Nidzickie Manewry 4x4 IRWIN - Misja Kozłowo 2013, czyli rehabilitacja w terenie

Po raz kolejny, w ostatni weekend czerwca rozpoczęła się już V edycja rajdu przeprawowego Nidzickie Manewry 4x4 IRWIN - Misja Kozłowo. Impreza terenowa była jednym z punktów programu powitania lata na plaży w Szkotowie. Od samego rana do późnego wieczora uczestnicy mieli okazję brać udział w przeróżnych zawodach i konkursach dla całych rodzin. Były wyścigi kajaków, turniej piłki siatkowej, zawody strongmenów oraz wiele innych atrakcji. Nikt, kto przyjechał nie mógł się nudzić.
Po raz kolejny, w ostatni weekend czerwca rozpoczęła się już V edycja rajdu przeprawowego Nidzickie Manewry 4x4 IRWIN - Misja Kozłowo. Impreza terenowa była jednym z punktów programu powitania lata na plaży w Szkotowie. Od samego rana do późnego wieczora uczestnicy mieli okazję brać udział w przeróżnych zawodach i konkursach dla całych rodzin. Były wyścigi kajaków, turniej piłki siatkowej, zawody strongmenów oraz wiele innych atrakcji. Nikt, kto przyjechał nie mógł się nudzić.

Naszym celem były oczywiście zawody terenowe i już po raz piąty z chęcią zawitaliśmy do Szkotowa. Tym razem rano, ponieważ nasz start stał pod znakiem zapytania z powodu kontuzji członkini naszego teamu (…dużo zdrowia Wioleta!), stawiliśmy się z lawetą na bazie rajdu. Część załóg była już od piątku i powoli opuszczali swoje „wigwamy”. Słońce i tym razem nie zawiodło i przygrzewało już od rana. Na bazie jak zwykle dużo pozytywnie nastawionych ludzi. Kilka znajomych załóg, kilku debiutantów, szybkie śniadanko i odprawa. Nowością dla wszystkich był brak roadbooka, zamieniony na zwykłą mapę i koordynaty GPS. Nam udało się ustawić punkty, a nawet w miarę wiedzy podpowiedzieć innym załogom ustawienia, ale zupełnie nie były one potrzebne. Mapa, jak i oznakowanie taśmami tras były rewelacyjne i tylko nieuwaga albo za szybka jazda na dojazdówce20130629-DSC_4358mogły przyczynić się do zgubienia trasy. Pieczątki dla wszystkich klas te same. Organizator poinformował, żeby na dwa pierwsze i najcięższe odcinki pojechały quady i klasa extreme. Oczywiście my z Arturem (Kulim) tak zrobiliśmy.

Oba odcinki były nam znane z poprzednich lat, więc spokojnie na pętlę. Tam stoi już z awarią (urwana lina) przy pierwszej pieczątce Paweł w Uazie. Kuli robi „toczkę”, a my omijamy i jedziemy spacerowym tempem, szukając pieczątek. Teren płaski, podmokły, grząski pod trawą i szuwarami torf. Jak mocniej zakręcisz kołami, to od razu wciąga. Bierzemy swoim tempem po kolei, puszczamy Artura na quadzie i spokojnie dojeżdżamy do pieczątki w głębokim torfie w którym w zeszłym roku spędziliśmy dłuższą chwilę. Tym razem było utrudnienie w postaci dwóch zwalonych brzóz.

Nurkujemy w ciepłym torfie, podbijamy i wyciągamy się. I tu mały problem, nasz elektryk nie daje rady i pali przekaźnik. Chwila zwątpienia, nikogo do pomocy, wyciągarka zawieszona i ani rusz. Ale jest jeszcze mechanik… Zblocze, drugi pas i idzie, powoli, ale wychodzimy na twarde, jeszcze tylko jedna pieczątka i kończymy próbę „zakręt”. W tym momencie zjawia się pilot z UAZ-a, 20130629-DSC_4147który stoi w melu i nie ma prądu, więc wracamy mu pomóc. Wyciągamy nieboraka, przy okazji tracąc pasek wspomagania. Dodatkowo pożyczamy konkurentom nasz akumulator i robimy szybką naprawę naszego paska. UAZ odpalony, na pomoc przeznaczyliśmy około 40 minut, ale taki jest offroad - powinno się pomagać.

Już sprawnym samochodem robimy kolejne próby swoim tempem, znane nam z poprzednich edycji (żwirownia – strome piaskowe podjazdy, trialowe rowy i próba z ciągnącym się i wciągającym się brązowawym torfem).

Nowością jest próba w wąwozie ze stromymi podjazdami i zjazdami. Tu już się spociłem, bo stromizny, piach i temperatura nie ułatwiają biegania ze stalówką z kontuzjowanym kolanem (lekarz zabronił roweru, piłki nożnej na 3 tygodnie, ale... nic nie mówił o off-roadzie!). Zjeżdżamy na bazę bez 4 pieczątek i czas na upragnione piwko i obiad. Po takim wysiłku smakuje wszystko!

HPIM4371Około 19 oficjalne ogłoszenie wyników. My ostatecznie przegrywamy I miejsce z Pawłem z UAZ-a (którego wyciągnęliśmy wcześniej i pomogliśmy naprawić) o dwie pieczątki. Artur (Kuli) Kuliński pierwszy na quadzie (zjechał już o 15-tej z kompletem).

Na scenę wychodziliśmy jeszcze raz, ponieważ organizator nagrodził nas moim zdaniem najważniejszą nagrodą, czyli pucharem Fair Play za pomoc konkurencji (załoga Uaza). Szkoda tylko, że do wyróżnienia nie zgłosiła nas ekipa z UAZ-a, a sam organizator, który był świadkiem zdarzenia. To jest najważniejszy puchar w naszej dotychczasowej zabawie w off-road.

Ogromne podziękowania dla organizatorów: TS Nidzica – Kamil i spółka, Wójta gminy Kozłowo Pana Jacka Jankowskiego, firmie Irwin za rewelacyjne nagrody oraz specjalne podziękowania dla firmy Radwag producenta wag i systemów wagowych za wsparcie naszego startu. Do zobaczenia za rok, jeszcze się do końca nie rozliczyliśmy z Waszymi próbami!

Text: Rafał Neumann (ZOBACZ BLOG RAFCO), foto: Joanna Oborska, Ewa Jaświan

WYNIKI:
Nagroda Fair play – Krzysztof Kur/ Rafał Neumann- Suzuki Samurai-Miłakowo


KLASA – QUAD:

1.Kuliński Artur- Can Am - Płock -49pkt
2.Wieczorek Adam –Yamaha Grizli -49pkt
3.Padasek Jarosław – Yamaha Grizli -49pkt
4.Szumski Adrian –Yamaha – 46pkt
5.Dariusz Gawron-Suzuki -44pkt
6.Chudziński Paweł/Pesta Waldemar –Can Am- 24pkt
7.Machola Seweryn – CF Moto-1pkt
8.Jurkiewicz Wiesław –Can Am
9.Sochoń Juliusz- ATV

KLASA EXTREM:
1.Kruszewski Paweł / Bartnicki Tomasz - Uaz– Małdyty -48pkt
3.Krzysztof Kur/ Rafał Neumann-Suzuki Samurai-Miłakowo – 46pkt
3.Jabłonka Wojciech/Dąbrowski Adam- Puch- Nidzica – 34 pkt
4.Maciej i Tomasz Tylicki -Suzuki– Mława – 27pkt
5.Jacek i Piotr Stróżyk -Jeep – Ostróda- 17pkt
6.Słowikowski Piotr i Gałązka Daniel – Nissan Patrol -Ostróda-16 pkt
7.Stankiewicz Mariusz/Gackowski Michał - Suzuki Samurai -Miłomłyn-5pkt.

KLASA WYCZYNOWA:

1.Skorupski Zbigniew/Skorupski Damian -Suzuki -Gieżwałd-49pkt
2.Chodup Daniel/Chodup Anna – Uaz- Morąg Bożęcin -31pkt
3.Sikora Mariusz /Krupiński Marcin – Suzuki - Mława -28pkt
4.Religa Krzysztof/Dymczyk Adam – Suzuki Vitara- -26pkt
5.Damian Chodup /Jastrzębski Adrian - Uaz-Miłomłyn-23pkt
6.Młotkowski Wojciech /Młotkowska Paulina-Jeep- Nidzica15pkt
7.Michalski Rafał/Olczak Marcin -Opel Monterey- Nidzica- 11pkt
8.Piotrowicz Roman/Gałuszka Paweł- Suzuki Samurai-Nidzica-10pkt
9.Młotkowski Roman i Patryk- Jeep- Nidzica-7pkt
10.Choliński Zbigniew/Choliński Adrian – Suzuki-Nidzica -7pkt
11.Sosnowski Rafał/Jakubowski Mariusz –Mitsubishi Pajero-Łysakowo-3pkt
12.Łaski Artur /Drabik Teresa – Uaz- Malbork
13.Łopusiewicz Marek/Bosacki Wiesław - Gaz -Grudziądz
14.Smoliński Jarosław/ Kraśniewski Piotr –Jeep-Ciechanów
15.Matras Łukasz- Mercedes G -Ciechanów
16.Kurs Ariel/Gawron Edyta – Buggy-Elbląg