Ostatnia taka Zmota. Relacja i manifest Franca po IX Zmota Challenge 2011

październik 31, 2011
Tym razem spotkaliśmy się na gościnnej ziemi suwalskiej w konwencji pluszowych ludzików z popularnego onegdaj programu Muppet Show. Trasa tegorocznej edycji była najdłuższą z dotychczas zaproponowanych i w opinii wielu utytułowanych załóg była również trasą skrajnie trudną. Największym uznaniem cieszyły się powietrzne trawersy na próbach Świnie w Kosmosie i Loża Tetryków, a także ciągowe bagna na próbie Kermit i Miss Piggy.

Cała pierwsza piątka ekstremu w kategorii PL 3 jechała pięknie i spokojnie, i za to od nas, jako organizatorów, należy jej się wielki ukłon. O tym, że na Zmocie można zrobić wynik, bawiąc się przy tym doskonale, a zarazem wypoczywając, świadczy postawa Ewy i Jacka Prowadziszów z Krakowa. Załoga ta odpuszczała wszelkie próby mokre oraz spała na bazie prawie 11 godzin, a i tak zajęła w generalce PL3 – V miejsce. Można? Można! Trzeba tylko chcieć.

W klasie ekstrem PL 2 ponadprzeciętną formą błysnęli Pomorzanie, czyli Arek Szamszon i Jakub Krysa przed Markiem Bąkowskim, Rafałem Szczypkiem i Przemkiem Jurewiczem. Dzielnie walczyli również gdańszczanie Tomek i Ireneusz Nasińscy, a jak zwykle pechowo na czwartym miejscu swój udział w rajdzie zakończyli warszawiacy, czyli Marcin i Mateusz Ślęzakowie.

W klasie quadów tradycyjnie bezkonkurencyjny okazał się Wojciech Mejer z Warszawy, a w klasie Turystycznej zwyciężyli Marek Wiliński z Rafałem Kosaterem przed Adamem Babkiewiczem j Jackiem Majchrzakiem. Na trzecim miejscu uplasowali się Jarosław i Adam Naruszewicz.

Przez dwa dni zmagań z terenem załogom towarzyszyła piękna pogoda oraz niezwykle życzliwi mieszkańcy trzech gmin: Rutka Tartak, Szypliszki i Wiżajny. Tegoroczną edycję Zmoty Challenge wspierali: Royal Decor, Walter Kompresortechnik, SKF Polska, Kart Arena, Prograf SG, Dobinsons, More, Ledhider, Expedycja.pl oraz Wamar z Brodnicy.

To mogła być najpiękniejsza edycja Zmota Challenge, ale niestety nie była… Na tegorocznej edycji Zmoty zapanowała bowiem atmosfera rodem z imprez pucharowych, a nie o to, jako organizatorzy, walczymy od prawie ośmiu lat! Moim zdaniem polski off-road przeprawowy wszedł w erę szybkiej, kolorowej ściganki (najlepiej z dużą liczbą sędziów i taśm), gwiazdorzenia w podrzędnych stacjach TV, szpanowania kolorowymi pucharkami oraz wypoczynku w trzy lub czterogwiazdkowym hotelu. Nasza wizja off-roadu przeprawowego w znacznym stopniu odbiega od takiego schematu.

Poniszczone próby, oszustwa przy pieczątkach, pędzenie na złamanie karku po dojazdówkach, kompletne lekceważenie zaleceń roadbooka oraz zbytnie nonszalancja w miejscach naprawdę ryzykownych to tylko niektóre przykłady wszechobecnych zmian i nowych tendencji w naszej pasji jaką jest off-road. Zmusza nas to niestety do zakończenia organizacji Zmoty Challenge jako oficjalnej i otwartej imprezy. Począwszy od roku 2012 na Zmotę będą przybywać tylko załogi osobiście zapraszane przez organizatorów, a o lokalizacji bazy i terminie imprezy dowiedzą się ze stosownych informacji. Głęboko wierzę bowiem i ufam - ba! - jestem o tym w stu procentach przekonany, iż są w polskim off-roadzie ludzie, dla których poza rywalizacją najważniejszą rzeczą jest piękno i trudność terenu oraz przyjaźń i pomoc na trasie. Optymizmem napawa fakt, że również i na Muppet Show widzieliśmy sporo załóg, które przyjechały po prostu po zabawę, a nie rywalizację za wszelką cenę.

Oficjalnie więc IX edycja Zmoty Challenge była edycją ostatnią.

Jako twórcy Zmoty Challenge jest mi szalenie przykro, że nie udało się utrzymać klimatu dawnych imprez na tegorocznym Muppet Show, ale obiecuję z całego serca, że przyszłoroczna Zmota pod hasłem Władca Pierścieni będzie prawdziwym powrotem do korzeni suwalskiego off-roadu.

Ale gdzie, kiedy i jak - o tym dowiedzą się tylko wybrani.

Z poważaniem
Marcin Francuz, fot. cokolwiekart.pl

CZYTAJ RÓWNIEŻ PODSUMOWANIE TERENOWO.PL: Zmota Challenge 2011 – czysta przyjemność

ZMOTA CHALLENGE 2011 - WYNIKI

 

EKSTREM PL 3 (do zdobycia 111 pkt.)

Marcin Owczarek/Krzysztof Pawlak

Suzuki Jimni

96

Mariusz Walasek/Patryk Choszczewski/Mateusz Janczak

Nissan Patrol

88

Ignacy Lenkiewicz/Marek Gutowski/Przemek Piotrowski

Nissan Gucio

87

Tomek Cichocki/Dariusz Buźniak

Nissan Black Shadow

86

Ewa i Jacek Prowadzisz

Suzuki Chimi

79

Bogdan Modzelewski/ Kamil Modzelewski

Nissan Pokemon

76

Mariusz i Krzysztof Piętka

Suzuki Samurai

75

EKSTREM PL 2 (do zdobycia 111 pkt.)

Arek Szamszon/ Jakub Krysa

Suzuki Samurai

89

Marek Bąkowski/Rafał Szczypek/Przemek Jurewicz/Piotr Mądry  

Suzuki Vitara

83

Tomasz i Ireneusz Nasińscy

Suzuki Jimni

82

Marcin Ślęzak/Mateusz Ślęzak

Jeep MudMax

75

Piotr Plackowski/Kuba Plackowski

Suzuki Samurai

67

Remigiusz Moenert/Agata Moenert

Ford Bronco

67

Adam Żakowski /Arek Orzełowski

Suzuki Samurai

66

EKSTREM PL Q (do zdobycia 111 pkt.)

Wojciech Mejer

Yamaha Grizzly

95

Marcin Porembski

Honda Rincon

93

Tomasz Jurkun

Kawasaki

87

Jan Jurkun

Outlander

87

Michał Okraska

Yamaha Gryzzli

85

TURYSTYK PL T (do zdobycia 86 pkt.)

Marek Wiliński/Rafał Kosater

Suzuki Samuari

86

Adam Babkiewicz/Jacek Majchrzak

Mitsubishi Pajero Pokrak

86

Jarek/Adam Naruszewicz

Suzuki Samurai

86

Waldemar Niezabitowski/Arek Furmański

UAZ

86

Piotr Tomanek/Zbyszek Malesza

LR Discovery

86

Maciej Posłuszny/Krzysztof Szuflet

Suzuki Samurai

86

Maciej Kuczwalski/Michał Gac

Suzuki Samurai

85