VIII Zmotka 2015 – towarzyska nie tylko z nazwy

VIII Zmotka w Długosiodle zgromadziła na starcie 38 załóg podzielonych na trzy klasy. Samochody Ekstremalne, Turystyczne i Przygodowe pokonywały trasę liczącą 58 kilometrów; roadbook wiódł ich przez piękne, zagubione pośród pól, łąk i lasów Puszczy Białej okolice gminy Długosiodło. Do zaliczenia było 9 prób odcinkowych o różnym charakterze, wymagający piaskowy trial oraz odcinek specjalny z pomiarem czasu.

Po raz pierwszy, od kiedy organizuję imprezy mogę z czystym sumieniem napisać – było naprawdę bardzo towarzysko, a nazwa naszej ligi, czyli Towarzyska Liga Terenowa przestała być pustym sloganem. Uśmiech na próbach, brak komentowania poczynań mniej doświadczonych załóg, kulturalny bankiet (choć cytrynówka „wyszła” cała), wzajemna pomoc na trudnych błotnych odcinkach i kompletny brak ciśnienia to cudowne zjawiska podczas naszej imprezy. Trzymajmy tak dalej, a naprawdę z radością będziemy spotykać się na kolejnych rajdach w tym miłym i sympatycznym gronie. 

Jak wynikało z obserwacji i opinii załóg najtrudniejszą próbą okazały się wiodąca przez błotny parów i licząca 230 metrów próba „Wąwóz Homole” oraz podmokła łączka u Waldka nazwana tym razem „Waldkowe Łany”, na których to załogi spędzały nierzadko po kilka godzin. Załogi z Ekstremu zachwalały ponadto trickowo otaśmowane górki na stadionie oraz próbę o nazwie „Babia Góra”, na której trzeba było wykonać czujny zwrot na ścianie o nachyleniu ponad 55 stopni. Pogoda nam dopisała, a wiosnę czuć było wszędzie. Rozkwitające zawilce, zieleń łąk, zapach lasu i cudowny, leniwy klimat na bazie imprezy, czyli w leśniczówce Pod Jaworem powodował uśmiechy i nieco nostalgii u wszystkich uczestników.

Dziękując wszystkim za taką postawę zapraszamy na trzecią eliminację TLT 2015, jaką będzie impreza z cyklu H2x2 zaplanowana na 16 maja w Kałęczynie i na kolejną przeprawówkę, czyli czerwcowe IV Squszewskie Komarki, które rozegramy 20-21 czerwca w Wyszkowie. Dziękuję również wszystkim sędziom czyli Czarnemu, Fergie, Asowi, Darkowi, Gawłowi, Kaśce i Beretowi za pomoc w opanowaniu amoku rajdowego oraz naszym, czyli firmie Mudmaster.pl. SKF, Prograf SG oraz knajpkom TenSushi za wspieranie mojej terenowej inicjatywy.

Do zobaczenia na rajdowych szlakach!

Text i foto: Marcin Francuz

VIII Zmotka 2015 - wyniki:

Przygoda

1. Marek i Bartek Adamczyk – Toyota BJ40
2. Robert Godziuk/Patryk Nowak – Toyota KZJ 73
3. Maciek i Agnieszka Stróżyk – Land Rover Discovery

Turystyk
1.Andrzej Tarnarzewski/Michał Bartczak – Nissan Patrol
2.Rafał Deluga/Michał Krawczyk – Suzuki Samurai
3.Darek Małecki/Antoni Berdak/Tomek Palak- Jeep XJ
3.Maciej Syprzak/Łukasz Gos – Nissan Patrol

Ekstrem
1.Robert Szumert/Adam Skoczeń – Mercedes G
2.Damian Wasiak/Łukasz Filipiak - Suzuki Samurai
3.Grzegorz Bogusz/Marcin Jurczak - Grat Evouqe 3