XIII Zmota Challenge 2015. Bitwa pod Austerlitz na Suwalszczyźnie

Rozległe zastępy wojsk napoleońskich w liczbie 160 osób i 75 maszyn spotkały się w okolicach Szypliszek i Rutki Tartak 23 października 2015 roku. Spotkaliśmy się pod koniec sezonu terenowego, aby wziąć udział w XIII edycji imprezy terenowej, jaką jest Zmota Challenge. Tym razem załogom podzielonym na trzy kategorie, czyli klasę Przygodową (auta fabryczne), klasę Turystyczną (auta terenowe oprócz zmot) oraz klasę Ekstremalną, towarzyszyła zmienna aura.

Podczas piątkowych zmagań z trasą doskwierał nam mżący deszcz, noc była przepiękna, gwiaździsta z lokalnym przymrozkiem, a w sobotę wyszło słońce opromieniające cudowne okolice północnej Suwalszczyzny. Jako organizatorom bardzo zależało nam na odpowiednim świetle, aby każda z załóg oprócz pokonywania trudności terenowych mogła podziwiać jeden z najpiękniejszych polskich krajobrazów. W tym roku mieliśmy bowiem okazję cieszyć oko złotą polską jesienią, która szczególnie w przestrzennych okolicach górskich łąk upstrzonych buczyną i brzozą dostarczyła nam niezapomnianej ferii barw. Trasa tegorocznej edycji wiodła przez liczne wzniesienia, wąwozy, jary i łąki i była jedną z najpiękniejszych i najbardziej urozmaiconych w ciągu całego dziesięciolecia. Nie była jednak trudna terenowo, co zgodnie podkreślali uczestnicy wszystkich klas. Celowo bowiem jako organizatorzy podczas wieszania fotopunktów zdecydowaliśmy się na omijanie głębokich torfów, chcąc, aby jak najwięcej załóg mogło podziwiać przepiękne rutczańskie krajobrazy. Dało to efekt w postaci wielu kompletów w każdej z kategorii, z czego jesteśmy bardzo zadowoleni, a tym, którym mało było głębokiego po dach torfu, obiecujemy, że na przyszłorocznej Zmocie zafundujemy kilka miejsc z cyklu "dla smakoszy".

Według opinii załóg startujących w klasie Ekstremalnej była to jedna z najbardziej technicznych edycji. Od naprawdę wymagających trawersów na próbie Cambronne, poprzez trickowe przepinanki na Waterloo aż po wymagające sprytu i taktyki błotniste Merde. Na tak przygotowanej edycji aż dziewięciu załogom z klasy Ekstremalnej udało się zdobyć komplet fotopunktów w ciągu wyznaczonego limitu czasu. Na bazie kolejno meldowali się: Paweł Wołk i Michał Małolepszy w Nissanie Patrolu, Marcin Małolepszy i Łukasz Kożuchowski w Suzuki Jimni, Grzegorz Bogusz i Marcin Jurczak w LR Evoque, Bogdan i Kamil Modzelewscy w Nissanie Klekocie, Dariusz Olszewski i Tomasz Cichocki w Suzuki Samurai, Adam Babkiewicz i Jacek Majchrzak w Suzuki Pszczole, Zbigniew Popielarczyk, Wojtek Mejer i Rafał Trwoga w Zibcarze, Andrzej Szczygielski i Piotr Ździebłowski w Nissanie Patrolu oraz Klaudia Jurczenia na quadzie Yamaha Gryzlli. Według przybywających na bazę załóg najbardziej wymagającymi próbami tegorocznej Zmoty okazały się trawersy na Waterloo oraz błotne partie na próbie Merde.

Również dziewięciu załogom z Turystyka skompletowanie 106 fotopunktów zajęło maksymalnie 26 godzin. Byli to kolejno: Łukasz Ignatczyk i Daniel Potocki w Suzuce Samurai, Rafał Morawski, Sebastian Woźniak i Dorota Altawęgier w Nissanie Patrolu, Jerzy i Paweł Szczygieł w MINI, Tomasz Kotarski i Jan Mikuła w Suzuki Samurai, Dariusz Małecki i Antoni Berdak w Jeepie Cherokeem, Ewa Soroczyńska i Sebastian Klonowski w LR Tomcacie, Robert Krupa i Tomasz Kubała w Jeepie CJ-cie oraz Kuba Bańkowski wraz z Markiem Osińskim, Maciejem Sawickim i Pawłem Szelągiem w Jeepie Cheerokem. Załogi z Turystyka zgodnie twierdziły, iż na tegorocznej trasie najbardziej wymagający okazał się trawers zatytułowany Święta Halena oraz błota na próbie Borodino.

Również i w klasie Przygodowej zanotowaliśmy aż 9 kompletów punktów. Ich zdobywcami byli kolejno: Robert Godziuk i Patryk Nowak w Toyocie KZJ73, Tomas Sangavicius i Jonas Paicius w Toyocie KZJ70, Wanda Ilska, Oko oraz Karol i Adam Lesiakowscy w Gazie Czapajewie, Piotr i Monika Panasiuk, Michał Ważny i Ernest Janusz w Nissanie Patrolu, Małgorzata Lewandowska, Piotr Panasiuk junior oraz Bartek Panasiuk w Jeepie Cherokee, Kuba Siadek i Michał Rutkowski w LR Discovery, Damian Norbert i Natalia Marciniak w LR Discovery, Maciej Stróżyk i Tomasz Raszewski w LR Discovery oraz Miroslavas Bielinis, Darius Glaubertas i Karolis Mislunas w Toyocie HDJ 80. Na trasie Przygody trudnymi próbami okazały się zaś Merde oraz Austerlitz - obie wiodące podmokłymi partiami i obie znajdujące się w przepięknych zakątkach przyrody.

Wszystkich zaniepokojonych ekologów informujemy, iż nasza impreza odbywa się poza terenami chronionymi obszarami Natura 2000 i jest rozlokowana w 100% na prywatnych ziemiach tutejszych gospodarzy. Jesteśmy bowiem świadomymi użytkownikami terenu i ze wszechmiar staramy się, aby każda z edycji Zmoty była w zgodzie z potrzebami ekologicznymi.

O tym czy impreza była udana zawsze świadczy ostatni odcinek specjalny, jakim jest bankiet. Świadczy o tym zarówno frekwencja jak i zabawa. Na tej edycji po raz kolejny zabrakło stołów, a tańce i nocne Polaków rozmowy trwały aż do piątej nad ranem w niedzielę. Do tańców przygrywał niezawodny DJ Magister, a wspólne wykonanie Knocki’n on the heavens door w wykonaniu wszystkich uczestników bankietu wybrzmiało niczym manifest polskich załóg przeprawowych. Z całego serca dziękujemy wszystkim uczestnikom XIII Zmoty Challenge za postawę fair play wobec siebie i terenu, dziękujemy za to, że pokonując naprawdę wymagający teren, potraficie się bawić, bo chyba to jest najważniejsze w naszym dorocznym spotkaniu. Następna Zmota za rok pod hasłem Jan Himilsbach i Zdzisław Maklakiewicz - Wniebowzięci, czyli Knocki’n on the heavens door.

Organizatorzy pragną gorąco podziękować wszystkim gospodarzom użyczającym nam swojej ziemi, włodarzom terenu czyli gminom Rutka Tartak, Wiżajny i Szypliszki, Komendzie Policji oraz Placówce Straży Granicznej im. Józefa Piłsudskiego w Rutce Tartak. Serdeczne podziękowania dla sponsorów edycji, czyli firm Prograf SG, SKF, Mudmaster.pl. Wyprawa 4x4.pl, Szekla.pl oraz dla patronów medialnych, czyli expedycja.pl, terenowo.pl, w terenie.pl, turystyka4x4.pl oraz adrenalinka.pl. Moje osobiste ukłony dla sędziów i pomocników przy układaniu trasy i rozwieszaniu prób czyli Katarzyny Francuz, Piotra Panasiuka, Agnieszki Dubowskiej, Jerzego Wrzodaka, Piotra Panasiuka Juniora, Pawła Potockiego i Krzysztofa Zarasia oraz dla Cezarego Bielickiego i Marka Piórkowskiego za pomoc przy ich sprzątaniu.

Do zobaczenia na imprezach spod znaku Zmoty w 2016 roku.

text i foto: Marcin Francuz - cesarz XIII Zmoty Challenge

Przygoda
Robert Godziuk/Patryk Nowak-Toyota Land Cruiser KZJ73
Tomas Sangavicius/Jonas Pajcius-Chevrolet Blazer
Adam i Karol Lesiakowscy/Wanda Ilska/Oko-Gaz Czapajew

Turystyk
Łukasz Ignatczyk/Daniel Potocki-Suzuki Samurai
Rafał Morawski/sebastian Woźniak/Dorota Altawęgier-Nissan Patrol
Jerzy Szczygieł/Paweł Szczygieł-Proto Mini

Ekstrem
Paweł Wołk/Michał Małolepszy-Nissan Patrol
Marcin Małolepszy/Łukasz Kożuchowski-Suzuki Jimni
Grzegorz Bogusz/Marcin Jurczak-LR Evoque

1 komentarz

Skomentuj

Upewnij się, że wymagane pola oznaczone gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.