Wyczynowe Mistrzostwa Off-Road – jazda na szczycie

październik 24, 2014
Pierwsza edycja Wyczynowych Mistrzostw Off-Road 4x4 odbyła się w czerwcu, w Górach Sowich. Organizatorzy rajdu, zachęceni sukcesem czerwcowej imprezy postanowili zorganizować drugą edycję. Off-roadowe samochody i quady ponownie zjadą się w Góry Sowie, w dniach 7-8 listopada.

ZOBACZ TAKŻE: Wyczynowe Mistrzostwa Off-road 2014 - swojskie klimaty

Wyczynowe Mistrzostwa Off-Road to wspólna inicjatywa Stowarzyszenia Form Alternatywnych Rozdroże, które odpowiada między innymi za takie imprezy jak Sowiogórskie Mistrzostwa Off-Road (SMOR), czy Rajd Kalenica, oraz firmy Euroforum, które jest organizatorem rajdów Poland Trophy i Przeprawowe Mistrzostwa H6.

Tak jak pierwsza edycja, listopadowy rajd będzie imprezą pieczątkową – zawodnicy będą poruszać się po trasie według podanych notatek nawigacyjnych, a w trudniejszych sekcjach będą umieszczone pieczątki, do których trzeba będzie podjechać autem lub quadem.

WMOR_02__fot_SewerynPanekTym razem jednak organizatorzy zapowiadają więcej urozmaiceń, w tym kilka fragmentów biegnących między taśmami. Dodatkowo rozegrany też będzie krótki odcinek czasowy. Jego wyniki będą rozstrzygające w przypadku sytuacji, gdy kilku zawodników zbierze taką samą ilość pieczątek.

Rywalizacja będzie toczyć się w pięciu klasach. Jedna będzie przeznaczona dla zawodników startujących na quadach. W pozostałych wezmą udział załogi w samochodach. W klasie Extreme Mechanik wystartują najbardziej zaawansowane rajdówki, wyposażone w wyciągarki mechaniczne. Klasa Extreme Elektryk jest bardzo podobna, jedyną różnicą jest możliwość stosowania tylko wyciągarek elektrycznych.

WMOR_03__fot_SewerynPanekŻadnych wyciągarek nie mogą stosować zawodnicy w klasie Wyczyn. Klasa Turystyk może korzystać tego udogodnienia, ale samochody muszą pozostać seryjne. Turystyk będzie poruszać się nieco inną, bardziej „turystyczną” trasą.

Trasy będą charakterystyczne dla tego rejonu – górskie i techniczne. Będą zjazdy, podjazdy i nieco trawersów. Nie będzie błota czy przepraw przez wodę. Trudność trasy będzie dobrana odpowiednio dla każdej z klas.

MM, fot. Seweryn Panek