i ciężka, w Jastrowiu doskwierał upał i ogrom piachu, natomiast zakończona parę dni temu runda w Kaliszu pokazała jak grząskie są wielkopolskie bagna i wciągające jest nasze błoto. Każda z rund miała swój własny klimat i charakterystyczne przeszkody. Na żadnej nie zabrakło technicznych trawersów, stromych wzniesień ani zdradzieckich bagien.

Bagna i torfowiska to jednak to, co przeważało na III Rundzie. „Malezja”, „Fokt” i „Torfowisko” były odcinkami, o których pamiętać będziemy długo. Tym razem nie było łatwo, walka toczyła się od pierwszego OS a rozgrywała się głownie pomiędzy załogą a terenem, między sobą ścigało się jedynie kilka najbardziej doświadczonych załóg w pogoni za cennymi punktami. Teren tym razem nie wybaczał błędów, wystarczyła chwila rozkojarzenia na ostatnich metrach trawersu aby zaliczyć dachowanie, wystarczyła chwila nieuwagi, złe podpięcie aby zerwać linę, wystarczyło zapomnieć o mijającym czasie aby nie zmieścić się w limicie 6 godzin. Parę takich błędów wykluczyło najlepszych z walki o pudło, jednak to nie zwycięstwo liczyło się najbardziej. Widząc zadowolone twarze zawodników, którym udało się w całości pokonać „trawers”, widząc ich wykończone i pokryte grubą warstwą błota auta które pokonały „Fokta” i widząc ich satysfakcje z ukończenia „torfowiska”, tak naprawdę zapominaliśmy o wyniku, liczyło się zdobyte doświadczenie, dlatego każdy kto był na PPW jest tak naprawdę zwycięzcą.

Jednak niektórzy ścigali się do końca, a walka o punkty do klasyfikacji generalnej toczyła się do ostatnich sekund. Etap Nocny nieźle namieszał w wynikach Extreme i Adventure, ale prawdziwe przetasowanie nastąpiło na Etapie Dziennym. Faworyci w klasie Extreme po pierwszej rundzie czyli Łukasz Walenczak z Jarkiem Sierakowskim odpadli na pierwszym dziennym OSie, zwycięzcy II Rundy Artur Owczarek i Grzegorz Popławski spóźnili się na metę odcinka nocnego otrzymując wysoką karę. Do samego końca nie było wiadomo kto zwycięży i jak rozegra się walka o podium. Załogi ścigały się między sobą nie wiedząc tak naprawdę jakie mają straty do poszczególnych załóg i kto prowadzi w rywalizacji. Wszystko pokazały skomplikowane w obliczeniach czasy kar, taryf i czasów pokonywania OSów.

Jako jedyni całą trasę łącznie z wszystkimi OSami pokonali Artur Owczarek z Grzegorzem Popławskim, jednak taryfa za odcinek nocny pozwoliła im zająć jedynie 3 miejsce. Gromkie brawa za ten wyczyn i respekt wśród reszty zawodników towarzyszyły im przez cały sobotni wieczór. Walec z Jarkiem otarli się o pudło zdobywając pechowe 4 miejsce, jednak łapiąc troche cennych punktów do generalki. Drugie miejsce w klasie Extreme zdobyli Gałuszka Tomasz z pilotem Radosławem a zwyciężył po pięknej walce z trasą i awariami Grzegorz Głowacki z Maciejem Radomskim. W klasie Adventure sytuacja przedstawiała się podobnie, walka trwała do ostatnich sekund a najlepszą załogą z wyciągarką elektryczną okazali się Tomasz i Maciej Nowakowscy jadący pomarańczową suzuki. Na drugie miejsce w Adventure zasłużyli sobie po pechowym dachu w nocy Grzegorz Widomski  i Rafał Korytowski we Wranglerze. Ostatnie miejsce na pudle obstawili Adam Golański i Jarek Kucharski w Toyocie.

Runda ta była najtrudniejszą z dotychczasowych rund PPW. Poziom zawodników z każdą edycją wzrasta diametralnie, a ich rozwój widać nawet z rundy na rundę i jak widać nawet tak ciężka runda nie sprawiła zawodnikom większych problemów. Wszyscy porodzili sobie i mimo większych czy mniejszych strat zapowiedzieli swój udział w IV finałowej rundzie PPW w Miłosławiu.     

Wspominając o Miłosławiu, warto wspomnieć o bogato obstawionej mieszkańcami tej miejscowości klasie turystycznej gdzie wielu z nich osiągnęło wysokie punktowane miejsca. Trasa turystyczna tym razem nie sprawiła aż takich trudności zawodnikom jak trasa Extreme czy Adventure. Przygotowaliśmy ciężkie i zarazem ciekawe widokowo trasy dojazdowe które dopełniła walkę przy ponad 20 pieczątkach i kilku OSach sędziowanych. W klasie turystycznej najlepsi okazali się Grzeszczyk Michał i Agnieszka z Miłosławia. Po piętach deptali im osiągając ex quo 2 miejsce Jarnuszkiewicz Łukasz i Rozalia oraz Kaczmarek Marek i Mariusz. Gratulacje dla zwycięzców!
text: Wojciech Głowacki

EXTREME:

miejsce

nr startowy

kierowca

pilot

1

54

Głowacki Grzegorz

Radomski Maciej

2

50

Gałuszka Tomasz

Gałuszka Radosław

3

38

Owczarek Artur

Popławski Roman

4

77

Walenczak Łukasz

Sierakowski Jarosław

5

10

Niemiec Mariusz

Szadkowski Marcin

6

58

Jęch Jakub

Łukasz Kujbida

7

57

Manejkowski Maciej

Lorych Marcin

8

15

Carsten Danne

Siciński Mateusz

9

14

Biadała Marcin

Szwedziak Mariusz

10

2

Andrzejewski

Kłos

11

59

Schleiss Mariusz

Schleiss Łukasz

12

53

Klapczarek Adrian

Kunert Marcin

ADVENTURE:

miejsce

nr startowy

kierowca

pilot

1

17

Nowakowski Tomasz

Nowakowski Maciej

2

18

Widomski Grzegorz

Korytowski Rafał

3

5

Golański Adam

Kucharski Jarek

4

3

Cezary Cegłowski

Wojciechowski

5

51

Ozga Krzysztof

Ozga Dawid

6

12

Jurkowski Lech

Pazoła Sławek

7

20

Ostrowski Artur

Skrzypczak Dominik

8

4

Śliwiński Robert

Cegłowski Wiktor

WYCZYN:

miejsce

nr startowy

kierowca

pilot

1

48

Grzeszczyk Michał

Grześkowiak Maciej

2

31

Jarmuszkiewicz Łukasz

Jarmuszkiewicz Rozalia

2

65

Kaczmarek Marek

Kaczmarek Mariusz

4

64

Meller Marcin

Wentel Igor

5

45

Maciejak Radosław

Górny Zbigniew

6

47

Gruszczyński Hubert

Grzempka Mateusz

7

61

Pieprzyk Przemysław

Kolańczyk Mariusz

7

30

Jerzykiewicz Roman

Jerzykiewicz Magda

9

24

Stróżyk Maciej

Raszewski Paweł

10

23

Turski Tomasz

Jędraszak Paweł

11

49

Kaniewski Grzegorz

Kaczmarek Krzysztof

11

43

Staszak Tomasz

Hypki Grzegorz

13

42

Stankowiak Jerzy

Matysiak Sławomir

14

63

Jankowski Maciej

Giżewski Roman

15

33

Grodzki Wojciech

Grodzki Piotr

16

60

Nogała Krzysztof

Aleksander Łukasz

17

66

Maćkowiak Łukasz

Wojciechowski Błażej

18

62

Stanasiuk Radosław

Rutkowski Karol


GENERALKA PRZEPRAWOWEGO PUCHARU WIELKOPOLSKI:

Pamiętajmy o klasyfikacji generalnej w poszczególnych klasach. Po trzech z czterech rund można snuć pierwsze przypuszczenia co do zwycięzców całego cyklu. Wyniki jednak nie przedstawiają się tak różowo i nikt nie może być pewny zwycięstwa. Prawdziwa walka rozegra się dopiero na trasie IV Rundy!

Extreme:
1.      Łukasz Walenczak, Jarosław Sierakowski : 255pkt
2.      Mariusz Niemiec, Szadkowski Marcin: 202pkt
3.      Carsten Danne, Mateusz Siciński: 181pkt
4.      Artur Owczarek, Grzegorz Popławski: 177pkt

Adventure:
1.      Nowakowski Tomasz, Nowakowski Maciej: 265pkt
2.      Widomski Grzegorz, Korytowski Rafał: 238pkt
3.      Ostrowski Artur, Skrzypczak Dominik: 208pkt
4.      Golański Adam Kucharski Jarek: 194pkt

Wyczyn:
1.      Maciejak Radosław, Górny Zbigniew: 167pkt
2.      Rosik Adrian, Kurek Mariusz: 165pkt
3.      Jarmuszkiewicz Łukasz, Jarmuszkiewicz Rozalia: 164,5 pkt
4.      Grzeszczyk Michał, Grześkowiak Maciej: 137