Franc – mołojec. Wschodnie peregrynacje Marcina Francuza

Instruktor taternictwa jaskiniowego i wspinaczki skałkowej, kierowca i pilot rajdów off roadowych, a także organizator jednego z najtrudniejszych polskich rajdów przeprawowych Zmota Challenge i wypraw TransPolonia, TransBiałoruś, Obwód Kaliningradzki oraz Rosja Dookoła Bajkału – tak w wielkim skrócie można przedstawić aktywność Marcina Francuza, znanego w polskim kręgu terenowo-wyprawowym jako „Franc”, który na rok 2017 również ma niemało planów.

Franc SKF 03Marcin Francuz ma na swoim koncie kilka rekordów świata w zakresie wspinaczki jaskiniowej, m.in. pokonanie 700 metrowych tatrzańskich jaskiń: Śnieżna Studnia i Wielka Śnieżna w 1992 roku oraz uzyskany dwa lata później najlepszy wynik podczas wspinaczki w jaskini Cheve w Meksyku: 1270 m. „Franc” z powodzeniem wspinał się również na skalnych ścianach Dolomitów, Alp i Tatr.

Od 2010 roku Marcin Francuz jest komandorem cyklu przeprawowych rajdów terenowych znanych jako Polska Liga Przeprawowa, a od 2014 roku jako Towarzyska Liga Terenowa, które organizuje we współpracy w firmą SKF. - Dzięki wsparciu finansowemu ze strony firmy SKF, organizatorzy rajdów mogą je przygotowywać z większym rozmachem, a dodatkowym wsparciem producenta są nagrody w postaci kuponów zakupowych na łożyska z oferty SKF, przeznaczone dla zwycięzców poszczególnych kategorii w klasyfikacji rocznej – mówi Marcin Francuz, którego samochody wyprawowe również wyposażone są w wysokiej jakości łożyska szwedzkiego producenta*.

Franc SKF 02W roku 2016 Marcin Francuz odbył dwie trudne wyprawy przez Rosję. W lutym wraz z ekipą ekspedycyjną dotarł nad Morze Karskie na dalekiej północy i podjął próbę zimowego okrążenia Uralu, a między sierpniem i październikiem osiągnął na kołach wyspę Sachalin, a następnie ruszył dalej, do podstawy półwyspu Kamczatka, pokonując 32 750 km przez całą Rosję.

Rozpoczynający się rok zapowiada się dla Marcina Francuza nie mniej pracowicie. Wiosną jedzie na trudną przeprawową wyprawę po Białorusi oraz do Obwodu Kaliningradzkiego, latem planowana jest podróż do Kirgistanu, Tadżykistanu, Uzbekistanu i Turkmenistanu poprzez słynną drogę Pamir Highway, aby finalnie dotrzeć do turkmeńskich Wrót Piekieł. Jak co roku również dowodzić będzie przygotowaniem rajdów terenowych w ramach Towarzyskiej Ligi Terenowej z wieńczącym roczną rywalizację rajdem Zmota Challenge.
MM

* Artykuł zawiera lokowanie produktu;)