Diesel + LPG? To już możliwe! MUTT 2015 jest tego dowodem

Załoga TVN Turbo Dagmara Kowalczyk i Roman Popławski w rozpoczynającym się w piątek rajdzie MUTT w Gliwicach wystartuje prototypowym  Jeepem Wranglerem z silnikiem Diesla, który zasilany jest gazem LPG.

Na „Mucie” odbędą się pierwsze testy nowego rozwiązania, które docelowo ma znacząco podnieść moc rajdowej terenówki. - Partnerem naszego zespołu jest firma Elpigaz, producent instalacji gazowych,  także do samochodów z silnikiem Diesla – wyjaśnia Roman Popławski. - W związku z tym, że sprawdzają się one m.in. w ciężarówkach i ciągnikach rolniczych,  pojawił się pomysł, by wykorzystać takie rozwiązanie również w samochodzie Dagmary.

MUTT to wymarzony poligon testowy dla nowego typu zasilania. Nieprzypadkowo rajd ten od lat odwiedzają załogi zarówno startujące najnowszymi, off-roadowymi konstrukcje, jak i kultowymi UAZ-ami i GAZ-ami. W tym roku zawody odbędą się już po raz szesnasty.

- Mutt to niezwykle długi i trudny rajd – mówi Dagmara Kowalczyk. - Teren jest mocno zróżnicowany, przez co na trasie mamy naprawdę sporo atrakcji. Są głębokie, wodne przeprawy, bagna oraz szybkie, a nawet trialowe odcinki specjalne. Do tego czeka nas jazda na azymuty i koordynaty GPS, czyli całkowicie nieopisana trasa, na której musimy znaleźć najkrótszy dojazd do wyznaczonego punktu na poligonie. Trzeba będzie wykazać się wszechstronnością.

Na „gorącym” fotelu zasiądzie Roman Popławski, jeden z najlepszych polskich pilotów rajdowych, który w zeszłym roku  razem z Arturem Owczarkiem wygrał 15. edycję MUTT-a.

- Dojechaliśmy najdalej ze wszystkich załóg, w okolice 70 punktu oznaczeniowego – mówi Roman Popławski. - Tymczasem finałowy etap trasy liczył aż... 118 punktów! Większość maszyn na trasie wyzionęła ducha, co najlepiej świadczy o skali trudności gliwickiego rajdu. W tym roku czekają nas dwa etapy w ciągu dnia i jeden nocny, organizowane tradycyjnie na gliwickim poligonie i Kotlarni pod Gliwicami, gdzie osobiście trenuje Adam Małysz”

Rajd „Mutt” odbędzie się w dniach 1-3.05.2015. W piątek o godz. 9:00 zawodnicy wystartują na Kotlarni pod Gliwicami. W sobotę czeka ich odcinek dzienny na terenie gliwickiego poligonu oraz nocny (od godz. 22:00) na Kotlarni. 
MM

Sponsorami załogi TVN Turbo są firmy: „Elpigaz”, „Dragon Winch” oraz „Bażantowo Sport”.