Polska Liga Przeprawowa 2009 - decydujące starcie

Za nami już dwie eliminacje premierowej odsłony PLP 2009. W lipcu zawodnicy rywalizowali na trasie rajdu Bobek Trophy, w sierpniu – na Mazowieckich Bezdrożach. W październiku czeka nas finałowe edycja Polskiej Ligi Przeprawowej – VII Zmota Challenge.

W pierwszych dniach lipca ponad 110 załóg rywalizowało w pierwszej edycji cyklu czyli rajdzie Bobek Trophy. Komandor rajdu Kamil Podolak również i tym razem przygotował przepiękną i naszpikowaną trudnościami trasę o długości ponad 50 km, którą zawodnicy pokonywali dwukrotnie w odwrotnych kierunkach. Tereny niedaleko Białego Boru oferowały przepiękne sekwencje błotne, niespotykanej klasy wąwozy oraz nieco psychiczne trawersy.

Na trasie znajdowały się ponadto trzy próby sędziowane wymagające od załóg skupienia i nadzwyczaj precyzyjnej technicznej jazdy. Atmosfera podczas imprezy była bardzo koleżeńska, ale poziom rywalizacji sportowo-przeprawowej należał do najwyższych w Polsce.

W klasie PL 3 samochody z wyciągarkami mechanicznymi klasą samą dla siebie była załoga Marcin Łukaszewski/Magdalena Duhanik jadąca swoim Suzuki Jimny, w klasie PL 2 samochody z wyciągarkami elektrycznymi zwyciężyli brawurowo jadący Tomasz i Ireneusz Nasińscy w Suzuki Jimny, w klasie PL 1 wyciągarki ręczne triumfowała załoga Żuk/Bzikowski w Nissanie Patrolu, a w klasie PL Q quady zwyciężył Maciej Kuczyński na Yamacha Gryzzli.

W połowie sierpnia zawodnicy, dla których w off roadzie najważniejsze są trudności trasy oraz atmosfera rajdowa spotkali się na drugiej odsłonie PLP 2009 czyli rajdzie Mazowieckie Bezdroża. Klub Zebra Off Road Sochaczew i tym razem postarał się aby startujące załogi na długo zapamiętały potencjał terenowy gościnnej ziemi północnego Mazowsza. Na trasie można było spotkać ciągowe bagna, ogromne połacie torfowisk oraz ciekawe przeszkody wodne, piaszczyste oraz kilka godnych trawersów. Imprezę urozmaicały ponadto zadania terenowe w postaci pływania na surfingu (-;, biegu równoległego oraz skakania po moście linowym. W tym 30-sto godzinnym maratonie off road wzięło udział ponad 70 załóg a zwyciężali kolejno: W klasie PL 3 Tomasz Cichocki/Dariusz Buźniak w Nissanie Patrolu evo3, w klasie PL 2 ponownie Tomasz i Ireneusz Nasińscy w Suzuki Jimny, w klasie PL 1 Jurek Jaworski / Arek Furmański / Marcin Bielawski w Uazie 469b natomiast w klasie PL Q Paweł Żołynia - Yamaha Gryzzli

Jako organizatorów cieszy nas niezmiernie fakt, iż rywalizacja w ramach poszczególnych klas staje się coraz bardziej emocjonująca. Decyzje kto sięgnie po tytuł najwszechstronniejszej załogi w polskim off roadzie przeprawowym zapadną bowiem dopiero na ostatniej odsłonie cyklu czyli imprezie Zmota Challenge. Organizatorzy Zmoty tym razem pod hasłem 40-latek czyli PRL-u Czar zapowiadają skrajnie trudną trasę terenową naszpikowaną trawersami, górami, rockrawlingowymi pasażami oraz niespotykanymi torfowiskami. A wszystko to będzie się działo w atmosferze PRL-owskiej rzeczywistości rodem z żywota technika Maliniaka, inżyniera Karwowskiego, Kobiety Pracującej czy Porucznika Borewicza.
VII Zmota Challenge odbędzie się w dniach 23-25 października i już teraz serdecznie zapraszamy wyznawców 100% hardcorowej przeprawy. Do zobaczenia w Rutce Tartak !

Pełne wyniki PLP2099 można oglądać na www.plp4x4.org

Marcin Francuz

{artsexylightbox autoGenerateThumbs="true" path="images/stories/Extreme/Franc2009" previewHeight="67"}{/artsexylightbox}