Dakar 2010 - powrót do Ameryki

Dakar_truckNa 2 stycznia 2010 roku zaplanowano start kolejnej edycji rajdu Dakar. Zawody ponownie odbędą się w Ameryce Południowej, ale tym rajdowcy razem pojadą „pod prąd” tegorocznej trasy. Już w pierwszych dniach rajdu będą więc musieli stawić czoła groźnej Atacamie.

Organizatorzy zdecydowali o powrocie do Ameryki, pozytywnie oceniając tegoroczną edycję rajdu, która zebrała wśród zawodników bardzo dobre opinie. Rajd cieszył się ogromną popularnością wśród zakochanych w sportach motorowych mieszkańców Argentyny i Chile. Niezwykle różnorodne ukształtowanie terenu kontynentu amerykańskiego pozwoliło organizatorom z A.S.O. wytyczyć ciekawą, trudną, a zarazem piękną trasę, na której nie zabrakło pustynnych wydm i wysokogórskich szczytów. Dlatego właśnie Dakar znów rozegrany zostanie w Ameryce Południowej.    

Dakar2010_Mapa1Rajd odbędzie się w dniach 2-17 stycznia 2010, a jego start i metę wyznaczono ponownie w Buenos Aires. Rejestracja na listach startowych odbędzie się w okresie 15 maja – 15 lipca. Nowością w klasie motocykli będzie przyjmowanie zgłoszeń jedynie tych zawodników, którzy w ostatnich trzech latach brali udział w zawodach FIM lub Dakar Series. Pod koniec listopada, podobnie jak ostatnio, zaplanowano badania techniczne w porcie le Havre, skąd pojazdy wyruszą w morską podróż do Ameryki.

Jak zapewniają organizatorzy, w nowej edycji Dakaru przybędzie trudnych odcinków w terenie, a zwłaszcza na piasku. Przy wytyczaniu nowej trasy mają być uwzględnione postulaty zawodników. Nie powinno już się zdarzyć, aby lider załóg samochodowych niebezpiecznie dachował na niedostatecznie opisanym zakręcie. Nowością będą dłuższe odstępy między startem ostatniego motocyklisty a pierwszej załogi samochodowej, jak również ostatniego auta i pierwszej ciężarówki. Działania te mają zmniejszyć ryzyko potrąceń przy wyprzedzaniu maruderów.

Trasa Dakaru 2010 niemal w równych połowach będzie biegła po obu stronach Andów, zaspokajając oczekiwania kibiców zarówno z Argentyny jak i Chile. Niektóre odcinki zostaną zdublowane, biorąc pod uwagę większe możliwości motocyklistów, którzy w ten sposób będą mogli wykazać się na trudniejszych technicznie przeszkodach.
AK

(06/03/2009)