Terenowe Audi – do wyboru do koloru

AudiQ4Audi w swojej ofercie ma już trzy modele 4x4: Q3, Q5 i Q7. Ale chciałoby mieć jeszcze więcej – wiele wskazuje na to, że już w najbliższych latach katalog producenta z Ingolstadt zostanie uzupełniony kolejnymi terenówki: Audi Q1, Q4 i Q6. Dla każdego coś dobrego.

Audi Q1 miałoby być „uterenowioną” wersją modelu A1. Mówi się również, że mógłby bazować na modelach A2 lub A3 nowej generacji. Czy poza wyglądem crossovera i powiększonym prześwitem będzie posiadało inne przymioty off-roadera, w tym nieodzowny napęd 4x4? Tego jeszcze nie wiemy. Przewiduje się, że produkcja Q1 rozpocznie się w latach 2013-2016.

Audi Q6, o którym już informowaliśmy, będzie bezpośrednim rywalem BMW X6. W tej chwili pojawiają się sprzeczne informacje, czy samochód ten będzie bazował na podwoziu Q5 czy Q7 nowej generacji. Magazyn „Automobile” sugeruje, że pod maską na pewno znajdzie się 220-konny silnik 2.0 TFSI oraz nowy, turbodoładowany 3.0 V6 o mocy 300 KM. Q6 w sprzedaży powinien pojawić się dopiero w 2016 roku.

Stosunkowo najwięcej plotek dotyczy modelu Audi Q4, który powinien zadebiutować najwcześniej – w okolicach 2014-2015 roku. Ma to być sportowa odmiana istniejącego Q5 (strategia firmy przypomina tu podobne, choć na opak, rozwiązanie z duetem A4 i A5), która stawi czoła groźnej konkurencji w postaci Range Rovera Evoque. Na tym samym podwoziu ma być również produkowane siostrzane Porsche Cajun.

W Q4 również planowane są silniki 2.0 TFSI i 3.0V6, a także wysokoprężny 3.0 z podwójną turbosprężarką i mocą 312 KM. Później ma zostać wprowadzona wersja hybrydowa, w której zamontowany zostanie 211-konny silnik 2.0 oraz elektryczna jednostka o mocy 35 KM.

Sześć modeli terenowych w palecie? Choć jeszcze kilka lat temu brzmiałoby to jak fantazja, dziś Audi zaczyna wyrastać na lidera rynku off-roadowego.
AreK